VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvořákův karlovarský podzim po padesáté

Karlovy Vary — Slavnostním koncertem se uzavřel jubilejní 50. ročník hudebního festivalu Dvořákův karlovarský podzim.

11.10.2008
SDÍLEJ:

Šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru Jiří Stárek byl jednou z nejvýznamnějších a nejinspirativnějších osobností 50. ročníku festivalu Dvořákův karlovarský podzim. V minulém týdnu řídil jako čestný šéfdirigent koncert Plzeňské filharmonie.Foto: DENÍK/Archiv

Na repertoáru večera byla vedle Dvořákova oratoria Te Deum poslední symfonie s Ódou na radost Ludwiga van Beethovena, na provedení se spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem podílel Pražský filharmonický sbor a kvarteto sólistů. Celý ansámbl řídil šéfdirigent karlovarských symfoniků Jiří Stárek. Ten také festival zahajoval Dvořákovou symfonií Z Nového světa, která zde měla v roce 1894 svou evropskou premiéru.

V letošním ročníku se hrály i skladby Dvořákova přítele Johannesa Brahmse a Leoše Janáčka, jehož 80. výročí úmrtí si letos připomínáme.

Slavnostním koncertem připomenul festival také 650. výročí založení města a lázní, kde vedle hudby A. Dvořáka zazněla předehra Hon císaře Karla IV. karlovarského rodáka a pozdějšího dlouholetého dirigenta lázeňského orchestru Augusta Labického.

Dílo líčí hudebními prostředky objevení lázeňských pramenů. Novinkou koncertu byla slavnostní předehra Sylvie Bodorové nazvaná Karlovarská, kterou k výročí města skladatelka lázním věnovala. Jeden z koncertů byl vyhrazen drobným skladbám A. Dvořáka a L. Janáčka včetně známého Janáčkova Zápisníku zmizelého. Komorní večer vyplnilo Stamicovo kvarteto a ani v tomto programu nechyběla díla A. Dvořáka a L. Janáčka. Jeden večer, který dirigoval jako host Libor Pešek, vyplnil Karlovarský symfonický orchestr skladbami Dvořáka, Clauda Debussyho a Maurice Ravela.

Publikum se už teď může těšit na 51. ročník tohoto hudebního svátku v roce 2009.

Září patří v lázních svátkům hudby

Září je v Karlových Varech tradičně ve znamení hudby Antonína Dvořáka, od roku 1959 v podobě festivalu Dvořákův karlovarský podzim.

Snahy o jeho realizaci souvisejí s aktivní činností Vlastivědné komise, která po svém ustavení krátce po druhé světové válce začala v bohaté hudební historii lázní nacházet také české tradice. Členové komise objevili, že skladby Antonína Dvořáka začaly do repertoáru lázeňského orchestru pronikat ve větší míře od roku 1879. Od té doby také skladatel do Karlových Varů zajížděl, i když jeho opakované pobyty nesouvisely s lázeňskými procedurami, ale komponista se zde scházel se svým nakladatelem Fritzem Simrockem. A právě hojné provozování Dvořákových skladeb a mistrovy opakované návštěvy lázní daly podnět k založení novodobé tradice, kterou naplňuje Dvořákův karlovarský podzim.

K prvním pokusům o uskutečnění tohoto festivalu došlo v roce 1951, kdy si hudební veřejnost připomínala 110. výročí skladatelova narození, a v roce 1954, kdy uplynulo 50 let od jeho úmrtí. Navíc jeho jméno zařadila tehdejší Světová rada míru mezi osobnosti, které se měly veřejnosti připomínat.

V témže roce se v Karlových Varech připomínalo 75. výročí uvedení první Dvořákovy skladby v lázních, ale také jeho návštěvy, a navíc 60. výročí zdejší kontinentální premiéry autorovy Novosvětské symfonie.

Ovšem pořádání pravidelných každoročních festivalů se stále odkládalo a teprve v roce 1957 se začalo seriózně jednat. Předseda Vlastivědné komise Vladislav Jáchymovský byl jmenován prozatímním předsedou přípravného výboru, který pod jeho vedením vypracoval dramaturgickou náplň prvního ročníku. Vedle hudební náplně a časového rozvrhu obsahoval návrh také doprovodné akce. V září 1959 se konal první ročník a položil základy k tradici, která se udržela dodnes.

Festival je každoročním vyvrcholením bohatého hudebního života lázní a regionu.

Jaroslav Fiala

11.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení