VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páteční večer v Lázních III bude patřit španělským hudebním autorům

Karlovy Vary — Večer španělské hudby se uskuteční v pátek 28. listopadu od 19:30 hodin v Lázních III.

27.11.2008
SDÍLEJ:

Miriam Rodriguez BrüllováFoto: Archiv KSO

Na programu bude:
Manuel de Falla — Třírohý klobouk.
Joaquin Rodrigo — Concerto de Aranjuez pro kytaru.
Mario Castelnuovo–Tedesco — Koncert č. 1 D dur pro kytaru.
Joaquin Turina — Danzas fantasticas.

Sólistka: Miriam Rodriguez Brüllová (kytara).
Dirigent: Mario Košik (Slovensko).

V cyklu koncertů Karlovarského symfonického orchestru, který představuje národní kulturu některých zemí Evropy v XIX. a XX. století, bude poslední listopadový koncert patřit španělské hudbě.

V rámci koncertu, nad kterým převzalo záštitu Velvyslanectví Španělska v Praze, přivítáme jako sólistku kytaristku Miriam Rodriguez Brüllovou a dirigenta Mariana Košika ze Slovenska, který v Karlových Varech před několika lety působil.

Orchestr uvede koncert suitou z baletu Třírohý klobouk Manuela de Fally (1876—1946). Na de Fallovu tvorbu měl velký vliv seznámení v Paříži s Debussym, ale také Dukasem a Stravinským v letech 1907—1914. Po pařížském pobytu napsal skladby, v nichž se slučuje impresionistické cítění s národními španělskými prvky.

Literární předlohou baletu Třírohý klobouk byla komedie Pedra Antonia de Alarcona. Děj vychází ze staré španělské romance o zmatku, který nastane ve chvíli, kdy se mlynář domnívá, že ho manželka podvádí se starostou. Ke světovému úspěchu Třírohému klobouku de Fally pomohl na zájezdě v Londýně pověstný Ďagilevův Ruský balet v roce 1919.

Joaquín Rodrigo Vidre (1901—1999), španělský skladatel a klavírní virtuóz, je považován za jednoho ze skladatelů, kteří prosadili kytaru i do vážné hudby. Uváděný slavný Aranjuezský koncert je jednou z vrcholných ukázek kytarového koncertního repertoáru. Prostřední část, adagio, je díky souhře kytary a anglického rohu jedním z nejznámějších motivů španělské hudby. Zajímavostí je, že Rodrigo nikdy hru na kytaru zcela nezvládl. Získal řadu ocenění, mj. v roce 1991 jej král Juan Carlos povýšil do šlechtického stavu.

Koncert vyslechneme v podání Miriam Rodriguez Brüllové. Mladá slovenská kytaristka vystudovala Státní konzervatoř a Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. Po získaní bakalářského diplomu pokračovala ve studiu v Kanadě na Université du Québec à Montréal a na Université Laval v Québeku pod vedením špičkového kytaristy Alvara Pierriho.

V současné době působí jako asistentka prof. Alvara Pierriho na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Získala ocenění na kytarových soutěžích na Slovensku, ve Vídni, Kutné Hoře a německém Weikersheime. Jako sólistka i komorní hráčka pravidelně vystupuje v řadě evropských zemí. Je iniciátorkou a uměleckou ředitelkou mezinárodního hudebního festivalu Bratislavská komorní kytara.

Mario Castelnuovo–Tedesco (1895—1968) je dalším autorem večera. Narodil se ve Florencii a své první skladbičky složil již v devíti letech. Po studiích hry na klavír se věnoval dráze sólisty, i doprovázejícího klavíristy a komorního hráče. Napsal více než 200 skladeb, včetně oper, baletů, oratorií, kantát sólových koncertů pro různé nástroje, především pro klavír a pro kytaru. V roce 1938 byl z důvodu rostoucího antisemitismu pro svůj židovský původ nucen odjet z Itálie a nový domov našel v americkém Hollywoodu, kde se úspěšně věnoval psaní hudby pro více než 200 filmů společnosti MGM Studios. V Los Angeles se stal také vyhledávaným učitelem kompozice.

Posledním autorem zajímavého koncertu je Joaquín Turina (1882—1949). Narodil se ve španělské Seville. Debutoval jako klavírista a pro jeho další hudební vývoj bylo velmi důležité seznámení s Manuelem de Fallou. Od roku 1905 působil Turina v Paříži, kde jej podobně jako řadu jiných, ovlivnila tvorba Clauda Debussyho. V roce 1914 se s Fallou vrátil do Španělska. Na radu skladatele Albénize se začal Turina stále více obracet ke španělskému folklóru, zejména čerpal ze zarzuel, používal specifický sevillský charakter hudby, osobitým způsobem využíval baskický a katalánský rytmus. Komponoval s elegancí a smyslem pro humor. Miloval jednoduchost a krásu.

Dirigent koncertu Mário Košik (1969), absolvent Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, je karlovarskému publiku dobře známý z období 2000—2001, kdy byl šéfdirigentem Karlovarského symfonického orchestru. Jako hostující dirigent vedl většinu slovenských orchestrů, s nimiž vystupuje i v zahraničí. S úspěchem se představil také u pultu Slovenské i Moravské filharmonie, Státní filharmonie Brno nebo Pražské komorní filharmonie. S Dvořákovým komorním orchestrem každoročně vystupuje v Japonsku, v roce 2003 připravil premiéru slovenského baletu Rasputin ve Slovenském národním divadle.

Od podzimu 2002 opět pravidelně hostuje v Karlových Varech. V současné době působí jako ředitel a dirigent Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu.

(aj, red)

27.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Václav Lupínek

OTÁZKA PRO: Václava Lupínka, zakladatele iniciativy vedoucí k záchraně kostela

Jízdy Singrovkou jsou v České republice stále populárnější. Připojte se tak k těm, kteří si již zkusili jízdu historií.

Vydejte se za filmovou historií porcelánu s vlakem Singrovka

Na západě Čech padaly teplotní rekordy

Západní Čechy - Horký čtvrtek překonával maxima z roku 2000.

Stát přenáší čím dál více práce na radnice

Karlovarský kraj - O přibývajících povinnostech, které stát čím dál více přenechává obcím, čerpání dotací z národních programů nebo o tom, že je stále těžší získat praktické lékaře, jednala Rada Karlovarského kraje se starosty ze Sokolovska a Kraslicka.

O Senior akademii byl zájem, studenti převzali vysvědčení

Karlovy Vary - Více než dvě desítky účastníků Senior akademie se sešly na slavnostním zakončení školního roku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies