VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvořákův podzim ukončí Te Deum a Beethovenova Devátá

Karlovy Vary — Poslední koncert 50. jubilejního Dvořákova karlovarského podzimu v pátek 26. ve Slavnostním sále Grandhotelu Pupp je skutečným vyvrcholením nejen festivalu, ale je i symbolem celé jeho dosavadní historie.

25.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv KSO

Závěrečný koncert v Grandhotel Pupp
26. září v 19:30

Antonín Dvořák: Te Deum, op. 103
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 9 d moll, op. 125

Livia Vénosová — soprán
Michaela Kapustová — mezzosoprán
Antonio Carangelo — tenor
Peter Mikuláš — bas
Pražský filharmonický sbor — sbormistr: Lukáš Vasilek
Karlovarský symfonický orchestr — dirigent: Jiří Stárek

Na koncertu je spojena Dvořákova tvorba s největším odkazem Ludwiga van Beethovena. Dvořákovo Te Deum je vokálně-instrumentální skladba na latinský text známého duchovního hymnu „Te Deum laudamus“ (Tebe Bože chválíme).

Její kompozici předcházela žádost zámožné Jeanetty Thurberové, aby Dvořák přijal místo ředitele nově založené newyorské Národní konzervatoře, která měla v Americe vychovat generaci amerických skladatelů. Dvořák se dlouho rozmýšlel, ale pak na radu přátel nabídku přijal. V září roku 1892 dovezl skladatele s chotí a dvěma dětmi oceánský parník Saale k americkým břehům.

Před odjezdem do Spojených států pravděpodobně již ve chvíli, kdy Antonín Dvořák místo ředitele školy přijal, jej požádala J. Thurberová o nové dílo. Mělo se jednat o skladbu, se kterou by se Dvořák uvedl na americké půdě. Zároveň to však mělo být dílo vhodné k příležitosti a uvedení v rámci oslav 400. výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem, připadající právě na říjen 1892. Vhodný anglický text ke kantátě, kterou tato kompozice měla být, slíbila Madam Thurberová brzy poslat. Když se však již značně přiblížila doba odjezdu a stále nic nepřicházelo, rozhodl se Dvořák pro napsání skladby na text, který si sám vybere. Volba padla na liturgický chvalozpěv k oslavě boží — latinský hymnus Te Deum laudamus.

Třebaže se jedná o námět náboženský, pracoval Dvořák s textem velmi „světsky“. Použil řadu postupů v duchovní hudbě přinejmenším neobvyklých. Kantáta má slavnostní, vznosný a jásavý charakter, její čtyři části vycházejí z formálního uspořádání klasické symfonie. Jedna z vrcholných Dvořákových skladeb představuje počátek skladatelova tzv. „amerického“ období. Není sice tak monumentální ani rozsáhlou jako např. Rekviem nebo Stabat Mater, ale výrazně ji s nimi spojuje meditativní hloubka výpovědi a výrazu, které jsou docíleny jednoduchými prostředky. Genialitu skladby podtrhuje zcela zřetelně český charakter zhudebnění latinského textu.

Te Deum bylo poprvé provedeno 21. října 1892 za autorova řízení v New Yorku.

Závěr festivalu patří Symfonii č. 9 d moll s „Ódou na radost“ F. Schillera.

Beethovenův život silně ovlivňovaly převratné politické události v Evropě. V době Napoleonových dobyvačných výpadů ozývají se v jeho hudbě vlastenecké tóny, ale jakmile bylo jasné, že imperátorství je nahrazováno obnovou feudálních pořádků, odvrací se s odporem od veřejného dění a žije jen svými hudebními sny. Od prosince 1819 začíná používat konversační sešity, aby se dorozuměl s lidmi. Na podzim 1821 je dokonce pro svůj divoký vzhled zatčen a uvržen na několik hodin do policejní vazby.

A to vlastně v době, kdy se zabývá kompozicí symfonie, vrcholící v kolektivní radosti. Uzavírá se celoživotní snaha odpovědět hudbou na věčnou otázku smyslu lidského života.

Prvé záznamy motivů IX. symfonie jsou už z roku 1809, přičemž Schillerovu „Ódu na radost“ toužil Beethoven zhudebnit už jinošských letech. Jako pětačtyřicetiletý skladbu propracovává a konečně v letech 1822 a 1823, v té době byl již úplně hluchý, symfonii objednanou Londýnskou filharmonickou společností dokončuje.

Prvá věta přináší obraz životního zápasu, ze kterého není východisko. Druhá, démonické scherzo, má být výrazem pohanského světa antiky. Ve volné třetí větě září čistý cit, něha a důvěra. Drastickým akordem zaburácí finále, které je opravdovým dramatem. Vítězná pochodová melodie odpovídá na otázky jeho celoživotního zápasu. Pravá radost je jen mezi lidmi, v přátelském soužití.

Premiéra se konala 7. května 1824. Hluchého Beethovena otočili k obecenstvu, aby alespoň viděl jeho jásot a ovace.

Partnerem Karlovarského symfonického orchestru je přední české pěvecké těleso — Pražský filharmonický sbor, jehož sbormistrem je Lukáš Vasilek. Jako sólisté se představí sopranistka Livia Vénosová, mezzosopranistka Michaela Kapustová, tenorista Antonio Carangelo a basista Peter Mikuláš. Dirigentem koncertu je šéfdirigent KSO Jiří Stárek.

(red)

25.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení