VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Symfoniky dnes večer podpoří dvacet operních pěvců

Karlovy Vary — Karlovarský symfonický orchestr dnes na koncertě v Lázních III doprovodí mladí pěvci z šestadvaceti zemí světa.

30.1.2009
SDÍLEJ:

Na dnešním koncertu v Lázních III se spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem představí na dvacet zahraničních pěvců.Foto: Archiv KSO

Opera okouzluje lidi už po staletí. Zpočátku určená jen pro pár jedinců se časem zabydlela v operních domech jako zábava a potěšení pro celé národy. Prošla mnoha vývojovými etapami. Od Monteverdiho, Glucka, Mozarta k dalším tvůrcům, Weberovi, Glinkovi, Smetanovi, Dvořákovi, Čajkovskému, Musorgskému a Rimskému-Korsakovovi, kteří tvořili opery formované životem svých národů. Opera pak vrcholila v dílech Bizetových, Verdiho, Pucciniho a dalších. Její kouzelný svět lákal a dodnes láká mnoho mladých pěvců, kteří zasvěcují studiu a životu s operou vše.

Díky více než čtyřicetileté tradici Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka jsou Karlovy Vary uznávanou Mekkou mladých pěvců. K aktivitám Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka patří také interpretační semináře, které se v těchto dnech konají počtrnácté.

V posledních letech vedou jeho třídy profesoři a vynikající pěvci Magdaléna Blahušiaková ze Slovenska, Nikolaus Hillebrand z Německa a Ital Antonio Carangelo. Souběžně se seminárními setkáními navštěvují pěvci orchestrální zkoušky s dirigentem Františkem Drsem. Letos přijelo celkem 26 pěvců z mnoha zemí světa — z USA, Švédska, Španělska, Turecka, Německa, Srbska, Ukrajiny, Ruska, Švýcarska a samozřejmě ze Slovenska a z Čech. Někteří jsou u nás opakovaně, podruhé nebo potřetí.

Mezi účastníky vyniká tenorista Ferdinand von Plettenberg, který před rokem výborně zpíval Maxe z Weberova Čarostřelce nebo árii z Wagnerova Lohengrina. Letos zazpívá populární árii Kalafa Nesun dorma z Pucciniho Turandot.

Na dnešním koncertu v Lázních III se spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem představí na dvacet pěvců, kteří zazpívají árie z Mozartova Dona Giovanniho, Bizetovy Carmen, Dvořákovy Rusalky, Verdiho Traviaty, Pucciniho Bohémy a dalších. Některé výkony jsou vysoce profesionální, některé jsou příslibem pro příští roky.

S mnohými mladými pěveckými talenty se setkáme opět při oblíbené mezinárodní pěvecké soutěži v listopadu v Karlových Varech.

Alois Ježek

30.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Jana Giričová-Šulcová.

Koncert podpoří obnovu zvonů v kostele v Rybářích

Dárců kostní dřeně nikdy nebude dost

Karlovarský kraj – Jedním ze stanovišť Západočeských dnů zdraví NEMOS, které se konají v sobotu 24. června v karlovarské Varyádě, bude určování krevních skupin a registr dárců kostní dřeně transfuzního oddělení Nemocnice Sokolov. 

Symfonický orchestr zakončil sezonu, ale ani v létě nebude mít volno

Karlovy Vary - Karlovarský symfonický orchestr dnes uzavře úspěšnou 182. sezonu koncertem Beethovena v Grandhotelu Ambassador Národní dům od 19:30. „Sezona dopadla velmi dobře. Návštěvnost byla poměrně vysoká," pochvaloval si ředitel KSO Petr Polívka.

Zažijte podchod jinak

Karlovy Vary - Galerie SUPERMARKETwc dnes zahájí od 15:00 akci Zažij podchod jinak! Akce bude probíhat za účelem oživení podchodů u galerie. Připravený je nabitý program plný zábavy, u které lidé můžou projevit svou kreativitu a přiučit se něčemu novému.

OTÁZKA PRO: Václava Lupínka, zakladatele iniciativy vedoucí k záchraně kostela

Kostel sv. Bartoloměje v obci Přílezy půl století chátral, nyní ožívá. Jakou akci tu pro jeho záchranu plánujete?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies