VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarská Galerie umění představila luxusní katalog

Karlovy Vary — Více než čtvrt století si musela karlovarská Galerie umění počkat na nový sbírkový katalog, podobná publikace vyšla naposledy v roce 1982.

16.1.2009
SDÍLEJ:

Nový katalog byl představen veřejnosti při vernisáži výstavy Václava Bendy v Galerii umění v Karlových Varech.Foto: Repro: DENÍK

Výsledkem dlouhého čekání je hutná kniha s všeříkajícím názvem „Galerie umění Karlovy Vary …ze sbírky“, kterou se může karlovarský stánek výtvarného umění právem pyšnit.

„Předem je nutné říct, že tato kniha není bilancí činnosti naší galerie a už vůbec ne katalogem našich sbírek. Nejenže tam není všechno, co máme v depozitářích, ale nejsou tam ani všechny obrazy. Naším záměrem bylo vydat reprezentativní výběrovou publikaci, která by představila nejvýznamnější malířská a zčásti i sochařská díla z naší stálé expozice,“ vysvětluje vznik díla ředitel Galerie umění Jan Samec.

„Osobně to považuji za první splátku starých dluhů, po které by měly následovat podobně uspořádané publikace prezentující naši grafickou sbírku, a věřím, že se brzy dočkáme i kompletního sbírkového katalogu, který kriticky zhodnotí celou historii karlovarské galerie a její současný význam.“

Kniha představuje celkem dvaasedmdesát výhradně českých umělců, s výjimkou Jana Štursy, Bohumila Kafky, Karla Nepraše, Jana Koblasy, Stanislava Kolíbala, Karla Malicha a Hugo Demartiniho samých malířů. Představeni jsou kratičkým životopisným medailonkem, stručnou charakteristikou své tvorby a především celostránkovou barevnou reprodukcí díla, kterým jsou zastoupeni v karlovarské galerii. Ti nejvýznamnější, jako třeba Jan Preisler, Antonín Slavíček, Josef Čapek, Jindřich Štýrský nebo Mikuláš Medek, zde mají dvě reprodukce. Řazeni jsou chronologicky, od umělců, kteří na českou výtvarnou scénu vstupovali v poslední čtvrtině 19. století, až po ty, jejichž tvorba se dosud neuzavřela.

Na publikaci, kterou vydala Galerie umění Karlovy Vary s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, pracovaly historičky umění Božena Vachudová a Eva Neumannová, fotografie pořídil Bořivoj Hořínek a grafickou podobu knize dali Jan Kučera a vedoucí autorského týmu Jan Samec.

Orientaci v knize usnadní abecední rejstřík autorů a díky anglickým překladům si v ní počtou i češtiny neznalí cizozemci.

Našinci pak jistě ocení láci, za jakou se bude kniha prodávat, vždyť necelé čtyři stovky dneska stojí lepší detektivka.

Autor: Jiří Linhart

16.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení