VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor: Sezonu zahájilo divadlo skvělým muzikálem Chicago

Karlovy Vary – S ředitelkou Danou Neumannovou hovoříme o dramaturgii, o rozpočtu a o tom, zda kvůli krizi neubývá diváků.

15.2.2010
SDÍLEJ:

Dana Neumannová, ředitelka karlovarského Městského divadlaFoto: Jiří Hubatka

Karlovarské divadlo žije, funguje a vede si skvěle. A to i po transformaci, při níž přišlo o domácí divadelní soubor. Jak si vedení divadla poradilo se současnou ekonomickou krizí a zda zůstali diváci divadlu věrní, jsme se zeptali ředitelky Dany Neumannové:

S čím jste vstoupili do nové sezony? Jaký jste připravili dramaturgický plán pro letošní rok?
Sezonu jsme zahájili, a dovoluji si poznamenat, že velmi úspěšně, karlovarskou premiérou muzikálu Chicago v nastudování Divadla J. K. Tyla v Plzni. Ty, kteří se na ni napoprvé nedostali, ujišťuji, že během sezony ji budeme několikrát reprízovat. Naše dramaturgie je již osvědčená, a proto zůstává v zásadě stejná. Představovat to nejlepší, co lze na českých scénách zhlédnout. Pravidelně například uvádíme inscenace Divadla Ungelt, Dejvického divadla, Divadla Na Fidlovačce, Studia Ypsilon, Divadla Kalich a dalších pražských i mimopražských souborů.
Za velký úspěch považuji to, že se nám podařilo zajistit pravidelná vystoupení Divadla Járy Cimrmana, což se jiným jen tak nepoštěstí. Tento kultovní ansámbl si opravdu pečlivě vybírá, kde vystoupí.
Součástí dramaturgie jsou i koncerty vážné a populární hudby. Už v březnu se nám například představí se svým recitálem Hana Hegerová, v dubnu Věra Špinarová a také Marie Rottrová. V květnu pak Věra Martinová.
Aabych nezapomněla na milovníky opery. Pro ně v červnu chystáme premiéru opery Kouzelná flétna v nastudování Divadla J. K. Tyla Plzeň.

Ekonomická krize stále trvá a na Karlovarsku stále přibývá nezaměstnaných. Chodí lidé do divadla, nebo jste tíživou ekonomickou situaci zaznamenali i v poklesu návštěvnosti?
Samozřejmě že se nás ta krize dotkla. Velmi ráda bych proto upřesnila informace některých médií, která o nás v dobrém píší, že máme stále vyprodáno. To neodpovídá skutečnosti, protože vyprodat celou kapacitu divadla je velmi náročné. Za úspěch považuji, že jsme dosáhli srovnatelné, často i lepší návštěvnosti než v předchozích letech. Jsem přesvědčena, že diváci nám v době krize zůstávají vděční a věrní, protože jsme razantně snížili vstupné a nabízíme jim nejen vynikající umělecké zážitky, ale i vkusnou zábavu a tím i potřebnou relaxaci.

Jaký má karlovarské divadlo rozpočet? Snížil magistrát divadlu příspěvek z rozpočtu? Pokud ano, jak si poradíte? Nepřinutí vás tíživá ekonomická situace ceny vstupenek znovu zvýšit?
Náš rozpočet činí 14 milionů, přičemž milion je určen pro provoz kina Čas. Letos jsme z městského rozpočtu získali o půl milionu méně, a tak daňové poplatníky stojí provoz divadelní budovy stále méně. Znovu upozorňuji, že jsme přitom výrazně snížili vstupné a u toho zůstaneme. Musíme se tedy hodně činit, personál je přitom již snížen na nezbytné minimum. Dovolím si podotknout, že to, co dělám sama, dříve vykonávali tři lidé.

Budova divadla v loňském rozpočtovém období potřebovala řadu oprav. Která z nich byla finančně nejnáročnější a co bude nutné opravit v letošním roce?
Bohužel, opravy divadelní budovy jsou s ohledem na nešťastnou rekonstrukci finančně náročné a nekonečné. Loni se opravovaly podlahy, malby, byla nainstalovaná šikmá plošina pro invalidní občany, došlo k výměně klasických žárovek v nouzovém osvětlení za LED světelné zdroje, na venkovních terasách byla vyměněna izolace a dlažba a provedeno několik dalších oprav.
Ač se to zdá neuvěřitelné, v letošním roce se musí opravit nová sedadla nejen na galerii, ale postupně v celém divadle. Také se bude opravovat střecha a dále co bude nutně potřebné.

Co připravujete pro nejmenší? Spolupracujete se školami ve městě?
Práce pro děti je mou velkou radostí a jsem pyšná, že pro děti hrajeme dvakrát i třikrát v měsíci, převážně v neděli. Také v tomto případě se jim snažíme nabídnout to nejlepší, například Spejbla s Hurvínkem. Nemusím zdůrazňovat, že tato představení mají velký výchovný dopad. Stejné to je s pravidelnými představeními pro školy.

A co vás ještě těší kromě práce pro děti?
Nechci to zakřiknout, ale mám radost, že to zde konečně funguje. Vzpomínám na ty složité měsíce, kdy se rozhodovalo, co s divadlem ve městě dál. Dnes teprve palčivý problém transformace řeší Praha a další města a my už to máme naštěstí za sebou. Chtěla bych proto všem poděkovat za podporu, kterou nám věnovali a věnují.

Autor: Ivana Kalinová

15.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení