„Dost mě vyděsilo, když jsem před časem zjistil, že studenti nymburského gymnázia odmítli, aby jejich škola nesla jméno Bohumila Hrabala," neodpustil si v průvodní řeči Marek Eben. „Tahle nová generace na sítích a s iPhony ve mě vyvolává neblahý pocit, že jde o divnou generaci jakýchsi aj-fouňů… Ale když se tak dívám do řad tohoto sálu s tolika mladými diváky, kteří si dnes vybrali právě filmovou adaptaci Hrabalových vlaků, naplňuje mě to nadějí. Snad ještě není tak zle."

„Stát nemá moc chuti podporovat tyto akce, tak jsme se s nadací České bijáky dohodli, že společně zvelebíme i další můj snímek, Postřižiny. Doufám, že se k tomu připojíte, hlavně vy bohatí," komentoval lakonicky situaci v digitalizaci starých filmů Menzel, kterého do Velkého sálu doprovodili krom kameramana i hlavní žijící protagonisté Václav Neckář, Jitka Zelenohorská, Naďa Urbánková a Květa Fialová. „Teroristka Viktoria Freie zdraví diváky!" zahlaholila do sálu s duchaplností sobě vlastní a na adresu postavy, kterou ve filmu hrála, Naďa Urbánková. „Nejsem na velké proslovy, počkám si až do parlamentu," zažertoval Václav Neckář, představitel panického hrdiny Menzelova filmu, kterého diváci uvítali dlouhým aplausem. „Doufám, že se vám nová úprava filmu bude líbit, stejně jako před čtyřiceti lety."

„Přeju filmu štěstí v kinech. A nám všem, abychom se třeba jednou dočkali toho, že v sexshopech se budou prodávat razítka," rozesmál přítomné v sále Marek Eben s odkazem na slavnou razítkovací scénu mezi Josefem Somrem a Jitkou Zelenohorskou. Ostře sledované vlaky sledoval až po balkon zaplněný sál - stejně jako v uplynulých letech, kdy se tu představily filmy Markéta Lazarová, Hoří, má panenko a Všichni dobří rodáci.