Poslednímu letošnímu extraligovému derby západu nic nechybělo. Branky, šance, emoce… Nakonec se z vítězství radovala Energie, když porazila plzeňské indiány 3:2.

V první třetině se domácí do zakončení moc nedostávali. Naopak to byli hosté, kteří častěji doráželi na branku Lukáš Mensatora. Jenomže jako první rozvlnil sít Pavel Kuběna, který se dostal ve 13. minutě k dorážce.

Za tohoto stavu se šlo i do šaten, ale jak už bylo napsáno, Plzeň byla jasně aktivnější.

Ve druhé třetině se hra vyrovnala. Domácí přidali a hosté mírně polevili. Jediní, kdo si udrželi laťku vysoko, byli diváci. Oba kotle mohutně povzbuzovaly a jen s obtížemi se dalo identifikovat, kdo vlastně hraje doma.

Každopádně se hrál ofenzivní hokej a oba brankáři měli plné ruce a nohy práce. Za zmínku ještě stojí rána karlovarského Sýkory, která skončila na tyči.

Třetí třetina byla pro diváky ze všeho nejhezčí. Hrálo se nahoru dolu, šancí bylo jako máku a padaly i branky.

Nejprve vyslal do brejku Sýkora mladého Tomáše Klímu a ten se nemýlil. To běžela 45. minuta. Hosté odpověděli téměř okamžitě. Václav Pletka snížil nenápadnou tečí při ponechané výhodě.

Energie měla další možnosti jak rozhodnout, ale Zaťovič netrefil prázdnou klec a Mocek orazítkoval další tyč.

Za tyto nevyužité možnosti přišel trest. V 53. minutě se ujala nenápadná střela Františka Kaberleho, jenž pálil ihned po buly a Mensator přes houšť těl nic neviděl.

Necelých pět tisíc diváků si muselo na rozhodující branku počkat do 59. minuty. Z voleje vypálil Honza Košťál a vymetl horní růžek Svobodovy branky.

Hosté to ještě zkusili bez brankáře, ale šanci na vyrovnání jim sebral Kratěna svým vyloučením. Vary tak vyhrály 3:2.

Milan Razým (HC Plzeň 1929): Já si myslím, že tento zápas měl vzestupnou tendenci. Vygradovalo ve třetí třetině. V první třetině jsme si vypracovali několik vyložených příležitostí, ale nedokázali jsme vstřelit branku. Domácí se ujali vedení z ojedinělé šance. My jsem měli také příležitosti. Třeba tu dva na jednoho, ale góly padaly až v poslední části. V závěru už to vypadalo, že zápas skončí zaslouženou remízou, tak domácí v 59. minutě rozhodli a mají tři body.

Martin Pešout (HC Energie Karlovy Vary): My jsme prvních deset minut byla jasně horším týmem a klidně jsme prohrávat 0:3 a nikdo by se nedivil. Naštěstí nás podržel Mensator a tím jsme dali základ k vítězství. Podle mého je nejdůležitější, že z toho největšího tlaku hostí jsme dokázali vstřelit branku. Ta nás postavila na nohy a začali jsme od druhé třetiny předvádět pro diváky parádní výkon. Ve druhé třetině jsme mohli předat dvě tři branky navrch a zápas by byl jednoznačnější. Já momentálně litují toho, že Plzeň dokázala rychle na vedení 2:0 odpovědět a samotný zápas ještě hodně zdramatizovala.