VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

18.8.2017
SDÍLEJ:

Musica Florea při závěrečném koncertu v Ostrově.Foto: Deník / redakce redakce

Během uplynulých dvou měsíců sice proběhla v kostelích v Karlových Varech, Chebu, Jáchymově, Krajkové a v Ostrově šňůra dramaturgicky jistě zajímavých programů za účasti známých umělců a renomovaných souborů Eben, Strejček, Svěcený, Capella Regia, Musica Florea, varhaníci a další, ale zdá se, že hlavní aktér festivalu náš „krásensko-ostrovsko-bádenský Bach“ Johann Caspar Ferdinand Fischer ne vždy byl účasten!

Ač se dožil vysokého věku (1656 1746) a v celoživotní službě sasko lauenburským vévodům v Ostrově, později markrabatům bádenským v Rastattu, zanechal obrovské množství hudebních skladeb všeho druhu, byť se nám většina z nich nedochovala, zazněla Fischerova hudba na zmíněných koncertech jen vzácně.

Radost největší přinesla 29. června Capella Regia s Robertem Hugem do Krajkové u Sokolova, když zařadila dokonce čtyři jeho skladby. Je záslužné, že hudební věda a interpreti konečně objevili také benediktina Gunthera Jacoba (1685 Krajková 1734), působícího v Praze, jednoho z nejhranějších autorů barokní doby, a seznámili s ním jeho rodiště. Hudba obou současníků mohla být dobře poměřována.

Ne tak jednoznačně vyzněl závěrečný koncert 21. července v ostrovském klášteře. Musica Florea (na snímku) jeden z nejpřednějších pěvecko-instrumentálních souborů staré hudby, které u nás vznikly v 90. letech, sice zahájil své vystoupení Fischerovou Chaconnou, ale to byla jen jakási perlička. Celý program sestavil zakladatel souboru a dirigent Marek Štryncl ze skladeb autorů arcibiskupské hudební sbírky v Kroměříži. Kvartetu sólistů dokonce dopřál odlehčení tím, že kompletní provedení mše Honori Sanctorum Itala Germani Paola (pol. 17. století) proložil orchestrálními sonátami dalších barokních autorů, vesměs italských.

Co tím dokázal? Že sice Musica Florea zahrála v plné virtuózně instrumentální parádě (barokní trubky, pozouny), že není lehké vyrovnat se s choulostivým laděním starých smyčcových nástrojů, že se pěvci mohou dosytosti odvázat v koloraturním projevu, ale bohužel, jak rádi bychom toto vše slyšeli v některé ze mší Fischerových. Vždyť Missu Inventionis Sanctae Crucis dokonce soubor nahrál na CD.

Pomineme-li úvodní nepovedenou kulturně-politickou děkovačku a mizerný programový materiál, dokonce bez vazby k příležitosti 10. výročí otevření zrekonstruovaného klášterního areálu (místa Fischerova působení) a povinných log kraje a dalších, musím závěrem citovat z propagačního hesla na webu pořadatelů: „Festival si vytkl…a zásadním způsobem se zasazuje o renesanci tvorby tohoto barokního mistra.“ Věřím, že další ročník se bude zasazovat ještě více.

Bohumír Hájek

Autor: Redakce

18.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Chodově přibyly tři kameny zmizelých, které připomínají další členy rodiny židovského obchodníka Eduarda Kronbergera.
23

Oběti holocaustu nejsou zapomenuty, připomínkou jsou kameny zmizelých

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) smázli Benátky rozdílem třídy.
27

FOTO: Zleva doprava, šancí milion a gólů moře

Opilec napadl záchranáře, jednoho poranil

Dalovice - Opilý muž napadl v Dalovicích u Karlových Varů posádku záchranné zdravotnické služby, která přijela k zásahu.

Kraj je odpadovým skokanem roku

Karlovarský kraj – Vytřídit odpad do správných popelnic se stává pro obyvatele kraje čím dál větší samozřejmostí. Není proto divu, že se celý Karlovarský kraj stal největším skokanem roku 2016, co se třídění odpadu týče.

Místo hlavního architekta je podle opozice trafika

Karlovy Vary - Drahý přepych, nesmyslná megalomanie, vyhozené peníze. Takovými slovy kritizovala většina opozičních zastupitelů záměr města zřídit další příspěvkovou organizaci, a to Kancelář hlavního architekta.

OTÁZKA PRO: Jitku Pokornou, starostku Nové Role

V Nové Roli se opět koná sbírka. Pro koho potřebné finance sháníte?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení