VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Puppu přijela Europera s kantátou Carmina Burana

Karlovy Vary – Vzácných hostů je třeba si vážit a vynikající hudební i vizuální zážitek nelze nechat bez povšimnutí. Vždyť by to byla ostuda, kterou si nezaslouží ani Karlovy Vary, natož evropsky známé hudební těleso, které do Karlových Varů přijelo v rámci svého turné.

6.8.2009
SDÍLEJ:

Středa 22. července patřila v Grandhotelu Pupp Europeře – dvousetčlennému kolektivu mladých hudebníků z Čech, Polska a Německa.Foto: DENÍK/Archiv

Středa 22. července tedy patřila v Grandhotelu Pupp Europeře – dvousetčlennému kolektivu mladých hudebníků z Čech, Polska a Německa, který pod uměleckým vedením zkušeného dirigenta Miloše Krejčího (žáka Václava Neumanna) získává od roku 1992 v sálech zemí Evropské unie nebývalých úspěchů.

Protože není bohužel možné celý program více přiblížit, konstatujme alespoň, že na své maximum sáhl sbor, orchestr a skvělí operní sólisté provedením rozsáhlé kantáty Carmina Burana Carla Orffa (1895—1982) z roku 1937. Jedinečné Orffovo zpracování souboru středověkých písní a básní rozličného charakteru je vždy příležitostí a výzvou pro všechny účinkující. Zejména barytonista Ulf Paulsen vtáhl posluchače do děje písní velkým hlasovým fondem, hereckou akcí i svým zjevem. Strhující závěr Carminy se pro fenomenální úspěch musel opakovat, neboť radost účinkujících se zcela přenesla na posluchače v sále.

Je radostné informovat čtenáře kulturních rubrik o podobných projektech. Je ale také smutné konstatovat, že v Karlových Varech o uměleckém sdělení veškerých koncertů vážné hudby v sálech, kostelích, i divadelních představeních, zejména tedy o produkcích karlovarského divadla a orchestru, nebyla v posledních dvou letech nikdy a nikde napsána ani řádka. V archivním tisku to tedy je období hluchých míst.

Víme, že se budou tato concerta (tj. zápasy) sólistů, ansámblů konat (zajistila reklama), nedozvíme se ale, jak dopadla. Co na to budoucí hudební a divadelní historici?

Je mi upřímně líto té předlouhé řady účinkujících, na které v Karlových Varech od náhlého odchodu posledního aktivního recenzenta pana Vladislava Jáchymovského (18. září 2007) nikdo ani nevzdechl.

Bohumír Hájek, za SPJL

6.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení