Sledge hokejisté Česka si v Soči zopakovali pátou příčku z Vancouveru

Soči, Karlovy Vary – Dobojováno. Na paralympijských hrách v ruském Soči obsadila česká sledge hokejová reprezentace konečné páté místo, když si tak zopakovala umístění z paralympiády ve Vancouveru.

18.3.2014

Paralympiáda, Soči: Česko - Itálie 3:0Foto: Martin Malý

V souboji o pátou příčku pokořili Češi Itálii 3:0, když si všechny gólové radosti schovali až do závěrečné třetiny, kdy se jednou střelecky zaskvěl kapitán Zdeněk Šafránek a dvakrát karlovarský útočník ve službách české reprezentace Michal Geier. Souboj o páté místo nenabídl v první třetině příliš pohledný hokej. Bylo evidentní, že v důležitém zápase nikdo nechce první inkasovat.

Do první velké šance se tak dostal po individuální šanci Rosa, který přebruslil Kvocha podél mantinelu, v zakončení si ale neporadil s Vápenkou. Češi odpověděli vzápětí, před brankovištěm dostal puk na hůl Motyčka, ale kotouč po jeho střele trefil jen levou tyčku branky. V druhé polovině první části měli opět velkou šanci Italové. Fojtík za brankou ztratil puk, k němu se dostal Chiarotti, který pohotově branku objel a zakončoval, kotouč ale jen projel brankovištěm. Italského gólmana na druhé straně už do konce třetiny protáhla jen Kvochova střela, s tou si ale poradil, a skóre se tak v úvodním dějství neměnilo.

Ani druhá třetina nepřinesla výraznější změnu v projevu obou týmů. Hodně byl na hřišti opět vidět Gianluigi Rosa, který svou rychlostí dělal českému týmu problémy. Do šance se ale opět dostal kapitán Chiarotti, který už dostal puk za Vápenku, kotouč ale zůstal před brankovou čárou a nakonec byla hra přerušena. Italové si pak zahráli i první přesilovou hru, příliš ze své početní výhody ale nevytěžili.

Do šance se naopak dostali i Češi, kteří v závěru třetiny vytvořili tlak před brankou soupeře a po střele Geiera si vykoledovali i první přesilovou hru.
Co se nepovedlo za 30 minut, to zvládli Češi po 94 vteřinách třetí části. Kubeš z rohu poslal puk před branku, kde čekal nikým nehlídán Šafránek, který puk pohodlně zametl za záda italského gólmana – 1:0.

Po chybě mohl odpovědět aktivní Rosa, jenže ve svém úniku byl dostižen a nezakončil podle představ. Další komplikací pro český tým byl menší trest pro Bergera necelých osm minut před koncem třetí části, jenže Italům se v početní výhodě nepodařilo téměř ohrozit Vápenkovu branku. V závěru základní hrací doby přišel očekávaný tlak Italů, kteří se nechtěli smířit s porážkou, jenže skórovat dokázali Češi. Geier se dvě minuty před koncem základní hrací doby ocitl sám před brankou, přehodil si puk na levou ruku a zavěsil – 2:0. V závěru ještě ten samý hráč poslal puk do prázdné branky potřetí, a Češi tak mohli slavit.

Česko – Itálie 3:0 (0:0, 0:0, 3:0). Branky a nahrávky: 32. Šafránek (Kubeš), 44. Geier, 45. Geier (Kubeš).
Česko: Vápenka (Hulín) – Kvoch, Kubeš, Hrbek, Motyčka, Berger – Geier, Hábl, Krupička, Šafránek, Fojtík, Palát, Raul.
Itálie: Araudo (Stilliato ) – Rosa, Cavaliere, Balossetti, Condonelo – Planker, Winkler, Radice, Larch, Chiarotti, Macri, Stella, Depaoli, Corvinho, Leperdi, Kanestrin.

Michal Geier dvěma góly sestřelil Itálii

Český sledge hokejový tým tak během turnaje dvakrát vyhrál v základní části, jednou prohrál i vyhrál po nájezdech, bez bodu odešel jen ze souboje s Kanadou. Poslední zápas sehrála česká reprezentace v pátek proti Itálii. Italové si před turnajem dávali za cíl právě páté místo, o které se hrálo, Češi naopak toužili po medailových soubojích. „Do Soči jsme jeli bojovat o medaili, ale jsme rádi, že jsme obhájili to páté místo," přiznává pro webové stránky paralympic.cz kapitán Šafránek, že ke spokojenosti ještě  kousek chybí.

Výsledek 3:0 ze zápasu s Itálií může svádět k dojmu, že si Češi se svým soupeřem snadno poradili. Realita byla ale hodně odlišná, všechny branky padly až v závěrečné třetině. „Italové byli dvě třetiny lepším týmem. Byli lepší na vhazování i při střelbě," hodnotil průběh zápasu trenér Jiří Bříza.
„Náš gólman opět chytal výborně a vypadalo to, že jsme měli i štěstí, které nám chybělo třeba proti Norům. Čekali jsme na šanci a ta přišla v přesilové hře, od té doby jsme začali věřit ve vítězství," popsal zřejmě zlomový okamžik Bříza.

O první gól se postaral právě kapitán českého týmu Šafránek, který na začátku třetí části využil přesilovou hru. „Ten gól byl klíčovým momentem celého zápasu. Měl jsem velkou radost, že jsem jako kapitán vstřelil gól a dodal týmu motivaci." Do té doby však byli aktivnější hráči týmu z Apeninského poloostrova, zejména Gianluigi Rosa, který obraně i gólmanu Vápenkovi nejednou způsobil horké chvilky.

„Byli jsme hodně nervózní, bylo tam hodně napětí a tlaku, naše přihrávky ani střely nebyly dost přesné. Ve druhé třetině jsme se bavili o tom, jak tohle všechno zlepšit. Po prvním gólu to konečně přišlo," vysvětloval po zápase Šafránek. Trenér Bříza měl kromě radosti z výsledku ještě další důvod ke spokojenosti. „Díky přímým přenosům v televizi se o nás konečně víc mluví a lidé nás uznávají. Doufám, že nám to přivede nové, mladé lidi, kteří pomůžou doplnit střední generaci v tomhle týmu."

18.3.2014 VSTUP DO DISKUSE

DEN S AJAXEM vyzkoušel znalosti a dovednosti dětí.
4

Děti si užily sportovní den s Ajaxem

Letecký den v Chebu.
10

Letiště oslavilo sté výročí

Festival opustí Karlovy Vary, filmový hit bude k vidění i v jiných městech

Karlovy Vary – Přiblížit 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu co nejvíce lidem z regionu, kteří se do Karlových Varů nevypraví, a umožnit jim vidět i některý z filmových hitů, je letošním záměrem Karlovarského kraje.

Franc přišel o vítězství kvůli řetězu

Mariánské Lázně – Čtyři rozjížďky jasně dominoval, a když se stavěl na start té páté, tak diváci na plochodrážním stadionu v Mariánských Lázních očekávali, že začnou slavit vítězství. Nestalo se. Josefa France zradil řetěz, přesněji prasklá spona.