VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dějiny a současnost, ale i živá příroda ve sborníku z Nejdlova semináře

Karlovy Vary - Počasí letos v létě láká člověka daleko častěji místo k vodě k tomu, aby zalezl za kamna a něco si přečetl, a sborník přednášek ze 17. ročníku Historického semináře Karla Nejdla tak přichází jako na zavolanou.

24.7.2008
SDÍLEJ:

XVII. Historický seminář Karla NejdlaFoto: DENÍK

Útlá brožurka, kterou ve spolupráci s karlovarským muzeem vydal Klub přátel Karlových Varů, obsahuje na něco víc než stovce stránek dvě desítky příspěvků, mezi kterými si ten svůj najde snad opravdu každý.

Hned tři příspěvky jsou spojeny se jménem dlouholetého organizátora a moderátora nejdlovských seminářů Vladislava Jáchymovského. Ten sice dva měsíce před seminářem tragicky zahynul, ale svou přednášku, věnovanou tentokrát historii karlovarského Rotary Clubu, měl už napsanou, stejně jako své tradiční úvodní slovo, a oba tyto příspěvky najde čtenář hned v úvodu sborníku. Třetí příspěvek věnovaný Vladislavu Jáchymovskému je připomínkou jeho urbanistické práce pro Karlovy Vary od Stanislava Wiesera.

Stejně jako předchozích šestnáct se i sedmnáctý nejdlovský seminář vyznačoval širokým spektrem témat, které se odrazilo i ve sborníku. Úvodní příspěvky patří tradičně archeologii, jíž své příspěvky věnovali Jiří Klsák a Petr Zahradníček. Dalšími tradičními tématy přednášek jsou kapitoly z hudební minulosti Karlových Varů, příspěvky věnované historii karlovarského zdravotnictví Pavla Šolce a Otakara Boříka a ovšemže i slavným návštěvníkům lázní, kteří zaujali Stanislava Burachoviče (Heinrich Mattoni) a Evu Hanykovou (Paulina Metternichová).

Osobnostem, které dosud žijí ve vzpomínkách současníků, pak byly věnovány příspěvky Petra Lewiho (MUDr. Rašovský) a Anny Fidlerové (12 ředitelů karlovarského divadla) a až do nejsoučasnější současnosti byl dotažený příspěvek Boženy Vachudové věnovaný sochám a objektům ve veřejném prostoru Karlových Varů.

Pokud si autor těchto řádek vůbec smí dovolit nějaké hodnocení, nemůže se nezmínit o velmi příjemném překvapení na posledních deseti stránkách brožurky. Sborník totiž uzavírají profesionálně zpracované přednášky Petra Adamce „Vodní měkkýši horního toku Ohře“ a Karla Janouška „K historii výskytu užovky stromové na Karlovarsku“, které obracejí pozornost čtenáře k živé (alespoň dosud) přírodě Karlovarska.

Naposledy se totiž o ní na Nejdlově semináři hovořilo v roce 2004 v přednášce Miloslavy Šolcové o Körnerově dubu v Dalovickém parku.

Autor: Jiří Linhart

24.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení