VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sálem zazní Schubert i Dvořák

KARLOVY VARY - Koncert karlovarských symfoniků opět připomene skladby geniálních skladatelů.

25.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv KSO

V úvodu dnešního koncertu zazní Symfonie č. 5 Franze Schuberta. Byl prvním z představitelů nového směru 19. století v hudbě – romantismu. Prožil svůj kratičký život v rodné Vídni, v těsném sousedství pozdní tvorby Beethovenovy. Měl obrovský hudební talent. Mysl mladého Schuberta byla zcela zaujata hudbou. Dočasně vypomáhal jako učitelský pomocník v rodném vídeňském předměstí Lichtenhalu, kde byl jeho otec řídícím učitelem. Povinnosti učitele se Schubertovi záhy staly nesnesitelné.

Po dvou letech odejel do Vídně, aby měl více času na skladbu a na studium u Salieriho. Zde žil do konce života, milován a obdivován přáteli, ale bez uznání širší veřejnosti. Pátá symfonie vznikla v době, kdy opustil Lichtenhal. Schubertovi bylo tehdy 19 let. Napsal ji pro malé orchestrální obsazení, pravděpodobně pro amatérský orchestr, který pravidelně zkoušel každou neděli v domě jeho otce. Je pozoruhodné, že symfonie byla tímto orchestrem také premiérována v domě dvorního hudebníka Hatwiga.

Kontrastně k symfonii Schubertově z počátku 19. století zazní sólová trubka a orchestr v díle 20. století. Alexandr Grigorjevič Arutjunjan patřil k nadaným sovětským skladatelům. Na koncertních podiích je znám jeho třívětý Koncert pro klavír a orchestr /autor byl znamenitým pianistou/, Impromtu pro violoncello a klavír, Taneční suita a uváděný Koncert pro trubku.

„Druhá polovina pátečního koncertu bude ryze česká. Vítězslav Novák /1870-1949/ se narodil jako syn lékaře v Kamenici nad Lipou. Po prvních počátcích hry na housle a klavír a po gymnazijních studiích v Jindřichově Hradci žil od studentských let v Praze. Na konzervatoři byl žákem Antonína Dvořáka. Pod vlivem Schumanna a Brahmse komponoval v prvém tvůrčím období písně, písňové a klavírní cykly. Měl silný vztah k přírodě. Hory, moře a lesy byly častým cílem jeho prázdninových cest,“ vysvětlil Alois Ježek, ředitel Karlovarského symfonického orchestru. Novákova Hudební báseň se váže na básnickou předlohu. Pochází z Andersenovy Obrázkové knihy bez obrázků. V Andersenově příběhu našel Novák symbol svého osudu a své věčné touhy.

Dílo Antonína Dvořáka patří k základnímu repertoáru Karlovarského symfonického orchestru. „Měl ze všech skladatelů k našemu městu největší vztah, ať pro svá setkání s berlínským nakladatelem Simrockem nebo přátelství k Augustu Labitzkému a tehdejšímu Lázeňskému orchestru. Na pátečním koncertu KSO zazní jeho Symfonické variace. Skladbu tvoří téma a 28 variací se závěrečným finále. Dvořák napsal Symfonické variace za neobyčejně krátkou dobu 22 dnů. Osud skladby je zajímavý. Poprvé byly Symfonické variace uvedeny v roce svého vzniku 1877. Pak ležely nepovšimnuty 10 let ve Dvořákově psacím stole. Když si na ně znovu vzpomněl a provedl je jako dirigent na XI. Slovanském koncertu v Praze, začala jejich úspěšná cesta hudebním světem. Dvořák poslal skladbu slavnému dirigentu Hansi Richterovi, od kterého po londýnském provedení dostal zprávu: „Nepamatuji se na takový úspěch při žádné novince ze sta koncertů, které jsem řídil.“ Po vídeňském provedení Variací, kterému byl přítomen Brahms, píše Dvořák Simrockovi: „Hráno bylo nádherně a obecenstvo neskrblilo hlasitým uznáním.“ A k tomu připsal: „ Brahms věnoval mi za Variace překrásnou špičku na cigarety.“

Sólistou koncertu je první trumpetista KSO Zdeněk Vikor, dirigentem umělecký šéf prof. Jiří Stárek, vyznamenaný v minulém týdnu ministrem kultury medailí Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury. Koná se dnes v 19.30 hodin v Lázních III.

Autor: Jan Havelka

25.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení