VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvořákův podzim nabídl hudební lahůdky

KARLOVY VARY - Předjubilejní 49. ročník Dvořákova karlovarského podzimu nabídl řadu zajímavých koncertů a tóny klasických skladeb zůstanou nejspíš ještě dlouho zapsány v srdcích příznivců vážné hudby.

8.10.2007
SDÍLEJ:

Dvořákův podzim podpořil i houslový virtuos Václav Hudeček.Foto: Archiv KSO

Proto nyní přinášíme kroniku tohoto hudebního svátku, který pro Karlovarský Deník připravil Zdeněk Pachovský, dramaturg Karlovarského symfonického orchestru (KSO).

6. září 2007
V předvečer 166. výročí narození Antonína Dvořáka položili kytici ke skladatelovu pomníku ve Dvořákových sadech primátorka Veronika Vlková a ředitel Karlovarského symfonického orchestru Alois Ježek. Oba jmenovaní se účastnili i setkání Rady ředitele KSO, jemuž byly přítomny významné osobnosti českého hudebního života dirigent Libor Pešek, skladatelka Sylvie Bodorová, manažer festivalu Pražské jaro Roman Bělor, hudební publicista a ředitel umělecké agentury Arco Diva Jiří Štilec.

7. září 2007
Zahajovací koncert Karlovarského symfonického orchestru ve Slavnostním sále Grandhotelu Pupp řídil Angličan Douglas Bostock, v 90. letech úspěšný šéfdirigent KSO. Na programu byla Dvořákova osmá Symfonie G dur „Anglická“ a Slavnostní pochod, 50. výročí úmrtí Jeana Sibelia připomněly skladby Festivo a Houslový koncert g moll v podání mladého vynikajícího českého houslisty Romana Patočky. Po koncertu sdělil anglický dirigent novinářům: „Návrat k orchestru, kde jsem před lety působil, jsem si velmi užil. Celý ten týden byl pro mne mimořádný. Orchestr našel potřebný klid a stabilitu a jsem tomu rád. Jsem přesvědčen, že je to zásluha vedení tělesa a také šéfdirigenta Jiřího Stárka.“

14. září 2007
Pod taktovkou Jiřího Stárka zazněla ve Slavnostním sále Grandhotelu Pupp Dvořákova kantáta Stabat Mater. Na jejím provedení se s KSO podíleli jako sólisté laureáti Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka Lívie Vénosová, Tereza Chýňavová, Ivo Hrachovec a člen opery Národního divadla v Praze Vladimír Doležal. O mimořádnou úroveň koncertu se zasloužil skvělý profesionální Pražský filharmonický sbor, připravený sbormistrem Lukášem Vasilkem. Šéfdirigent KSO Jiří Stárek interpretoval monumentální dílo s citem pro vyváženost vokální a orchestrální složky a smyslem pro velkolepou architekturu kantáty.

18. září 2007
Komorní koncert smyčcového souboru Divertimento, vedeného koncertním mistrem KSO Vladislavem Liněckým, se konal ve Dvořákově síni Lázní III. Po Myslivečkově Divertimentu F dur se ujal taktovky František Drs a uvedl Griegovu suitu „Z časů Holbergových“ a Dvořákovu Smyčcovou serenádu E dur, první skladbu, kterou si v roce 1879 přijel Antonín Dvořák osobně vyslechnout do Karlových Varů. Smavou pohodu večera zasáhla jako úder blesku tragická smrt Vladislava Jáchymovského, který byl iniciátorem vzniku festivalu v roce 1959 a jeho věrným spolupracovníkem do posledních dnů.

21. září 2007
Symfonický koncert KSO, opět v architektonicky ojedinělém sálu Grandhotelu Pupp, měl na programu první symfonie dvou autorů. Beethovenovu C dur z roku 1800 a Mahlerovu pojmenovanou „Titan“ z roku 1890. Jiří Stárek vystihl prozřetelně odlišnost jejich stylu a v Mahlerovi inspiroval symfoniky k ojediněle kultivovanému a zaujatému projevu, oceněnému bouřlivýmpotleskem publika.

26. září 2007
Koncert Václava Hudečka s cembalistou PetremAdamcem v Lázních III patřil barokním sonátám G. F. Händela, F. Bendy a G. Tartiniho. Náš přední houslový virtuóz interpretoval jejich díla jako pokorný služebník hudby nám časově vzdálené, a přece stále živé. Koncert se stal malým zářivým klenotem ve festivalovém náhrdelníku.

28. září 2007
Závěrečný koncert s nezbytnou Dvořákovou Symfonií „Z Nového světa“ obohatil festival o dvě karlovarské premiéry. Poprvé tu zazněla Debussyho Nokturna za nádherného přispění dámské části Pražského filharmonického sboru pod sbormistrovstvím prof. Navrátilové a Houslový koncert D dur E. W. Korngolda ve strhujícím a mistrovském podání Františka Novotného. Nekončící ovace patřily jemu, francouzskému dirigentovi Martinu Lebelovi i Karlovarskému symfonickému orchestru, který po všechny večery hrál vskutku festivalově. Letošní Dvořákův karlovarský podzim 2007 patřil dramaturgicky, interpretačně, organizačně i ohlasem u posluchačů k nejlepším v historii festivalu. Byl příslibem pro jubilejní 50. ročník v roce 2008, v roce 650. výročí založení Karlových Varů.

8.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení