VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Symfonici dnes zahrají klasiku s Jiřím Stárkem

Karlovy Vary – Dnešní program koncertu bude posledním, kdy se v roli šéfdirigenta představí Jiří Stárek, který dosáhl s KSO řady úspěchů.

12.6.2009
SDÍLEJ:

Jiří Stárek, šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestruFoto: Archiv KSO

Koncert Karlovarského symfonického orchestru, který se koná dnes od 19.30 v Městském divadle, bude velmi zajímavý. Jednak hudebním programem, jednak i tím, že bude dirigovat Jiří Stárek.

V době, kdy v Evropě ve vrcholných dílech Beethovenových, Schubertových a Weberových nastupuje hudební romantismus, je Gioacchino Rossini (1792—1868) představitelem rodící se národní hudby spjaté s lidovou tradicí a komponuje díla, kterými dovršuje hudební klasicismus v Itálii. V Rossiniho hudbě je geniální melodika, nekomplikovaná, prostá a bezprostřední jako lidové písně.

Jeho cesta k úspěchu byla bez překážek. Už v roce 1812 nadšeně tleská milánská Scala první z jeho čtyřiceti oper Tancred. Ve službách impresária Barbaji napsal na objednávku desítky oper /mj. Italka v Alžíru, Lazebník sevillský, Popelka, Straka zlodějka, Vilém Tell aj./, které mu zajistily skvělé honoráře, takže mohl bezstarostně holdovat svému gurmánství. Rád připravoval nejrůznější jídla, jimiž udivoval své přátele, a rád je s nimi konzumoval.

V roce 1823 komponuje operu podle Voltairovy tragédie Semiramis, jejíž děj se odehrává v Babyloně 1200 let př.n.l. Po ojedinělém neúspěchu její premiéry v Benátkách Rossini na Itálii zanevřel, odjel přes Londýn do Paříže, aby se už nikdy nevrátil domů. Pařížský pobyt měl na Rossiniho blahodárný vliv. Ve svých 37 letech patřil k nejúspěšnějším, nejbohatším a také nejmódnějším skladatelům.

První dominantou programu je Klavírní koncert č. 2 Fryderyka Chopina (1810—1849). Pro mnohé se stal básníkem klavíru. V ideovém poslání své hudby se soustředil na bezvýhradnou službu polské národní myšlence. Tragická porážka polského protiruského povstání v roce 1830 způsobila, že Chopin, nadšený patriot, který byl do povstání zasvěcen, musel prožít další léta v emigraci a v ní také zemřel.

Přes Vídeň odešel v září 1831 do Paříže, která prožívala na počátku vlády Ludvíka Filipa období úžasného rozmachu umění. Chopin se objevuje ve světě velkých tvůrčích osobností – Huga, de Musseta, Balzaca, Delacroixe, Cherubiniho, Rossiniho, Belliniho, Liszta, kteří jej okouzlovali bohatstvím nových myšlenek. V roce 1835 přijel do Karlových Varů, kde se setkal po pěti letech odloučení naposledy se svými rodiči.

Po návratu do Paříže přinášejí léta 1836 a 1837 řadu významných událostí. Vrcholí a současně bolestným rozchodem končí jeho láska k Marii Wodzinské. Chopin cestuje do Londýna, schází se s Robertem Schumannem a na večírku u Franze Liszta se seznamuje s osudovou láskou – spisovatelkou George Sandovou. Tato emancipovaná žena se o něj starala téměř do konce života.

Druhý klavírní koncert, dílo ze zimy 1829, hrál v premiéře sám autor 17. března 1830 ve Varšavě a o dva roky později v Paříži. Tehdy slyšel Chopina poprvé také Liszt a Mendelssohn. Pařížské vystoupení bylo bránou do světa slávy a velkolepých úspěchů.

Nikolaj Rimskij Korsakov (1844—1908) byl důstojníkem námořní služby. Přitažlivost hudby byla pro Korsakova tak silná, že chtěl opustit námořní kariéru, ale rodina mu to nedovolila. Ve 27 letech se stal profesorem na petrohradské konzervatoři. Komponoval hudbu v několika žánrech, ale především psal opery a symfonickou hudbu. Byl mistrem hudební instrumentace.

Opojnou melodickou krásou a instrumentační barvitostí vyniká suita Šeherezáda. Ve čtyřech větách je hudebně básnickým přepisem milostného příběhu sultána Šahriara a pohádkové princezny Šeherezády ze slavné arabské sbírky pohádek Tisíc a jedna noc. Sultán, zklamaný nevěrou své ženy, chtěl se ženám pomstít. Dal příkaz, aby mu každý večer byla přivedena dívka, kterou dá nazítří - jako dříve svou manželku - popravit. Šeherezáda ale nad sultánem vyzrála a zachránila se lstí nejen na tisíc a jednu noc, ale na celý život. Zvědavý sultán, dychtivý zvědět, jak příběh dopadne, odkládal popravu ze dne na den, až nakonec od svého krutého rozhodnutí upustil.

Interpretem Chopinova koncertu je Martin Kasík (1976) – vítěz jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku 1999. Klavírní hře se věnuje od 4 let. Vystudoval konzervatoř v Ostravě (prof. Mgr. Monika Tugedliebová) a AMU v Praze pod vedením prof. Ivana Klánského. Je vítězem mnoha domácích i mezinárodních soutěží, mj. soutěže Pražského jara 1998, držitelem ceny Davidoff Prix 2000 pro nejlepšího českého interpreta do 28 let v oblasti klasické hudby a Ceny Harmonie pro nejúspěšnějšího mladého umělce za rok 2002. Koncertoval v řadě prestižních koncertních sálů Evropy, Spojených států amerických, Japonska, Tchaj–wanu a Singapuru. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, se kterými podnikl turné po USA a Japonsku. Vydal 6 CD ve spolupráci se společnostmi Supraphon a Arco Diva.

Jiří Stárek, žák Václava Talicha a absolvent AMU v Praze, byl v letech 1953 až 1968 dirigentem a šéfdirigentem Symfonického orchestru Československého rozhlasu. Od roku 1968 působil v zahraničí, trvale v čele Sinfonietty RIAS v Berlíně, Norského symfonického orchestru v Trondheimu a Opery Falckého divadla v Německu. Jako host řídil významná symfonická a operní tělesa ve všech světadílech, nahrával pro renomované firmy a vždy propagoval českou hudbu. Od roku 1990 se pravidelně vrací na česká koncertní pódia, v letech 1996 až 1998 byl šéfdirigentem ve Státní opeře Praha. V roce 2003 se stal čestným šéfdirigentem a v červnu 2005 přijal místo stálého šéfdirigenta KSO.

Tento koncert je posledním koncertem, kdy se prof. Jiří Stárek představí jako šéfdirigent KSO.

12.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení