VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zítra se v rámci Dvořákova podzimu představí v Lázních III. Stamicovo kvarteto

Karlovy Vary — Předposlední koncert letošního jubilejního Dvořákova karlovarského podzimu je věnován komorní tvorbě.

22.9.2008
SDÍLEJ:

Stamicovo kvartetoFoto: DENÍK/Archiv

Účinkuje vynikající Stamicovo kvarteto, které patří k uznávaným souborůms mezinárodní pověstí a úspěchy, téměř ve všech zemích kulturního světa. V programu večera uvede tři kvarteta, z nichž první Dvořákův Smyčcový kvartet F dur dostal jméno podle místa vzniku — Americký.

Nejpopulárnější dílo z Dvořákova amerického pobytu, symfonie „Z Nového světa“ je uměleckým projevem vyjadřující vztah i stesk po domově, ke krajině, k lidema kultuře země, kde se Dvořák narodil. Smyčcový kvartet nás uvede do podobného světa v intimním, niterném sdělení. Obě díla vznikla krátce po sobě. S trochou nadsázky lze říci, že Americký kvartet je dvojčetem „Novosvětské“ symfonie.

Je to však dílo prosté prudkých vzrušení, vesele usměvavé, chvilkami dovádivé i idylicky poklidné. Dvořák jej napsal v červnu 1893, za necelých čtrnáct dnů ve Spillville. Poprvé byl kvartet uveden 1. ledna 1894 v Bostonu, o dvanáct dnů později v newyorském Carnegie Hallu a v Praze teprve po roce v lednu 1895.

Svůj první smyčcový kvartet věnoval Leoš Janáček slavnému Českému kvartetu. Vznikl na podzim r. 1923, jako ohlas Janáčkovy četby novely L. N. Tolstého Kreutzerova sonáta.

Tolstý v příběhu útočí na pokrytectví lásky v manželství. Hlásá absolutní čistotu ve vztahu muže a ženy, splynutí duší. Je to příběh Pozdnyševa, který v železničním kupé vypráví historii svého manželství, končící vraždou domněle nevěrné ženy. V příběhu hraje důležitou roli slavná Beethovenova houslová sonáta A dur, věnovaná R. Kreutzerovi. Její vášnivé hudební myšlenky jsou v příběhu klíčem k manželské tragedie žárlivce Pozdnyševa. Janáčka zaujal Tolstého morální pohled, analýza erotických kořenů lásky i působení hudby na citový život člověka. Janáčkův kvartet může být chápán jako polemika s Tolstého názory. Ujímá se trpící ženy a protestuje proti příkořím, které musí snášet. Kvartet je tedy hudebním vyjádřením milostného vztahu muže a ženy, jak jej Janáček cítil. V závěru se na rozdíl od Tolstého rozhodl pro víru v člověka a oslavu skutečné lásky.

Edvard Hagerup Grieg (1843—1907) byl malé, křehké postavy se světlými zvlněnými vlasy a modrýma očima. Narodil se v Bergenu, kde prožil dětství a opět se sem v dospělosti natrvalo vrátil. Křehké zdraví mudovolovalo umělecké cesty po Evropě jen výjimečně. Žil v prostém dřevěném domě, vystavěném poblíž moře, v drsné krajině u vesnice Troldhaugenu. Přátelil se s vesničany, se všemi se znal a byl všemi obdivován i milován. Často dal vytáhnout svůj klavír na verandu domua za tichého letního podvečera hrál prostým vesničanům a rybářům, kteří se v zástupech shromáždili kolem.

Uváděný Smyčcový kvartet g moll patří k jeho dílům, v nichž se projevil nejosobitěji, jako skutečný lyrik, nápaditý v odvážných harmonických spojích i v melodiích, které čerpaly inspiraci v norské lidové hudbě. Edvard Grieg se léčil v Karlových Varech v roce 1887, v roce 1903 se setkal v Praze s Antonínem Dvořákem.

(red)

22.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační snímky z pořadu Malé lásky
15

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Foťte město a vyhrávejte!

Karlovy Vary - Karlovy Vary žijí novou fotografií. Vedení města vyhlásilo fotosoutěž na téma „Záběry ze života města.“

Muž se napil kyseliny. Zřejmě omylem

Pšov – Velmi bolestivé a vážné zranění si způsobil šestapadesátiletý muž, který se v kravíně ve Pšově na Žluticku zřejmě omylem napil kyseliny.

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Karlovarský kraj - Jediné vítězství, jediné tři body. Tak ty si tentokrát dovezly celky z Karlovarského kraje hrající divizi ze hřišť soupeřů. Úspěšná byla Slavia Karlovy Vary, která vyplenila Přeštice poměrem 5:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení