VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letohrádek v Ostrově ovládly hravé šelmy

Ostrov nad Ohří — V ostrovském Letohrádku byla pod názvem V barvě instalována výstava Anny Vančátové, která potrvá až do 7. září.

27.8.2008
SDÍLEJ:

Anna Vančátová: Iniciála (2008)Foto: Repro DENÍK

Obrazy Anny Vančátové okamžitě zaujmou dětskou kresbou a noblesní, vytříbenou a zároveň nespoutanou barevností.

Žákyně Zdeňka Sýkory ve svém katalogu jmenuje jako velký vzor Henriho Matisse. Od něj se naučila nekrotit barvy násilím, nebrat jim sebevědomí, takže i u ní pobíhají na plátně “les fauves”, šelmy, jak je kdysi pojmenoval jistý kritik, jenž ve snaze o diskreditaci nechtěně vystihl sílu zářivé fauvistické palety.

Podobně jako Matisse, i Anna Vančátová vytváří barevným tónem a jeho postavením vůči ostatním tónům svébytnou perspektivu, která nepopisuje realisticky skutečnost. Bere rovněž v potaz hmotu barev, často maluje jen lazurně nebo dokonce téměř nasucho. Potřebuje-li však akcentovat nějaký odstín, nanáší špachtlí i pastózní vrstvu. Tahy štětcem bývají razantní, suverénní, jako by malířka nabíjela svá plátna energií. Ke zdůraznění používá linky kreslené pastelem.

Tematicky se pohybuje v zajímavých kruzích.

Zaznamenává například dojmy z cest, ale prezentuje svou velice subjektivní představu daného místa a spíš než místo, je v díle skryt příběh, emoce, asociace.

Nejpůsobivější je série obrazů z roku 2008 věnovaných dominantním a dominujícím jedincům. Sem patří Instruktor, Dirigent, Domina, hravá a přece podivně osudová Rybářka, Sněhulák. Ze všech vyzařuje autorita, schopnost ovlivňovat ostatní, sdělovat jim šifrovaně, avšak naléhavě, své poselství. V kombinaci s dětskou kresbou tak vzniká působivý celek, kterému nechybí ani humor.

Že se malířka umí bavit, dokládá v plné míře olej Sami v bytě (2007), zachycující bezva pré, jaké má kočka i myš, a divák v duchu již vidí kůlničku na dříví, do níž ta dvě nevinná, usmívající se zvířátka byt pravděpodobně přemění.

Velmi často se v malbách paní Vančátové prohání koloběžka, na ní se veze radost z pohybu vpřed.

Proč vlastně malířka tak ráda sahá k dětskému projevu a k symbolům dětství? Odpovědí může být několik.

Jako první se nabízí prostý fakt, že již léta vyučuje na dobříšské základní umělecké škole a ze zkušenosti dobře ví, jakou mocí a magnetismem jsou obdařeny dětské výtvory, využívá tedy tohoto poznatku i ve své tvorbě.Uní jde ale již o vědomou stylizaci. Dalším důvodem může být touha vrátit se k dítěti v sobě, dostat se do stavu, kdy vše bylo nefalšované, až barbarsky autentické, pravdivé.

Anna Vančátová s oblibou používá bájivosti dětské fantazie. Kdo by však hledal v jejích dílech roztomilost a sentiment, narazil by. Dětství je totiž, jak známo z Alenčiny Říše divů i z vlastních zkušeností, také cesta neznámem a nebezpečím, viz např. Tanečnice (2005), Nedělní odpoledne (2007). A oscilace mezi křehkostí, zranitelností a dominancí autorku evidentně přitahuje. Její obrazy se blíží k hranicím abstrakce, jsou plné exprese, metafor, náznaků, zamlčování hlavního motivu. Divák pak může, pokud chce, luštit pointu a jásat, jestliže se mu podaří dospět k nějakému výkladu. Avšak pozor, může se dopustit interpretačního blábolu, poněvadž použité symboly jsou místy až škodolibě víceznačné.

Autorka Anna Vančátová se neprodává lacino, o to víc ale obohacuje všechny, kteří jsou ochotni vstoupit do její poetické arény plné hravých, bezbranných i nevyzpytatelných a vnitřně silných šelmiček–šelem.

Výstavu finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

Míla Koubková

27.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení