VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kostele vystoupí otec a syn Slováčkovi

Karlovy Vary — Zajímavý a pro posluchače přitažlivý je poslední letní koncert Karlovarského symfonického orchestru v Husitském kostele.

26.8.2008
SDÍLEJ:

Sólo Felixe Slováčka.Foto: archiv KSO

Na programu je klasická hudba 18. a počátků 19. stol. Mezi autory jsou zastoupeni dva skladatelé českého původu - Karel Stamic a František Vincent Kramář – Krommer. Pozoruhodným jevem české kultury 18. století byl nadbytek dobrých muzikantů a jejich rozsáhlá emigrace do všech evropských zemí. Cizina slibovala a také umožňovala lepší existenci i umělecké uplatnění.

Z hlediska významu pro vývoj evropské hudby je v čele této skupiny zakladatel mannheimské školy Jan Václav Stamic (1717—1757). Byl prvním z jedenácti dětí v rodině, jejíž kořeny po dědovi sahaly do slovinského Mariboru. V roce 1741 za bavorského vpádu do Prahy odešel Stamic ve svých 24 letech do Německa. O rok později oslnil jako houslový virtuóz na koncertě konaném u příležitosti císařské korunovace ve Frankfurtu nad Mohanem. Díky svému novátorství — v sonátové hudební formě, podílu na stavbě čtyřvěté symfonie a rozšíření nástrojového obsazení orchestru — se stal skladatelem světového významu.

Z jeho pěti dětí dosáhl největšího úspěchu prvorozený syn Karel Filip (1745—1801). Narodil se a žil v cizině. Od dětství byl virtuózním hudebníkem na řadu nástrojů. V roce 1770 se stal dvorním skladatelem hraběte de Noailles v Paříži. Dosáhl velké popularity během svých cest po Evropě. Jako skladatel byl pokračovatelem odkazu svého otce. K pozoruhodným dílům patří jeho koncertantní symfonie a klarinetové koncerty.

V Husitském kostele uslyšíme III. větu z klarinetového koncertu, zvaného „Darmstadtský“.

Druhý z autorů František Vincent Kramář se narodil v Kamenici u Třebíče v roce 1759. Po hudebních začátcích u strýce Krommera v Tuřanech se vydal jako koncertní mistr a kapelník na cesty tehdejší říší přes Vídeň do Maďarska.Od svých 36 let působil ve Vídni a o 20 let později jej jmenoval císař dvorním skladatelem a kapelníkem. Byl oceněn čestným členstvím a tituly v Paříži, v Miláně, v Benátkách a v mnoha rakouských městech.

Jako skladatel navazoval na Mozarta a Beethovena. Je autorem více než 300 skladeb.

„V karlovarském provedení první věty Koncertu pro dva klarinety se vedle sebe postaví Felix Slováček a jeho syn Felix, student Akademie múzických umění, v současné době spolu s Jaroslavem Kubrichtem první klarinetista KSO. Felix Slováček otec, který je legendou české hudby posledních několika desetiletí, se nesmazatelně zapsal do duší a srdcí posluchačů svými obdivuhodnými výkony v nestárnoucích melodiích na sopránsaxofon. Je však rovněž vynikajícím hráčem a vyhledávaným interpretem od sólových koncertů se symfonickými orchestry po jazzovou a populární hudbu s dokonalou technikou na klarinet i další saxofony. V jeho provedení uslyšíme na začátku koncertu III. větu Stamicova koncertu, zatímco mladý Felix syn a další sólistka, nadějná houslistka Dominika Chrastilová, nás pozvou do světa vídeňského klasicismu ve skladbách Wolfganga Amadea Mozarta,“ uvedl Alois Ježek, ředitel orchestru.

Mozart ovládal hru na housle už jako dítě. I když jim nevěnoval tolik skladeb jako klavíru, zřejmě je miloval. V deseti letech napsal pro dceru francouzského krále Ludvíka XV. rozkošný koncert D dur, zvaný Adelaidin. Ve čtrnácti letech hrál na housle tak dobře, že ho salcburský arcibiskup poctil čestným titulem koncertního mistra. Na salcburském dvoře působil jako prvý houslista Ital Brunetti. Pravděpodobně pro něho a pro sebe složil Concertone pro dvoje housle a orchestr a následně pět koncertů, z nichž třetí G dur, který uslyšíme, patří mezi slavná a oblíbená díla. V té době byla vlastní houslová hra Mozartova mimořádná, což dosvědčuje poznámka v dopisu otce Leopolda z r. 1977: “Ty ani nevíš, jak dobře hraješ na housle… jako bys byl prvním houslistou v Evropě.“

Zatímco houslový koncert je dílem devatenáctiletého Mozarta, je klarinetový koncert, ze kterého mladý Felix Slováček zahraje druhou větu, jednou z posledních děl skladatele a spadá svým vznikem do bolestných chvil nemoci, uzavřených Mozartovou předčasnou smrtí.

Koncert se koná ve středu 27. srpna v 19.30 v Husitském kostele za Lázněmi I. Dirigentem je stálý host KSO, všestranný František Drs.

Autor: Jan Havelka

26.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení