VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chvějící festival se loučí pestrým vějířem nálad

Karlovarský kraj – Suverénními exhibicemi čtyř pozounistů ve Žluticích, mistra loutny v Lokti a virtuosa na barokní flétnu v Pomezí vyvrcholil v Karlovarském kraji letošní ročník letního přeshraničního Festivalu uprostřed Evropy na téma Chvění.

28.7.2010
SDÍLEJ:

Suverénními exhibicemi čtyř pozounistů ve Žluticích, mistra loutny v Lokti a virtuosa na barokní flétnu v Pomezí vyvrcholil v Karlovarském kraji letošní ročník letního přeshraničního Festivalu uprostřed Evropy na téma Chvění.Foto: Jan Borecký

Neobvyklé koncerty na jedinečných historických místech regionu vzbudily velký zájem a nadšení milovníků hudby.

Malebný nově restaurovaný kostel svatého Jakuba tyčící se nad hladinou přehrady Skalka na Ohři v Pomezí zaplnilo festivalové publikum do posledního místa. Dva naprostí vyznavači staré hudby, mladý jihoafrický flétnista Stefan Temmingh a cembalistka Olga Wattsová, si většinou světské barokní sonáty užívali naplno. Flétnista při furiantské hře téměř tančil, oba v zápalu radostně gestikulovali a divák v kostelní lavici na koncertu hudby z přelomu 17. a 18. století si chvílemi připadal jako na nespoutaném jazzovém odvazu.

Umělci přitom udivovali samozřejmostí své preciznosti a interpretační přesnosti. Došlo i na skvostné sólové exhibice obou účinkujících v úpravách Bachových houslových lahůdek pro barokní flétnu a cembalo nebo na svéží, jako letní den půvabný Händelův air Harmonický kovář inspirovaný veselým pískáním řemeslníka, které zaslechl klasik na procházce u Cannonsu. Bouřlivý závěrečný aplaus si vyžádal ještě přídavek, kterým byla ještě rozpustilejší gavota „do skoku“ od Corelliho.

Zcela jinou, meditativní a starobyle romantickou atmosféru měl recitál loutnového mága Joachima Helda v rytířském sále hradu Loket s fascinujícím výhledem do hlubokého údolí Ohře. Okouzlující melancholické, tiše radostné i bohatě zdobné skladby starých bardů Cuttinga, Dowlanda či Robinsona prokládal jejich věrný následovník Held jejich temperamentními variacemi na dobové jižanské tance a zvukomalebnými fantaziemi mladších, barokních mistrů Weisse a Bacha. Právě jemu patřilo povznášející finále koncertu, které se s magickým humorem sešlo se zvukem letounu prolétávajícího právě jak bájný pták nad hradem. I zde se dlouze aplaudovalo a přidávalo. Ćtyři mladí pozounisté z prestižního salzburského Mozartea tvořící rakouskobavorský soubor s provokativním názvem Trombonica (podle: Metallica) si zahráli se středověkým kostelem svatých Petra a Pavla ve Žluticích.

Zpočátku s respektem, Hasslerem a Bachem z jeho Janových pašijí, pak trochu groteskně s jazzujícími současníky Bachnerem a Pirchnerem, náhle docela divoce s bláznivě experimentujícím Wundrakem a zase decentněji s osmým Slovanským tancem Antonína Dvořáka, krásnou andělskou fanfárou z Haydnova Stvoření, americkým gospelem a při vděčných ovacích publika i přídavkem v podobě rakouského lidového motivu z velebných velehor. To vše v obdivuhodném, podmanivém souznění účinkujících mezi sebou, s posluchači i se starým chrámem.

Tak různé nálady a chvění přinesl závěr Festivalu uprostřed Evropy v Karlovarském kraji. Přehlídka končí na české straně v pátek koncertem pro Panovu flétnu a harfu od 19.30 v kadaňském kostele Povýšení svatého Kříže a celkově v neděli vystoupením houslisty Pavla Šporcla s romskou kapelou Romano stilo od 16 hodin pod klenbou luterského kostela v saském Netzschkau u fojtské metropole Plavna.

Tomáš Kábrt

28.7.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení