VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Symfonici vzdají hold operetě

Karlovy Vary – V Lázních III se dnes koná další populární koncert Karlovarského symfonického orchestru, který je věnován operetě.

6.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv KSO

První polovina programu bude patřit Johannu Straussovi, druhá Franzi von Suppému, Franzi Lehárovi a Emmerichu Kálmánovi.

Když se dostal Johann Strauss ml. (1825—1899) ke kompozici operet, byl již slavným králem valčíků. Pročítáme-li však seznam jeho skladeb, s překvapením shledáme, že nejčastějším tancem nebyl valčík, ale polka! Vrcholem jeho kariéry byla cesta do USA, kde u příležitosti stého výročí vyhlášení Deklarace nezávislosti řídil obrovský 1.000členný orchestr s 20.000 zpěváky.

Veliká popularita Johanna Strausse přivedla vedení Divadla na Vídeňce k žádosti, aby napsal operetu. Vyhověl a napsal první, Indigo a čtyřicet loupežníků, po níž následovaly další. V dubnu 1874 měla premiéru opereta Netopýr, plná rytmických zvláštností, parodie, zajímavého příběhu a krásných melodií. Hlavní hrdinka Rosalinda v ní zpívá árii, s typicky maďarskými intonacemi a řízným čardášem nakonec. Kromě Rosalindy uslyšíme známé melodie ze Straussových operet Noc v Benátkách a Cikánský baron.

Dalším autorem je Franz von Suppé, jeden z představitelů Zlatého věku operety. Okouzlil Vídeň. Jeho tvorba se stala základem repertoáru evropských i amerických scén. Dokázal se jako jediný ve své době prosadit proti obrovské popularitě Johanna Strausse. Napsal více než dvě stovky skladeb pro jeviště a mezi nimi i několik opravdových skvostů. Mnohé jsou zapomenuty, ale předehra Básník a sedlák je kmenovým repertoárem mnoha světových symfonických orchestrů.

Titul Krále operet však patří právem Franzi Lehárovi. Pocházel z Uher. Housle studoval na konzervatoři v Praze u Antonína Bennewitze, skladbu u Antonína Dvořáka. Zpočátku působil jako vojenský kapelník. V roce 1902 se stal dirigentem v historickém Vídeňském divadle. V květnu 1905 zažil největší životní úspěch s operetou Veselá vdova, která se hrála a hraje po celém světě. Pětatřicetiletý skladatel se rázem stal milionářem.

Emmerich Kálmán byl součástí generace maďarských hudebních skladatelů na počátku 20. století,kampatřili i Béla Bartók a Zoltán Kodály. Poté, co zkomponoval úspěšný kuplet pro tehdy nejznámější šansoniérku v zemi Sáru Ferákovou, se začal zabývat myšlenkou napsat operety. Nejúspěšnější jsou Čardášová princezna a Hraběnka Marica. V roce 1938 musel Kálmán kvůli svému židovskému původu opustit Vídeň. Přes Švýcarsko odjel do Paříže a nakonec do Ameriky, kde krátce žil i v Hollywoodu. Po válce se natrvalo vrátil do Paříže, kde také 30. října 1953 zemřel.

Vittorio Monti byl italský skladatel a houslista druhé poloviny 19. století. Zkomponoval slavný čardáš, který bude ozdobou operetního koncertu v podání koncertního mistra KSO Vladislava Liněckého.

Koncert řídí dirigent Státní opery Praha František Drs, zpívají sólisté českých operních scén sopranistka Anna Janotová Klamo a tenorista Michal Klamo.

(aj)

6.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení