VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarský mezinárodní filmový festival otevře oscarový scenárista a režisér

Karlovy Vary - Letošní filmová přehlídka se koná od 28. června do 6. července. Znělku s Helen Mirrenovou natočil v Londýně režisér Martin Krejčí

5.6.2013
SDÍLEJ:

Závěr karlovarského filmového festivaluFoto: Deník/Petr Toman

V rámci slavnostního zahájení 48. ročníku mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede významný francouzský režisér Michel Gondry osobně svůj nejnovější snímek Pěna dní.

V hlavních rolích působivě poetického, fantaskního příběhu o schopnosti a odhodlání přinést pro lásku k milované bytosti jakoukoliv oběť se představují Audrey Tautouová a Romain Duris. Film Pěna dní Michela Gondryho vstupuje do české kinodistribuce ještě během karlovarského festivalu ve čtvrtek 4. července pod hlavičkou distribuční společnosti Aerofilms.

Padesátiletý rodák z Versailles Michel Gondry patří k nejoriginálnějším filmařským osobnostem současné světové kinematografie. Podobně jako jeho souputníci Spike Jonze či David Fincher se nevydává cestou přímočaře mainstreamové tvorby, ale chce svým divákům nabídnout neotřelý pohled na svět, a to jak díky formálním postupům, tak především proto, že jeho hrdinové se vymykají jakémukoliv začlenění a díky tomu je jejich život někdy až bláznivou alternativou k stereotypu tradičních hodnot. A ještě jedna věc spojuje Gondryho s výše jmenovanými kolegy podobně jako oni získal filmařskou profesionalitu na desítkách videoklipů nebo reklam a právě tyto „malé" útvary ho naučily hutnosti vyprávění a přesnému využití všech formálních postupů.

V Gondryho videoklipové filmografii najdeme hudebníky různých stylů. Od Björk přes Paula McCartneyho, Sheryl Crow až k Radiohead či Lennymu Kravitzovi.

V roce 2001 na sebe upozornil originálním celovečerním debutem Slez ze stromu. Tři roky nato ho pak proslavilo drama Věčný svit neposkvrněné mysli s Jimem Carreym a Kate Winsletovou v hlavních rolích. Kladný ohlas u kritiky i komerční úspěch filmu byly korunovány Oscarem pro nejlepší původní scénář pro spoluautory: Gondryho, Charlieho Kaufmana a Pierra Bismutha.

Gondryho tvrdohlavé hrátky s realitou a její přetváření do příběhů, které nejsou pro lidi bez fantazie, pokračovalo i ve filmu Nauka o snech nebo komedii Prosíme, přetočte či akční krimikomedii Zelený sršeň.

O tom, že Gondryho filmová poetika navzdory své mimořádnosti i jisté výlučnosti není nepřitažlivá, svědčí nejen tisíce fanoušků jeho díla, ale i to, že do většiny svých filmů získává známé herecké osobnosti z obou stran oceánu.

Vzhledem k tomu, že karlovarský festival pravidelně přinášel v programu Gondryho díla, je pro něj velkou ctí, když bude moci uvést nejnovější titul tohoto filmaře v evropské premiéře za osobní účasti tvůrce.

Festivalová znělka

Dalším držitelem Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, který přijal nabídku a souhlasil s natočením festivalové znělky, se stala britská filmová a divadelní herečka Helen Mirrenová, která byla hostem a laureátem ceny 47. MFF Karlovy Vary v loňském roce.

Znělku s Helen Mirrenovou natočil během prvního červnového víkendu v Londýně režisér Martin Krejčí s kameramanem Štěpánem Kučerou. Martin Krejčí patří dnes k mezinárodně respektovaným tvůrcům reklam. Pro MFF Karlovy Vary již natočil znělku s Jiřím Menzelem a spolu s Ivanem Zachariášem autorsky spolupracoval na znělkách s Milošem Formanem, Věrou Chytilovou, Danny DeVitem a Harveyem Keitelem.

V hlavní soutěži Hřebejk i Krauze

Do hlavní festivalové sekce, čítající sedm světových a sedm mezinárodních premiér, se s novými snímky vrací šest režisérů, z nichž dva si v nedávné minulosti z Karlových Varů odnesli Křišťálové glóby pro nejlepší film.

Krzysztof Krauze a Joanna Kos-Krauzeová, autoři vítězného snímku MFF KV 2005 Můj Nikifor, budou soutěžit už potřetí, tentokrát s černobílým stylizovaným portrétem cikánské básnířky Papusza.

Druhé vavříny se na filmovém festivalu pokusí získat izraelský tvůrce Yossi Madmony, který před dvěma lety nadchl porotu snímkem Restaurátor.

V mistrně vystavěném dramatu Místo v nebi se opět věnuje vztahu mezi otcem a synem, tentokrát na ploše čtyř dekád pohnutých dějin izraelského státu.

V těžké konkurenci se budou snažit obstát i další držitelé cen z karlovarského festivalu.

Domácí kinematografii bude reprezentovat nejplodnější český režisér Jan Hřebejk (Zvláštní cena poroty 2006 za Krásku v nesnázích) psychologickým thrillerem Líbánky, kterým po snímcích Kawasakiho růže a Nevinnost završuje volnou trilogii.

Stopy minulosti a způsob, jakým ovlivňuje momentální život hrdinů, zpracovává s jemným humorem v bizarně melancholickém příběhu nehynoucí lásky Hodnota času španělský filmař Xavier Bermúdez (cena za režii a pro nejlepší herečku filmu Leon a Olvido na festivalu v roce 2004).

Ve stylově pestrém soutěžním výběru se představí jeden z největších talentů britského filmu Ben Wheatley černobílou komorní hříčkou s prvky psychedelie Pole v Anglii, odehrávající se za občanské války v polovině 17. století.

Specifický pohled do minulosti nabídnou i enfant terrible německého filmu Oskar Roehler kontroverzní rodinnou ságou Prameny života nebo uznávaný maďarský režisér János Szasz razantní adaptací slavného románu Agoty Kristofove Velký sešit.

Thriller se společenským dramatem propojil francouzský režisér Philippe Godeau ve snímku 11.6, zpracovávajícím skutečnou „loupež století".

Excelentní ukázku politické satiry Ať žije svoboda v hlavní dvojroli s nedostižným Tonim Servillem (Božský, Gomora) v Karlových Varech představí Ital Roberto Andó. Od debutanta Lance Edmandse se dočkáme existenciálního vhledu do maloměstské komunity Bluebird, natočeného v nejlepší tradici amerického nezávislého filmu.

Na výraznou stylizaci sází respektovaný chorvatský režisér Vinko Brešan v osobitě parodickém příspěvku na téma demografického růstu Knězovy děti. Šklebu, tentokrát spíše delirickému, se nevyhýbá Islanďan Marteinn Thorsson v alkoholicko-korupční noční můře XL, která potvrzuje, že videoklipově zběsilý styl má stále co říct.

Ve znamení ženských hrdinek jsou soutěžní příspěvky z Řecka a Ruska. Penny Panayotopoulou, která se karlovarským divákům představila snímkem Těžká loučení s otcem v roce 2003, uvede sugestivní intimistickou variaci na téma samoty a křehkosti lidských vztahů Září.

Trojnásobný účastník soutěže Na východ od Západu, Uzbek Jusup Razykov, bude mít premiéru v soutěži hlavní se snímkem Hanba, ruským civilním dramatem žen čekajících na polorozpadlé severoruské vojenské základně na nejistý návrat manželů sloužících na moři.

Autor: Ivana Kalinová

5.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení