VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovna v Mezinárodním roce astronomie

Karlovy Vary — První čtvrtina roku 2009 bude v krajské knihovně ve znamení netradiční akce, kterou chce knihovna přilákat další specifickou skupinu uživatelů — ty, kteří si jako objekt svého zájmu zvolili astronomii. Letošní rok je pro to ideální.

23.1.2009
SDÍLEJ:

Krajská knihovna Karlovy VaryFoto: DENÍK

Organizací UNESCO byl rok 2009 vyhlášen Mezinárodním rokem astronomie a pro Českou republiku je také významný 400. výročím publikování díla Johannesa Keplera Astronomia Nova.

Krajská knihovna ve svých prostorách bude hostit jednu z významných akcí astronomického světa: Mezinárodní astronomický workshop, který v březnu uvítá cca 40 vědců a profesorů z Německa, Itálie, Švýcarska, Španělska, Nizozemí a Irska. Jedním z organizátorů této akce je i Hvězdárna Karlovy Vary.

V krajské knihovně se bude konat nejen zmíněný mezinárodní workshop pro odborníky, ale také mnoho přednášek pro veřejnost. První na téma „Komety …“ budou moci zájemci navštívit již dnes a další přednášky budou následovat v únoru a březnu.

Přednášky k Mezinárodnímu roku astronomie (všechny přednášky pro veřejnost proběhnou ve společenském sále krajské knihovny ve Dvorech a budou tlumočeny do českého znakového jazyka):

23. 1. 2009 v 17:00 Komety očima astronoma amatéra — přednášejí Martin Lehký a Petr Horálek;

13. 2. 2009 v 17:00 Mění se klima, a co můžeme očekávat — přednáší RNDr. Jan Pretel, CSc. (Český hydrometeorologický ústav). Přednáška shrne současné poznatky o vývoji světového klimatu, založené nejprve na nepřímých a přibližně od poloviny 19. století též na přímých měřeních a pozorováních. Rozvoj moderních měřicích metod a zpracování výsledků měření dokumentují, že od poloviny 20. století se světové klima mění výrazně rychleji než kdykoliv předtím.

20. 2. 2009 v 17:00 Meteorologie na počátku 21. století — přednáší RNDr. Martin Setvák, CSc. (Český hydrometeorologický ústav). MSG — Meteosaty druhé generace ve službách meteorologie. Přednáška přináší základní informace o konstrukci družice a způsobu snímání obrazových dat, o využívaných spektrálních pásmech, o cestě snímků ke koncovým uživatelům a základní interpretaci snímků, ale i stručné informace o organizaci EUMETSAT provozující tyto družice a statutu ČR v této instituci.

27. 2. 2009 v 17:00 Kosmonautika převážně nevážně aneb Co dělají kosmonauté, když se řídící středisko nedívá. Přednáší Milan Halousek (předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti). Létat do kosmu je zodpovědné a nebezpečné povolání — ale i při něm si kosmonauti najdou čas na zábavu a odreagování. Co se děje na oběžné dráze, když se řídící středisko nedívá, jak odpočívají, relaxují a baví se? A je v kosmu místo třeba i na sex? Jelikož se Krajská knihovna Karlovy Vary dlouhodobě snaží zpřístupnit své akce také nejrůznějším handicapovaným skupinám, budou například všechny tyto přednášky pro veřejnost simultánně tlumočeny profesionálními tlumočnicemi p. Zatloukalovou a p. Boháčkovou do českého znakového jazyka. Toto tlumočení bude hrazeno z prostředků poskytnutých Nadací Taťány Kuchařové – Krása pomoci.

Také knihovní fond krajské knihovny nabízí čtenářům se zájmem o astronomii mnoho zajímavého. Je pro ně připraveno 350 titulů s tématem astronomie.

Můžeme uvést například „Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy s 250 objekty na 50 mapách celé hvězdné oblohy“, „Kalendárium astronomie“ od Zdeňka Pokorného či „Vesmírné kuriozity minulosti a současnosti“ od Renaty Reylachové.

V neposlední řadě jsou pro čtenáře k dispozici také periodika s touto tematikou, a sice čtvrtletník „Pokroky matematiky, fyziky a astronomie“ a pětkrát ročně vycházející titul „Astropis“.

Michaela Němcová

23.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení