VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Retrospektivní výstava Aleše Lamra v galerii

Karlovy Vary — V karlovarské galerii umění se tvorba Aleše Lamra představuje již potřetí. V roce 1984 se zde uskutečnil výběr z malířského a kresebného díla a v roce 2005 pak v ostrovském letohrádku v rámci cyklu Česká kresba 17/ prezentoval své kresby.

18.11.2008
SDÍLEJ:

Áleš Lamr: Smaragdi.Foto: Repro: DENÍK

Aleš Lamr je výrazným uměleckým solitérem, který se vyznačuje originalitou na první pohled nezaměnitelného autorského rukopisu. Charakteristická barevnost a pozitivní energie, která prozařuje celou jeho tvorbou, ať už je humorná a hravá nebo obsahuje dimenzi duchovnosti, křesťanské víry či vesmírných dějů, provází jeho dílo od počátků až dodnes.

Retrospektivní výstavní soubor zahajuje ukázka humorné, satirické, pop artem a komiksem ovlivněné autorovy tvorby z přelomu 60. a 70. let. Reprezentativní řada obrazů ze sedmdesátých a osmdesátých let již představuje charakteristické znaky Lamrovy malby — hravost, grotesknost, barevnost, optimismus.

Gejzíry jasných barev, zjednodušených tvarů ve spleti motivů, které autor spontánně klade na jednobarevná plošná pozadí, neodolatelně lákají divákovu fantazii třeba k radostné procházce Fialovým pralesem či k setkání se Stonožníkem. Výletů do světa představivosti ale Lamrovy obrazy z tohoto období poskytují nepočítaně.

Na rozhraní 80. a 90. let se Lamrovo tvarosloví mění, zvětšuje se míra abstrakce, ubývá tvarových mnohostí. Námětem obrazů se stává často jen jediný, zato symbolikou naplněný tvar — v obrazech se procházejí hvězdy, za světlem putují spirály, brány otvírají svá tajemství. Pro malby z tohoto období jsou typické duchovní obsahy, niterné záležitosti víry, nadčasové zákonitosti světa. Také barevnost získává jiný rozměr, z temně modrých odstínů září barvy duhy jako biblický symbol smlouvy mezi člověkem a bohem.

S novým tisíciletím se v tvorbě Aleše Lamra objevuje více linií a jednoduchých geometrických i volných tvarů — jakoby stavebních prvků univerza. Z převážně velmi tmavých pozadí obrazů monumentálních rozměrů září nenapodobitelně výrazné barvy shluků čar, mřížoví či bran do mikrosvětů i makrosvětů, které nás obklopují. Magii barev, pozitivní energii, kosmické dění, zastavení v čase — to vše bohatě poskytuje aktuální Lamrova tvorba z posledních let, která karlovarskou přehlídku uzavírá.

Více než čtyřicítku obrazů vesměs velkých formátů doplňuje desítka polychromovaných soch, plastik a objektů z nejrůznějších materiálů a nejrozmanitějšího pojetí bronzové plastiky, drátěné a kovové objekty, dřevěné sochy). Lamrovský styl a tvarosloví je i v těchto prostorových dílech jasně patrné.

K výstavě je vydán reprezentativní katalog, který doprovázel premiéru výstavního souboru v Galerii výtvarného umění v Mostě.

(tót)

18.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení