VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Iniciativa Koncertní sál pro Karlovy Vary chce důstojné zázemí pro symfoniky

Karlovy Vary - Iniciativa Koncertní sál pro Karlovy Vary vznikla před třemi měsíci. Z jediného důvodu Karlovarský symfonický orchestr, který záhy vstoupí do své 183. koncertní sezony, nemá k dispozici odpovídající koncertní sál. Spolek Koncertní sál pro Karlovy Vary není ovšem spojen jen se symfoniky. Jedním z představitelů spolku je Václav Kubík.

28.5.2017
SDÍLEJ:

JAKÉ MAJÍ KARLOVARŠTÍ symfonici zázemí, není jedno ani Václavu Kubíkovi, členovi iniciativy. Za nejvhodnější sál je mnohými považován ten, který by vznikl v Císařských lázních (na snímku). Foto: lev

„Pohybuji se v oblasti byznysu, ale člověk by měl dělat i něco jiného než jen vydělávat peníze. K symfonické hudbě mám vztah, na koncerty jsem chodil již od mládí a od roku 2012 navštěvuji i vybrané koncerty KSO," vysvětluje Kubík.

O potřebě nového sálu asi není pochyb. Můžete shrnout vaše argumenty?

KSO je jeden z nejstarších orchestrů na světě a měl by mít odpovídající zázemí. Jsem také přesvědčený, že v Karlovarském kraji nemá žádné jiné uskupení lidí takovou hodnotu a potenciál jako KSO. Ať vezmu sportovce nebo lidi z kulturní branže. KSO navíc dělá dobrou propagaci městu i kraji všude, kam přijede hrát.

Největší devízou orchestru je, že v něm hraje mnoho lidí, kteří by mohli okamžitě hrát kdekoliv po Evropě a budou patřit k top hráčům. Kvalita tu nesporně je, orchestr má navíc vzestupnou tendenci, čemuž by nové prostředí ještě přispělo. Orchestr by mohl hrát díla, která vyžadují větší obsazení. To dnes není možné, na stávající pódia se velké obsazení orchestru prostě nevejde. Orchestr si zaslouží dobré prostředí, aby těleso bylo dlouhodobě úspěšné.

Řada lidí by jistě namítla, že orchestr hraje v pěkných sálech. Co byste jim odpověděl?

Sály, kde KSO dnes hraje, jsou krásné, pro někoho může to, že KSO hraje v různých sálech, být i plus. Problém je ale v tom, že nejsou akusticky vyhovující a orchestr a hráči v nich nemají potřebné zázemí. My chceme, aby sál měl parametry symfonického sálu a byl v první řadě určený pro KSO.

Pro mne bylo poslední kapkou, když jsem byl na vystoupení, kde byl na programu koncert pro violoncello a orchestr. Sólista se na něj připravoval půl roku a ve chvíli, kdy hrál sólo, tak někdo v prostorách přilehlých k sálu rozbil nádobí. V tu chvíli byl veškerý kulturní zážitek pryč.

Kolik lidí zatím vaši iniciativu podpořilo? A jsou mezi nimi i známá jména?

Dodnes nás podpořilo přes dva tisíce lidí a k naší velké potěše je jich drtivá většina z Karlových Varů a Karlovarského kraje. Sami občané našeho města to vnímají jako důležitou věc, aby se 183 let trvající provizorium vyřešilo. Podporu nám vyslovili i lidé slavní, jako jsou houslista Václav Hudeček, pěvkyně Dagmar Pecková, hornista Radek Baborák, dirigent Vladimír Válek a nově teď také Marek Eben. My samozřejmě neusilujeme o projekty za kdovíkolik miliard a ani nechceme megalomanské auditorium pro tisíc posluchačů, které by se nenaplnilo. Naše představa je sál pro cca šest set posluchačů, samozřejmě s potřebným zázemím pro hráče a orchestr jako celek.

Nejvíce se nyní jako o vhodném objektu, kde by sál mohl vzniknout, mluví o Lázních I. I váš spolek je vnímá jako nejschůdnější řešení. Proč?

Karlovy Vary asi nebudou mít úplně nově postavený koncertní sál. Proto si myslíme, že Lázně I by byly nejvhodnější, jde o budovu, která prakticky není využívaná. Vestavbu koncertního sálu do vnitřní dvorany považuje za dobrý nápad a velmi vhodné využití daného prostoru i historik architektury a podle mého názoru největší kapacita v oboru pan Zdeněk Lukeš. Orchestr na podzim vstoupí do 183. koncertní sezóny a nepochybně by zde mohl působit mnoho dalších let. Navíc, to hodně předbíhám, by tu třeba mohl díky tomu vzniknout i nový festival spojující symfonickou hudbu s filmem. Propojení vizualizace a symfonické hudby je dnes hodně populární po celém světě. (lev)

Autor: Redakce

Byly by Císařské lázně vhodným zázemím pro karlovarské symfoniky?

Ano

110 hlasů

Ne

3 hlasy

Nevím

0 hlasů

Hlasovalo: 113

Anketa byla ukončena

28.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Areál karlovarské plynárny čeká rozsáhlá sanace.

Sanace areálu plynárny bude pravidelně kontrolována

Ilustrační foto.

Přikládáte si pod kotel? Bez návštěvy kominíka a revize můžete mít problém

Oběti holocaustu nejsou zapomenuty, připomínkou jsou kameny zmizelých

Chodov, Karlovy Vary – Františku, Alici a Věru Bergmannovy připomínají další tři kameny zmizelých, stolpersteine, které přibyly v Chodově před služebnou policie ve Staroměstské ulici v neděli v podvečer.

FOTO: Zleva doprava, šancí milion a gólů moře

Karlovy Vary – Energie ukázala svoji sílu. Tým z Benátkek nad Jizerou borci v zeleném deklasovali jasně 8:1.

Opilec napadl záchranáře, jednoho poranil

Dalovice - Opilý muž napadl v Dalovicích u Karlových Varů posádku záchranné zdravotnické služby, která přijela k zásahu.

Kraj je odpadovým skokanem roku

Karlovarský kraj – Vytřídit odpad do správných popelnic se stává pro obyvatele kraje čím dál větší samozřejmostí. Není proto divu, že se celý Karlovarský kraj stal největším skokanem roku 2016, co se třídění odpadu týče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení