VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvořákův podzim nabídne v pátek lahůdku: Bolero pod taktovkou Libora Peška

Karlovy Vary — Jedním z vrcholů letošního Dvořákova karlovarského podzimu je třetí symfonický koncert.

18.9.2008
SDÍLEJ:

Libor PešekFoto: Archiv KSO

Koncert má řadu dominant, ať už jde o setkání se světově proslulým dirigentem Liborem Peškem, nebo program, kde jedna skladba vedle druhé slibuje mimořádný zážitek.

Dvořákův violoncellový koncert je dnes jedna z nejproslulejších Dvořákových skladeb vůbec. Koncert psal Dvořák za svého pobytu v Americe. U kolébky díla stál významný český violoncellista Hanuš Wihan. Přesto po drobných neshodách, kdy Dvořák odmítl a nepřipustil větší zásahy a doplňky do svého díla, premiéroval koncert za Dvořákova řízení anglický violoncellista Leo Stern 19. března 1896 v Londýně.

K zvláštní jímavosti a vřelosti koncertu přispěly okolnosti, za nichž byl napsán. Dvořák, který působil v Americe již od roku 1892, se nemohl přes úspěchy a skvělé existenční podmínky sžít s nezvyklým prostředím natolik, aby netoužil po vlasti, po českém prostředí, milované Vysoké u Příbrami.

Sólista večera Jiří Bárta náleží k nejvýznamnějším violoncellistům své generace. Na AMU v Praze absolvoval prof. Josefa Chuchra, v Kolíně nad Rýnem u Borise Pergamenčikova. Své vzdělání prohloubil v řadě mezinárodních kurzů. Vystupuje jako komorní hráč i sólista s předními orchestry na významných pódiích Evropy, Ameriky, Japonska a Austrálie.

Druhým autorem koncertu je Claude Debussy. Narodil se v Saint Germain. V Paříži vystudoval klavír a kompozici. K zajímavostem jeho mládí patří služba v rodině paní Naděždy von Mekk, dřívější mecenášky Čajkovského. Díky ní poznal Švýcarsko, Itálii a Rusko.

Trvalý význam mělo pro Debussyho setkání s indonéským lidovým souborem bicích nástrojů na světové výstavě v Paříži v r. 1889. Bohaté rytmické kombinace, nezvyklé zvukové barvy, zdánlivý chaos bez vnitřního řádu, byl dosud nepoznaný hudební svět. Mladí francouzští skladatelé poslouchali pozorně tento orchestr, který vyjadřoval jejich svobodomyslné umělecké názory. Ovlivněni malířským impresionismem navodili nový svět uvolněné harmonie, rozbití tradičních forem a nové barevnosti zvuku. To byly základní znaky rodícího se hudebního impresionismu, který v tvorbě Clauda Debussyho dosáhl poprvé a naposled nejčistší podoby.

Skladby Nokturna a Moře, které jsme uvedli na minulých ročnících Dvořákova „podzimu“, jsou společně s letos uváděnými Obrazy považovány mnohými za vrcholná autorova díla, která ovlivnila další vývoj hudby. Z orchestrálních Obrazů uslyšíme na obsazení orchestru náročný úvodní Gigue, jehož instrumentaci dokončil André Caplet.

Druhou částí je třídílná symfonická báseň Iberia, podle názvu klavírní skladby Isaaca Albenize. Užití kastanět, bubínků, xylofonu, zvonů a celesty právě tak jako napodobení kytarové hry zajistily spolu s melodicko–rytmickými nápady a barevností životního veselí Ibérii trvalé místo v repertoárech orchestrů na celém světě.

Maurice Ravel byl o třináct let starší než Claude Debussy. Matka pocházela ze starého baskického rodu, což silně ovlivnilo skladatelovo zaměření zejména v oblasti folklórních inspirací. Kompozici studoval ve třídě G. Faurého. Maurice Ravel žil svérázným způsobem. Měl vytříbený intelektuální smysl po otci. Žil většinou v ústraní jako svobodný muž se zálibou pro exotické kočky a vzácné květiny. Typickými díly jsou mimo jiné klavírní skladby, komorní tvorba, populární La Valse, nejrozsáhlejším pak baletní hudba Dafnis a Chloe a na koncertu uváděné Bolero. Léta před vznikem Bolera /1928/ byla vyplněna postupným uznáváním skladatele v Evropě i v Americe.

Ravela ovlivnilo studium partitur Stravinského, Schönberga, v New Yorku se setkal s G. Gershwinem. Po návratu do Francie byl požádán Idou Rubinsteinovou o kompozici skladby španělského rázu pro její baletní soubor. Ravel se rozhodl pro 16 taktů tématu bolera. Vzniklo slavné téměř dvacetiminutové Bolero, které roste z jediného španělského tématu, jež se neustále opakuje a narůstá do fascinující podoby.

Ravel komponoval až do roku 1933, kdy jej přepadla zákeřná mozková choroba. Po nezdařeném operativním zákroku autor 28. prosince 1937 umírá.

Dirigent Libor Pešek náleží k velkým osobnostem hudební scény v mezinárodním měřítku. Svoji uměleckou dráhu zahájil po absolutoriu AMU v čele Komorní harmonie a Sebastian orchestru.Všedesátých letech minulého století byl šéfdirigentem Severočeské filharmonie v Teplicích a současně Frysk Orchestru v holandském Leuwardenu.V sedmdesátých letech hostoval u České i Slovenské filharmonie a v letech 1987–1997 stál v čele Filharmonie v Liverpoolu, kde se zasloužil o propagaci české hudby, zejména odkazu Josefa Suka. V současnosti je šéfdirigentem Českého národního orchestru, s nímž nahrál komplet symfonií Mozartových a Mahlerových.

Pátek 19. září, Karlovarské divadlo, v 19:30 hodin:
Antonín Dvořák — Koncert pro violoncello h moll, op. 104.
Maurice Ravel — Bolero.
Claude Debussy — Obrazy: Gigue, Iberia.
Sólista: Jiří Bárta — violoncello.
KSO diriguje Libor Pešek.

(red)

18.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDEN SVĚT je festival o lidských právech.

Umíme ještě spolupracovat? To nám ukáže Jeden svět

Sedmašedesátiletý Milan A. po příchodu do jednací síně.

Vrah s odvoláním neuspěl. Za smrt manželky v Sokolově si odpyká patnáct let

KV Arena: Město trvá na nápravě křivdy

Karlovy Vary – Problém, který se táhne roky. To je pro Karlovy Vary KV Arena. Stála přes miliardu korun a městu nyní visí jako koule na noze. Hala totiž polyká další a další miliony za soudní pře, město za ni splácí úvěr a snaží se sanovat ztrátu, do níž se KV Arena propadá.

Oblíbené lanové centrum v lázeňských lesích bude o něco delší a zábavnější

Karlovy Vary - Když se v Karlových Varech v lázeňských lesích u Sv. Linharta otevřelo lanové centrum, rychle si získalo přízeň návštěvníků. A ti se teď mohou těšit na novou trasu.

Lidickou ulici přetne přechod pro chodce

Karlovy Vary – V pořadí už třetí přechod pro chodce začala v krátké době budovat karlovarský magistrátu. Po Moskevské ulici a frekventované komunikaci na staré pražské poblíž Základní školy Libušina budou moci lidé bez rizika přejít silnici i v Llidické ulici pod bývalou Slavií.

Bezohledný řidič srazil mladou dívku a ujel z místa nehody

Karlovy Vary - Policie hledá svědky dopravní nehody, která se stala během uplynulého víkendu, v sobotu 18. března, v Karlových Varech v Horově ulici, jen pár kroků od Městské tržnice. Bezohledný řidič srazil na přechodu pro chodce osmnáctiletou dívku a ujel, aniž by oběti poskytl první pomoc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies