VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Symfoniky dnes večer podpoří dvacet operních pěvců

Karlovy Vary — Karlovarský symfonický orchestr dnes na koncertě v Lázních III doprovodí mladí pěvci z šestadvaceti zemí světa.

30.1.2009
SDÍLEJ:

Na dnešním koncertu v Lázních III se spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem představí na dvacet zahraničních pěvců.Foto: Archiv KSO

Opera okouzluje lidi už po staletí. Zpočátku určená jen pro pár jedinců se časem zabydlela v operních domech jako zábava a potěšení pro celé národy. Prošla mnoha vývojovými etapami. Od Monteverdiho, Glucka, Mozarta k dalším tvůrcům, Weberovi, Glinkovi, Smetanovi, Dvořákovi, Čajkovskému, Musorgskému a Rimskému-Korsakovovi, kteří tvořili opery formované životem svých národů. Opera pak vrcholila v dílech Bizetových, Verdiho, Pucciniho a dalších. Její kouzelný svět lákal a dodnes láká mnoho mladých pěvců, kteří zasvěcují studiu a životu s operou vše.

Díky více než čtyřicetileté tradici Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka jsou Karlovy Vary uznávanou Mekkou mladých pěvců. K aktivitám Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka patří také interpretační semináře, které se v těchto dnech konají počtrnácté.

V posledních letech vedou jeho třídy profesoři a vynikající pěvci Magdaléna Blahušiaková ze Slovenska, Nikolaus Hillebrand z Německa a Ital Antonio Carangelo. Souběžně se seminárními setkáními navštěvují pěvci orchestrální zkoušky s dirigentem Františkem Drsem. Letos přijelo celkem 26 pěvců z mnoha zemí světa — z USA, Švédska, Španělska, Turecka, Německa, Srbska, Ukrajiny, Ruska, Švýcarska a samozřejmě ze Slovenska a z Čech. Někteří jsou u nás opakovaně, podruhé nebo potřetí.

Mezi účastníky vyniká tenorista Ferdinand von Plettenberg, který před rokem výborně zpíval Maxe z Weberova Čarostřelce nebo árii z Wagnerova Lohengrina. Letos zazpívá populární árii Kalafa Nesun dorma z Pucciniho Turandot.

Na dnešním koncertu v Lázních III se spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem představí na dvacet pěvců, kteří zazpívají árie z Mozartova Dona Giovanniho, Bizetovy Carmen, Dvořákovy Rusalky, Verdiho Traviaty, Pucciniho Bohémy a dalších. Některé výkony jsou vysoce profesionální, některé jsou příslibem pro příští roky.

S mnohými mladými pěveckými talenty se setkáme opět při oblíbené mezinárodní pěvecké soutěži v listopadu v Karlových Varech.

Alois Ježek

30.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení