VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když básník, tak prokletý, ale přesto naprosto úžasný

Karlovy Vary - Divadlo Husovka si pozvalo hosty. Večer byl součástí nepravidelné přehlídky Karlovarský Harlekýn. Přesněji MHD Louny a jejich hry Když básník, tak prokletý v režii Pavly Umhöhové. Netradiční pojetí textů prokletých básníků se divákům představilo naposledy.

29.9.2016
SDÍLEJ:

PROKLETÍ BÁSNÍCI se rozloučili na prknech Husovky.Foto: Barbora Šmudlová

Karlovarská derniéra byla rozloučením s mladými herci a jejich vysláním do všech múzických univerzit u nás. Teď se budou dál vzdělávat ve svém hereckém umu na DAMU i na JAMU. Tímto jim přeji mnoho štěstí a spoustu úžasných rolí do budoucna.

Na jevišti se zjevil Baudelaire a Verlaine, kteří mezi sebe přijali mladého a talentovaného Rimbauda. Koláž textů nám nabídla pohled básníků na první světovou válku, ale také představila ucelený příběh, k jehož chápání není zapotřebí znát texty prokletých básníků. Naopak i zapřisáhlý odpůrce poezie si užil večer plný hořícího absintu, touhy po životě a poezii. Krásná slova a ona dekadentní Paříž. Postavy deklamují životní moudra s lehkostí vlastní mladistvé nerozvážnosti „umění slova, peníz žádný."

Hra i noc byly plné alkoholu a mužů milujících ženská těla, rozkoš, ale hlavně svobodu. To vše najednou vystřídá melancholie a smrt. Přesto je tu jistá naděje v beznaději. Přátelství, které přetrvá navěky. Pokud neznáte ani čárku z toho, co tito básníci napsali, ale znáte jejich životy, tak vás zklamu. Po zakázané lásce mezi Verlainem a Rimbaudem v inscenaci není ani stopy.

Naopak všichni básníci si užívají těla vilných Pařížanek. Naivní, idealistický Rimbaud vám nakonec radí, abyste se opili, tím jediným prý se dá ohlušit hlas času. Kromě prokletých básníků zazní i verše od Francoise Villona, který je označován za prvního z prokletých básníků, ale i Františka Gellnera.

Kdybychom chtěli říct, kdo ten večer exceloval, šlo by to jen těžko. Lounští jsou sehraní jako hodinový strojek, jehož kolečka do sebe dokonale zapadají. A jak zní jména oněch koleček? Jsou to Petr T. Pidrman, Marek K. Hochman, Daniel Zíbrt, Petr Novotný, Kateřina Volánková, Michala Benešová, Martina Čechová, Kateřina Levá a Lenka Svobodová Šťastná.

Geniální představení amatérských divadelníků, kteří svým talentem dobydou i další jeviště v zemi.

Autor: Barbora Šmudlová

29.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení