VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Symfonici posluchače potěší

KARLOVY VARY - Koncert Karlovarského symfonického orchestru dnes nabídne hudební skvosty.

28.3.2008
SDÍLEJ:

KARLOVARŠTÍ SYMFONICI. Karlovarský symfonický orchestr vždy na svých koncertech nabízí kvalitní skladby pro posluchače hudby. Nejinak tomu bude i dnes.Foto: Archiv KSO

Dnešní abonentní koncert Karlovarského symfonického orchestru zahájí symfonická báseň Bedřicha Smetany Valdštýnův tábor. V letech 1856–1861 působil Bedřich Smetana ve Švédsku, jako dirigent, klavírista a pedagog. A v této době, která patří k jeho nejšťastnějším, dostal skladatel z Prahy nabídku, aby napsal předehru k Schillerově Valdštejnské trilogii. Děj se odehrával v Čechách, na které neustále vzpomínal. Smetana napsal skladbu v duchu novoromantických snah evropské hudby 19. století o vytvoření instrumentálního dramatu s mimohudebním námětem, jakéhosi všeobsáhlého uměleckého díla.

„Ruská hudba je v koncertu zastoupena Variacemi na rokokové téma pro violoncello a orchestr. Jejich autor Petr Iljič Čajkovskij, byl prvním ruským skladatelem - skutečným profesionálem, na rozdíl od autorů tzv. Mohutné hrstky - Balakireva, Borodina, Kjuje, Musorgského a Rimského Korsakova, kteří měli původní nehudební povolání. Čajkovskij se hudbou nejen živil, ale dokonale ji ovládl,“ vysvětlil Alois Ježek, ředitel Karlovarského symfonického orchestru.

„Po studiích v Petrohradu působil dvanáct let pedagogicky na konzervatoři v Moskvě. Ale jakmile mu jeho bohatá mecenáška Naděžda Filaretovna von Mekk, vdova po majiteli železnic a velká milovnice hudby, zajistila trvalý příjem, neváhal a věnoval se pouze kompozici. Pro zajímavost - ač Čajkovského velmi podporovala, jeho hudbu milovala, nikdy se nesetkali.

Z hudebních evropských proudů byla Čajkovskému blízká hudba francouzská - v dílech Gounodových, Bizetových a Massenetových, italská v operách Verdiho. Koho však doslova zbožňoval byl Mozart. Radostná průzračnost jeho hudby zjevně podnítila kompozici Suity Mozartiána, Pastýřské scény v opeře Piková dáma a Rokokových variací, které uslyšíme v podání Šimona Kaňky, koncertního mistra KSO,“ dodal Ježek.

Poslední dominantou koncertu je Beethovenova slavná Eroica - Symfonie č. 3, komponovaná v duchu ideálů Velké francouzské revoluce, které Ludwig van Beethoven přijal za své. Inspirací se mu staly osobní prožitky. Byla to úcta k Napoleonovi a k revolučním, demokratickým cílům, před kterými lidstvo stálo a které Napoleon zpočátku reprezentoval.

„Když se Beethoven dověděl zprávu, že se Napoleon nechal korunovat za císaře, je v historických materiálech zaznamenána jeho reakce: “Není také ničím jiným než obyčejným člověkem! Nyní bude šlapat na všechna lidská práva, jen aby sloužil své ctižádosti: Bude se stavět nad všechny ostatní, bude tyranem!“ Beethoven šel prý pak ke stolu, roztrhal titulní list třetí symfonie s původní dedikací Napoleonovi a na nový napsal „Sinfonia Eroica“ – Symfonie hrdinská,“ nastínil ředitel.

Páteční koncert, který se tradičně koná v Lázních III, diriguje šéfdirigent KSO prof. Jiří Stárek.

Autor: Jan Havelka

28.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení