VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bájná hora Krudum má zpět své jméno...

Slavkovský les — …a ve středu se odtud rozejdou Mikulášové.

30.11.2008
SDÍLEJ:

Hora Krudum je nejzajímavější a nejtajemnější místo Slavkovského lesa.Foto: archiv VLP

Na základě žádosti MÚ Horní Slavkov, schválil Český ústav katastrální a zeměměřičský opětné pojmenování této bájné hory dosud uváděné jak Chrudim zpět na její historický název Krudum.

Jméno Krudum je historické, hora jej nesla od nepaměti, často však bylo zapisované ve zkomoleném tvaru – Crutum, Krutum, Crutam. Gruthum a mnoho dalších. Teprve v roce 1947 bylo jméno změněno v době hromadného přejmenování německých jmen na česká.

Jednalo se tak hlavně u názvů míst a obcí, jež český ekvivalent německému názvu neměly. Nově příchozí obyvatelstvo se domnívalo, že jméno Krudum je také germánského původu, proto bylo přejmenováno na Chrudim, jenž znělo podobně a které se také ve zkomoleném výrazu Krudum kdysi krátce v 19. století použilo. Dnes je však dokázané, že se jedná již o keltské pojmenování, stejně jako jméno naší řeky Ohře — Agara.

Jméno Krudum je také zcela unikátní, nikde jinde se s ním nesetkáte, je zdejší raritou. Také to byl jeden z důvodů, proč jej přijali i všichni nově příchozí. Lidé ji nikdy nepřestali nazývat Krudum, nikoliv jako oficiálně uvedenou Chrudim.

Proto se obecně prospěšná společnost Krudum od svého vzniku v roce 2001 snažila o opětné zavedení původního jména. Až nyní se jim to ve spolupráci s MÚ Horní Slavkov podařilo. Na jeho žádost ze dne 13. října 2008 tak státní úřad schválil dne 26. listopadu 2008 jako jméno Krudum. Ten se začne používat oficiálně od 1. ledna 2009 na všech nově vydávaných mapách.

Ruiny historického kostela sv. Mikuláše našli před časem archeologové na úpatí hory Krudum. Dnes jsou zrekonstruované a každoročně odtud, podle legendy vycházejí do světa Mikulášové rozdávat dětem dárky.

Letos vyjde Mikuláš z Krudumuve středu 3. prosince.Od 16:00 hodin bude u sv. Mikuláše pod Krudumem tradiční zpívání a svařák. Zpívat bude loketský sbor Cubitus.

(red; s přispěním L. Jaši)

30.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení