Domácí ve třetí části nejprve ztratili vedení 3:0, ale pak v poslední minutě rozhodli, když se v čase 59:30 trefil Rudolf Červený a pojistku přidal do prázdné branky Aleš Kotalík.

Skupinu marodů v českobudějovickém týmu rozšířili Soudek a Mertl, proto Jihočeši nastoupili jen se třemi útoky. První velkou šanci měl hostující Zaťovič, ale skóre otevřeli domácí. Pouhou vteřinu před vypršením trestu Doležala našel Vydarený křížnou přihrávkou na pravé straně Deje a ten prostřelil Mensatora.

Druhý gól padl dvě vteřiny před návratem Noska z lavice hanby. Frühauf mohutným nápřahem trefil ležícího obránce a Šimánek z výšky sklepl odražený kotouč za brankovou čáru. Regulérnost zásahu potvrdil videorozhodčí. V závěru úvodní části se domácí tým statečně ubránil ve 48 vteřin trvajícím oslabení tří proti pěti.

Na začátku druhé třetiny Jihočeši nevyužili dvě po sobě jdoucí přesilovky. Po jejich skončení měl slibnou příležitost karlovarský Doležal, jenže zblízka nepřekonal Kantora. Krátce po polovině utkání Kotalíkova útočná řada zamotala hlavy hostujícím obráncům a puk vystřelený Rouskem přesměroval Šimánek za Mensatorova záda. Západočechům se nepodařilo snížit při vyloučení Vydareného a neujala se ani tvrdá střela Vachovce ve 37. minutě, kterou zlikvidoval výborně chytající Kantor.

V úvodu třetí části domácí zbytečně pykali za špatné střídání. Po devíti vteřinách karlovarské přesilovky dostali gól z hole Kumstáta, jemuž do volného prostoru před brankou nahrával z pravé strany Pech. Po šancích Kotalíka, Deje a Frühaufa se dostal do brejku na protější straně Skuhravý a při hře čtyři na čtyři přidal kontaktní trefu. Zakrátko po přejetí modré čáry překvapil Kantora střelou po ledě Vachovec a bylo srovnáno.

Na rozhodnutí o vítězi se čekalo do poloviny 60. minuty, kdy Červený v prostoru mezi kruhy prostřelil karlovarského gólmana. Hosté zkusili power play, ale tento risk jim nevyšel a inkasovali znovu z hole Kotalíka.

HC Mountfield České Budějovice – HC Energie Karlovy Vary 5:3 (2:0, 1:0, 2:3)
Branky a nahrávky: 10. Dej (Vydarený, L. Kohn), 16. Šimánek (Frühauf, Knotek), 32. Šimánek (Rousek), 60. Červený (Dej, Ference), 60. Kotalík (L. Kohn) – 41. Kumstát (Pech, D. Nosek), 49. Skladaný (D. Nosek, Vachovec), 51. Vachovec (Gulaši, MacDonald). Rozhodčí: Šindler, Hribik – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:5, navíc Gründling (K. Vary) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4112.

České Budějovice: Kantor – Ptáček, Frühauf, Ferenc, Vydarený, Vráblík, Jank, Kolarz – Rousek, Kotalík, Šimánek – Dej, L. Kohn, Červený – Polodna, Knotek, Suja. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.
Karlovy Vary: Mensator – Gründling, D. Kohn, J. Látal, Kloz, MacDonald, Gřegořek, D. Nosek, Gulaši – Zucker, Skuhravý, Košťál – Kumstát, Pech, Zaťovič – Pohl, Skladaný, J. Doležal ml. – Koblasa, Vachovec, J. Heřman. Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.

Hlasy trenérů po utkání

Petr Draisaitl (České Budějovice): „Byl to určitě zajímavý večer. Trochu nám trvalo, než jsme nabrali tempo po fyzicky náročném pátečním utkání ve Zlíně. Potom jsme hráli velmi dobře, ale za stavu 3:0 nemůžeme pustit soupeře k vyrovnání. Kluci přesto našli cestu jak zvítězit, ale musíme jim nějak vysvětlit, že to, co dělali ve třetí třetině, bylo nebezpečné. V případě porážky bych asi vyhledal psychiatra."

Martin Pešout (Karlovy Vary): „Zápas plný paradoxů se mi hodnotí těžce. V první třetině jsme byli lepší, ale inkasovali jsme v závěru v našich oslabeních. Ve druhém dějství nás domácí přehrávali a zaslouženě vedli o tři góly. Slouží nám ke cti, že jsme to nezabalili a dokázali se vrátit do zápasu. Nakonec rozhodla trošku náhoda a jeden odražený puk od ramene domácího hráče. Porážka je pro nás krutá, zápasu by víc slušela remíza."