„Caminos je malý komorní festival. Srovnávat jej s obdobnou karlovarskou akcí Tourfilm je velice složité. Předně má Tourfilm více než čtyřicetiletou historii,“ řekl Jaroslav Machek, jeden z pěti členů občanského sdružení Caminos, které festival pořádá. S trochou nadsázky se podle jeho slov dá říci, že Caminos je srovnatelný s doprovodnými akcemi Tourfilmu. Že by se ale stal oficiální doprovodnou akcí festivalu dokumentárních filmů s cestovatelskou tematikou Machek nevidí reálně. „Chceme zůstat sví. Kdyby vyprchala komorní atmosféra našeho festivalu, ztratil by své kouzlo,“ vysvětlil.

Přesto, nebo spíše právě proto chtějí organizátoři festival nadále rozvíjet. „Možností, jak obohatit jeho program, je celá řada. Letos například spolupracujeme s humanitární organizací Člověk v tísni, konkrétně s jejím projektem Namibie. Proto také byl součástí festivalu prodej ručně vyráběných suvenýrů z této africké země. Výtěžek poputuje na pomoc HIV pozitivním matkám a dětem v Namibii. Nedá se ale říci, že by to byla doprovodná akce festivalu, takové ambice nemáme. Spíš bych řekl, že je to symbióza dvou nezávislých akcí. A podobných projektů může být v budoucnu i více,“ doplnil Machek.

Občanské sdružení Caminos vzniklo poté, co se pětice Karlovaráků vydala na putování po střední Americe. „Začali jsme fungovat jako internetový blog. Název jsme vybrali pod dojmem cesty po španělsky mluvících zemích. Proto tedy Caminos. Na jeho základě vzniklo občanské sdružení, které začalo pořádat stejnojmenný festival,“ vysvětlil Machek. Třetí ročník přilákal do Karlových Varů i herce a cestovatele Jaroslava Duška. Mezi „stálé“ hosty patří například známá česká cyklistická dvojice Lucie Kovaříková a Michal Jon. Do programu letošního ročníku Caminos přispěli přednáškou o putování po Laosu a Vietnamu i sami pořadatelé. Z regionálních cestovatelů se v kině Panasonic představil například novorolský dobrodruh Stanislav Hořínek.