VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páteční večer v Lázních III bude patřit španělským hudebním autorům

Karlovy Vary — Večer španělské hudby se uskuteční v pátek 28. listopadu od 19:30 hodin v Lázních III.

27.11.2008
SDÍLEJ:

Miriam Rodriguez BrüllováFoto: Archiv KSO

Na programu bude:
Manuel de Falla — Třírohý klobouk.
Joaquin Rodrigo — Concerto de Aranjuez pro kytaru.
Mario Castelnuovo–Tedesco — Koncert č. 1 D dur pro kytaru.
Joaquin Turina — Danzas fantasticas.

Sólistka: Miriam Rodriguez Brüllová (kytara).
Dirigent: Mario Košik (Slovensko).

V cyklu koncertů Karlovarského symfonického orchestru, který představuje národní kulturu některých zemí Evropy v XIX. a XX. století, bude poslední listopadový koncert patřit španělské hudbě.

V rámci koncertu, nad kterým převzalo záštitu Velvyslanectví Španělska v Praze, přivítáme jako sólistku kytaristku Miriam Rodriguez Brüllovou a dirigenta Mariana Košika ze Slovenska, který v Karlových Varech před několika lety působil.

Orchestr uvede koncert suitou z baletu Třírohý klobouk Manuela de Fally (1876—1946). Na de Fallovu tvorbu měl velký vliv seznámení v Paříži s Debussym, ale také Dukasem a Stravinským v letech 1907—1914. Po pařížském pobytu napsal skladby, v nichž se slučuje impresionistické cítění s národními španělskými prvky.

Literární předlohou baletu Třírohý klobouk byla komedie Pedra Antonia de Alarcona. Děj vychází ze staré španělské romance o zmatku, který nastane ve chvíli, kdy se mlynář domnívá, že ho manželka podvádí se starostou. Ke světovému úspěchu Třírohému klobouku de Fally pomohl na zájezdě v Londýně pověstný Ďagilevův Ruský balet v roce 1919.

Joaquín Rodrigo Vidre (1901—1999), španělský skladatel a klavírní virtuóz, je považován za jednoho ze skladatelů, kteří prosadili kytaru i do vážné hudby. Uváděný slavný Aranjuezský koncert je jednou z vrcholných ukázek kytarového koncertního repertoáru. Prostřední část, adagio, je díky souhře kytary a anglického rohu jedním z nejznámějších motivů španělské hudby. Zajímavostí je, že Rodrigo nikdy hru na kytaru zcela nezvládl. Získal řadu ocenění, mj. v roce 1991 jej král Juan Carlos povýšil do šlechtického stavu.

Koncert vyslechneme v podání Miriam Rodriguez Brüllové. Mladá slovenská kytaristka vystudovala Státní konzervatoř a Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. Po získaní bakalářského diplomu pokračovala ve studiu v Kanadě na Université du Québec à Montréal a na Université Laval v Québeku pod vedením špičkového kytaristy Alvara Pierriho.

V současné době působí jako asistentka prof. Alvara Pierriho na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Získala ocenění na kytarových soutěžích na Slovensku, ve Vídni, Kutné Hoře a německém Weikersheime. Jako sólistka i komorní hráčka pravidelně vystupuje v řadě evropských zemí. Je iniciátorkou a uměleckou ředitelkou mezinárodního hudebního festivalu Bratislavská komorní kytara.

Mario Castelnuovo–Tedesco (1895—1968) je dalším autorem večera. Narodil se ve Florencii a své první skladbičky složil již v devíti letech. Po studiích hry na klavír se věnoval dráze sólisty, i doprovázejícího klavíristy a komorního hráče. Napsal více než 200 skladeb, včetně oper, baletů, oratorií, kantát sólových koncertů pro různé nástroje, především pro klavír a pro kytaru. V roce 1938 byl z důvodu rostoucího antisemitismu pro svůj židovský původ nucen odjet z Itálie a nový domov našel v americkém Hollywoodu, kde se úspěšně věnoval psaní hudby pro více než 200 filmů společnosti MGM Studios. V Los Angeles se stal také vyhledávaným učitelem kompozice.

Posledním autorem zajímavého koncertu je Joaquín Turina (1882—1949). Narodil se ve španělské Seville. Debutoval jako klavírista a pro jeho další hudební vývoj bylo velmi důležité seznámení s Manuelem de Fallou. Od roku 1905 působil Turina v Paříži, kde jej podobně jako řadu jiných, ovlivnila tvorba Clauda Debussyho. V roce 1914 se s Fallou vrátil do Španělska. Na radu skladatele Albénize se začal Turina stále více obracet ke španělskému folklóru, zejména čerpal ze zarzuel, používal specifický sevillský charakter hudby, osobitým způsobem využíval baskický a katalánský rytmus. Komponoval s elegancí a smyslem pro humor. Miloval jednoduchost a krásu.

Dirigent koncertu Mário Košik (1969), absolvent Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, je karlovarskému publiku dobře známý z období 2000—2001, kdy byl šéfdirigentem Karlovarského symfonického orchestru. Jako hostující dirigent vedl většinu slovenských orchestrů, s nimiž vystupuje i v zahraničí. S úspěchem se představil také u pultu Slovenské i Moravské filharmonie, Státní filharmonie Brno nebo Pražské komorní filharmonie. S Dvořákovým komorním orchestrem každoročně vystupuje v Japonsku, v roce 2003 připravil premiéru slovenského baletu Rasputin ve Slovenském národním divadle.

Od podzimu 2002 opět pravidelně hostuje v Karlových Varech. V současné době působí jako ředitel a dirigent Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu.

(aj, red)

27.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci 1.A Základní školy Krušnohorská 11 v Karlových Varech  s paní učitelkou Květoslavou Havlovou.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme ZŠ Krušnohorská v Karlových Varech

Ilustrační foto

Bezpečný virtuální svět?

Řidiči, zpomal! Je mokrá silnice

Karlovy Vary – Řidiči jezdí za deště příliš rychle. Minulý čtvrtek došlo k deseti nehodám. Všechny byly zapříčiněné nepřizpůsobením jízdy na mokré vozovce.

Při úterní nehodě se zranilo osm lidí, z toho čtyři těžce

Karlovarsko - Čtyři těžká a čtyři lehká zranění - to je výsledek vážné nehody, která se stala v úterý po 21. hodině u Děpoltovic.

Garsonky pro netopýry jsou připravené na zimu

Nová Role - Netradiční podnájemníky mají v novorolské radnici. Do fasády přímo nad starostovnou se jim pravidelně každou zimu stěhují netopýři.

Geologové přišli o speciální přístroj

Cheb – O speciální přístroj za téměř milion korun přišli geologové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení