VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarská galerie objevuje neprávem opomíjeného umělce

KARLOVY VARY - Poslední letošní a zároveň první výstava roku 2008 v Galerii umění představuje karlovarské kulturní veřejnosti výběr z díla rozhodně neprávem přehlíženého malíře Andreje Bělocvětova.

20.12.2007
SDÍLEJ:

Zahradnice. Andrej BělocvětovFoto: Repro/Galerie umění KV

Pro ty, kdo štítivě ohrnují nosy nad vším, co Ruskem jen zavání, nutno dodat, že malíře českého, který svůj poměrně dlouhý život prožil v Praze na Žižkově. Tam se v říjnu 1923 narodil a tam také v dubnu 1997 zemřel.

Život neměl Bělocvětov lehký nikdy. Světlo světa spatřil jako syn ruských emigrantů, kteří se seznámili v Argentině, otec ale brzy po návratu do Evropy a Andrejově narození rodinu opustil a matka, klavírní virtuoska, neudělala v nové vlasti žádné velké štěstí a rodina třela bídu s nouzí. Naštěstí to, co se malému Andrejovi nedostávalo na hmotných statcích, mu sudičky vynahradily uměleckým nadáním.

Už za studií na pražském ruském gymnáziu rozpoznali jeho talent malíři Grigorij Musatov a Nikolaj Bakulin, kteří se stali jeho prvními učiteli, a jen o něco později si jeho prací všimli Jan Zrzavý, Josef Sudek a Karel Lidický, kteří jej už v roce 1943 pozvali jako hosta výstav Umělecké besedy. Dva roky nato, po osvobození Československa v roce 1945 byl Andrej přijat ke studiu na Akademii výtvarných umění, kde se ale moc neohřál. Už po dvou letech došel k názoru, že konvenční akademické studium mu už nemá co nabídnout, a vydal se na cestu umělce neuznávaného nejenom oficiální kritikou, ale ani většinou tehdy tvořících (a budování lepších zítřků opěvujících) výtvarníků.

Své první samostatné výstavy se Andrej Bělocvětov dočkal až v pětatřiceti, v roce 1958 v Galerii U Řečických, v roce 1965 ještě vystavoval v Nové síni, ale pak se na dlouhých dvacet let zavřela opona. Umělec, jehož tvorba ze 60. let je dnes přirovnávána k malbě amerického Jacksona Pollocka, kterého ovšem Bělocvětov v té době ještě neznal, za normalizace živořil z důchodu 412 korun měsíčně, téměř nevycházel z bytu a veškerou přírodu mu nahrazovala malá zahrádka. Další příležitost k samostatné výstavě se naskytla až v roce 1984 v Ústředním domě železničářů, pochopitelně v neoficiálním prostoru, vyhrazeném zájmovým kroužkům.

Karlovarská expozice, do které její autor, ředitel Galerie umění Jan Samec, vybral více než šest desítek obrazů, seznamuje návštěvníka s průřezem Bělocvětovovy tvorby během celého jeho života. „Výstavní kolekce je rozdělena do dvou částí. Prvá představuje genezi osobitého projevu a přechod od reality k téměř abstraktním kompozicím v šedesátých letech i tvaroslovné hledání v následné dekádě. Druhé části výstavy pak dominuje řada děl z období umělecké zralosti z přelomu osmdesátých a devadesátých let,“ přibližuje koncepci výstavy Jan Samec. „Přestože se nejedná o kritickou retrospektivu v klasickém slova smyslu, věřím, že se tento výstavní projekt stane důležitým stupněm k poznání obdivuhodné tvorby neprávem opomíjeného solitéra.“

20.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení