VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapela Goodfellas si získala početné publikum svérázným power folkem

Karlovarsko - Česká hudební scéna má nový objev.

11.12.2009
SDÍLEJ:

Goodfellas.Foto: archiv skupiny

Česká hudební scéna má nový objev. Chtělo by se napsat, scéna alternativní má nový objev. Ale dejme Goodfellas šanci… Pražsko-karlovarská kapela s výhradně akustickými nástroji si získala pozornost početného publika svým svérázným projevem, který sama pětice „týpků od vedle“ nazývá power-folk. Inu, síla to rozhodně je, ale tím folkem se nenechte zmást. Tommy, Theo Gonzales, Edai, Matt a Jamie jsou vlastně pop-rockoví muzikanti, kteří akorát z praktických důvodů nepoužívají elektrické kytary a efekty. Zato velmi účinně kombinují kytarovou muziku s hip hopem, jazzem a blues. S jistou dávkou naivity a klukovské odrzlosti se pustili za svým snem. Snad budeme moct i za rok tvrdit, že Goodfellas jsou po dlouhé době první kapelou, která vrací pop-rocku důstojnost a inteligenci v hravé a přitom aranžérsky bohaté formě. Goodfellas charakterizuje odhodlání a morální čistota, o které si Xindl, Baumaxa nebo sweet-boys Kluz, Ztracený a NiceLand mohou nechat jenom zdát. Prostě písničky, pohoda a vysoké nasazení při koncertech i ve studiu.

Máte hotovou desku (nebo spíše EP). To ale kapele na rozjezdu asi stačit nebude. Co dál?
Gonzales: V Praze v Akropoli jsme v říjnu křtili desku. Koncert byl součástí celého podzimního turné. Je to třicet pět koncertů spolu s Model Bazaar, naší asi vůbec nejspřízněnější kapelou v Česku. Je to akustické trio. Dokonce nehrajou ani na komba, jen linkou, úplně akusticky. Na programu jsou velké kluby, kde hrávají největší kapely, ale i menší místa, kde si nás fanoušci vyžádali po internetu. Rozjeli jsme takovou kampaň, kdo nás chce slyšet, ať nám doporučí oblíbený klub nebo hospodu a my přijedeme. Měla docela překvapivou odezvu. To turné je zčásti poděkování těm, kdo se o naši muziku zajímají po internetu. K turné kromě desky bude i videoklip a chystáme spoustu překvapení, která postupně odtajníme.

Fungujete necelé dva roky. Za tu dobu jste určitě naskládali spoustu materiálu, nahráli demo. Co se nakonec dostane k fanouškům v podobě desky?
Tommy: Na desce máme osm písní, takové větší EP. Bude rozmanitá náladou i zvukem. Podařilo se nad moje osobní očekávání vymyslet spoustu věcí nad rámec pro nás typické akustické kytarové hudby. Jedna skladba stojí na elektronickém loopu, pozvali jsme různé hosty, například Bradleyho Strattona z kapely Circus Praha, na didgeridoo Ondřeje Smeykala nebo zpěvačku Terezu Nekudovou. Jednu písničku pro nás napsal Honza Ponocný.
Jamie: Absolutní prioritou oproti naší předchozí demonahrávce bylo přiblížit se koncertní dravosti. Cokoliv se dalo nahrát živě, to jsme nahráli celá kapela najednou. U některých písní to nešlo, nebo to bylo na škodu věci, ale minimálně kytary se často nahrávaly společně.

Pro svou tvorbu používáte označení power-folk, které ale dle mého soudu není výstižné. Vaše muzika je v podstatě řízný pop-rock, který by šel hrát pěkně nahlas na elektriky. Proč jste si vybrali akustické nástroje? Nebo vybraly si akustické nástroje vás?
G: Přesněji si asi nástroje vybraly nás. Je to pohodlnější, vezmeš kytaru a zahraješ si kdekoliv v parku. Tenhle styl se nám tak líbil, že jsme se nikdy nestihli zabývat elektrickými kytarami.
J: Goodfellas přesně takhle vznikli. Sešli jsme se v parku a zahráli si. Ukázalo se, že dobré písničky se dají hrát i bez elektřiny. Použít třeba klasické bicí nebo elektrické kytary, to nikdy nikoho ani nenapadlo.
G: Ba jo, napadlo! Když nám bylo čtrnáct (smích).
J: Jasně, každý někdy hrál v punkové kapele…
Jste pražská, nebo karlovarská kapela? Odkud pocházíte?
T: Část kapely je z Prahy a část z Karlových Varů. Ale potkali jsme se ve Varech, na které máme všichni nějaké menší nebo větší vazby. Tam jsme hrávali v parcích a měli jsme tam i první koncerty. Na ten úplně první si vzpomínám dodnes, nehrál na něm na basu Jamie. V parcích s námi sice byl, ale tehdy seděl v publiku. Po koncertě řekl, že podruhé tak dobrý koncert z publika nevydrží. Buď bude hrát s námi, nebo už nemůže přijít.

Z Karlových Varů pochází několik kapel, které uspěly v širším měřítku. Inspirovala vás atmosféra toho města?
G: Když jsme začínali společně jammovat, bylo to období, kdy jsme podlehli kouzlu surfové kultury. Párkrát jsme i vyjeli k oceánu to zkusit a celá ta atmosféra nás uchvátila. Přes internet jsme objevili videa s hudbou Jacka Johnsona a G Lovea. Ti nás v první fázi nejvíc hudebně ovlivnili. V Karlových Varech je to dost zabité po stránce zázemí. Nejsou tam žádné kluby a kultura tam celkově upadá. Ale když chceš dělat hudbu, tak je ti to jedno. Atmosféra tam je skvělá. Na sezení v parku a jammování ideální prostředí.

Co chcete svému publiku sdělit? O čem zpíváte?
G: Já jsem trochu alergický na výraz „chtít něco říct“. Naše texty jsou mnohem víc o hře s jazykem a s rytmem než o sdělení něčeho světoborného. Ale upřímně, nedávno jsem zjistil, že ať se snažíme vyjadřovat jakékoliv věci, vždycky jsou naše songy nakonec o ženských. Nevím proč, nebo vlastně asi tuším… (smích). Ale rozhodně s tímhle cílem texty nepíšu. Naše texty také často obsahují narážky na filmy. Na dobré filmy!

Když jsme u těch filmů, kolik mafiánů surfuje? (pozn.: Goodfellas, orig. název filmu v české distribuci známého jako Mafiáni)
G: Mafiáni asi nesurfujou. Teď jsi přesně narazil na chybný překlad názvu toho filmu. Goodfellas doslova neznamenají „mafiáni“. Jsou to dobří společníci, skvělí parťáci, prostě parta.
J: Kapela na začátku kariéry ale možná má cosi společného s mafií. Jdeš dělat něco, co všem zvenku připadá nesmyslné a proti logice. Všechno, co máš, do kapely nacpeš a to řada lidí moc neschvaluje. V tom musí být banda zajedno, jinak se okamžitě pohádá.
T: Souvisí to spíš s tím, že v gangu na sobě všichni závisejí životem. Buď drží spolu, nebo jdou ke dnu. Hlavně jsme ale na první koncert potřebovali napsat nějaké jméno na plakát. To zase není tak netypická motivace k rychlému vymyšlení jména.

Umíte surfovat?
G: Umíme to trochu, asi jako někdo, kdo se k oceánu dostane jednou za rok (smích). Ti místní jsou fakt jiná liga, jezdí tam na surfu asi jako my na kole.

Proč preferujete angličtinu?
G: Umět složit dobrý, rytmický český text je hrozně těžké. Povedlo se to u jedné české písně s názvem Žižkov. V angličtině se mně osobně staví dobrý rytmus mnohem lépe.
J: Texty v angličtině jsou pro nás přirozená věc, nebylo to žádné vědomé rozhodnutí. Skládá je hlavně Gonzales a nedovedu si představit, že by pracoval jinak. Angličtině se dost věnuje a navíc si texty nechává opravovat řadou rodilých mluvčích. Ani ti se často neshodnou v jejich výkladu a opravách.

Přicházeli jste při studiové práci o iluze?
G: To ani ne. Někdy nám samozřejmě Honza (H. Horáček – producent) zatnul tipec, protože jsme už neměli nadhled a neodhalili jsme různé neobratnosti, naopak jsme na spoustě míst měli pocit, že jsou všude hrozné chyby, a přitom to znělo skvěle a autenticky. V tomhle stavu nemá smysl nic vytvářet, je lepší se jít ožrat a vyspat (smích).

Máte odvahu odtajnit své ambice, sen o největším úspěchu?
J: Já bych rád, abychom si vytvořili nějaké specifické publikum. Lidi se při dnešních technických možnostech nedají oddělovat hranicemi. Kdyby určitá subkultura, ke které třeba taky částečně patříme, objevila Goodfellas, pak bychom mohli naši hudbu úplně nenásilně rozšířit za hranice, protože ty v ní nemají žádný smysl. Kluci hodně mluví o surfařích, protože z jejich muziky jsme vzešli, ale máme blízko i k bikerům a dalším extremistům.
G: Možná to úplně nesouvisí s konkrétní osobní ambicí, ale fakt mě štve, v jaké pozici jsou u nás kapely zpívající anglicky. Možná na to jednou doplatíme i my. Na druhou stranu bych chtěl někam vypadnout, hrát u moře, pro surfaře, v atmosféře, která v Česku moc není a přitom byla jedním z impulsů vzniku Goodfellas.
T: Na to ale v tuhle chvíli fakt nejsme připravení. Nedovedu si dneska představit uvádět koncert v angličtině. Moje sny ale míří podobným směrem, rád bych jednou vyjel hrát někam do ciziny. Otestovat naši muziku někde v úplně jiném světě.


Kdo si nechce nechat koncert kapely Goodfellas ujít, má možnost v sobotu v chodovské Oáze nebo v pátek 18. prosince v karlovarské Husovce.

Autor: PLAY.CZ
(PETER SLÁDEČEK)

11.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

„Jsem vždy velmi poctěn, když mohu poděkovat za čin vedoucí k záchraně lidského života, v tomto případě poskytnutí nezbytné pomoci a útěchy malým dětem. Kytička pro paní Pejsarovou je pouze symbolickým poděkováním, ale o to více si tohoto činu vážím, nebo

Starosta ocenil obětavou sousedku

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení