VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvořákův karlovarský podzim vstupuje do druhé poloviny

Karlovy Vary - Do druhé poloviny vstupuje nejstarší zdejší hudební festival komorním koncertem, na němž se představí dechový soubor Belfiato Quintet.

18.9.2011 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv KSO

O tři dny později pokračuje festival symfonickým koncertem s dirigentem Zdeňkem Klaudou, na němž mimo jiné zazní Dvořákovy Biblické písně.
Program komorního koncertu sestává z Dechového kvintetu Bohuslava Foerstera, kompozice Pět tanců světských i posvátných skladatele dvacátého století Henriho Tomasiho a Smyčcového kvartetu Antonína Dvořáka, známého jako „Americký“ kvartet.

Dvořák své dílo, které se odlišuje od jeho předchozí komorní tvorby, zkomponoval při svém pobytu v Americe. Využil v něm řadu prvků typických pro původní hudbu černošskou a indiánskou. Pro tuto skladbu je charakteristická prosluněná atmosféra vnitřní pohody a bezstarostnosti.
Na festivalu ovšem nezazní kvartet ve své původní smyčcové podobě, ale v úpravě hobojisty Davida Waltera pro pět dechových nástrojů.
Soubor Belfiato Quintet vznikl teprve před šesti lety ze studentů Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Za krátkou dobu svého trvání si vydobyl značné renomé. Z posledních ocenění lze uvést loňskou první cenu na soutěži Antonína Rejchy v rakouském Payerbachu a třetí cenu na mezinárodní soutěži dechových kvintetů Henri Tomasi Competition v Marseille letos v únoru.

Členem Belfiato Quintetu je klarinetista Jiří Javůrek, hráč Karlovarského symfonického orchestru.

Symfonický koncert nabídne 23. září dvě Dvořákova díla - symfonickou báseň Polednice a Biblické písně, cyklus na slova Bible kralické. Ve druhé části koncertu zazní Symfonie č. 1 c moll Johannese Brahmse, skladatele, který Dvořákovi v jeho hudební kariéře výrazně pomohl. Jde o Brahmsovo klasické dílo, které ukazuje skladatele a jeho hudební jazyk v celé šíři jeho výraziva a struktury.

Biblické písně jsou velmi intimním dílem, jedním z nejniternějších v celém životním díle Antonína Dvořáka. Je to cyklus deseti zpěvů pro sólový hlas s průvodem klavíru, na texty z Knihy žalmů v překladu Bible kralické. Autor později klavírní doprovod přepracoval do orchestrální podoby.
Biblické písně budou jistě jedním z vrcholů festivalu. Pěvecký part provede vynikající barytonista Svatopluk Sem.

Sem je členem Státní opery Praha a stálým hostem Národního divadla Praha. Mnohokrát účinkoval v celé řadě zahraničních zemí, koncertně spolupracuje s Jihočeskou filharmonií v Českých Budějovicích a s Karlovarským symfonickým orchestrem.

Svatopluk Sem se třikrát ocitl v širší nominaci na cenu Thálie. V roce 2007 za roli Figara z opery Lazebník sevillský a v roce 2009 a 2010 za roli Marcella z opery La Bohéme.

Orchestr bude řídit dirigent Zdeněk Klauda. Po skončení studií na pražské Akademii múzických umění v roce 2005 je ve stálém angažmá v Národním divadle v Praze. Od roku 2008 je Klauda pravidelně zván do prestižních evropských operních domů Bayerische Staatsoper Mnichov, Opera national de Paris či Opera Valencia, kde se v minulých letech podílel na hudebním nastudování s nejlepšími světovými pěvci, sólisty Metropolitní opery.
Oba koncerty se odehrají v Lázních III. Začátky jsou vždy v 19.30 hodin. Lev Havlíček

18.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledaný muž: FERKO RADEK

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Ilustrační foto

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Sokolov – Kolotoč závodů Českého poháru v triatlonu se v sobotu zastavil v Sokolově, konala se tu Velká cena města Sokolova a Karlovarského kraje.

Falešný policista pokutoval sexuálního turistu. Inkasoval od něj 10 000 kor

Cheb – Obrat cizince toužícího po sexu se rozhodl pár podvodníčků. Čtyřicetiletý muž a jeho stejně stará partnerka vymysleli podfuk, ne příliš originální, ovšem účinný.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení