VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festivalové Chvění vyvrcholilo čardášovou bohoslužbou

Karlovy Vary – Letošní ročník Festivalu uprostřed Evropy na téma Chvění je minulostí. Vyvrcholil ve třech kostelech.

10.8.2010
SDÍLEJ:

Fenomenální houslista Pavel Šporcl s romskou cimbálovou kapelou Romano stilo v kostele v městečku Netzschkau.Foto: Wolfgang Schmidt

Po závratných hudebních zážitcích s barokními duchovními kantátami a sonátami v Teplicích a spojení harfy s Panovou flétnou v Kadani došlo na velkolepou „čardášovou bohoslužbu“ ve fojtském městečku Netzschkau.

Publikum v kostele svatého Jana Křtitele v Teplicích bylo svědkem vskutku nadzemské hudby a zpěvu německého barokního souboru Hofkapelle Schloss Seehaus. Starými mistry zhudebněné žalmy a modlitby přednesli citliví hudebníci a sopranistka Julla von Landsberg velmi podmanivě. Něžně krásné byly i intimní Händelovy duchovní písně „Sladké ticho“ a „Planoucí růže“, oslavující věčný Boží pokoj a půvab jeho stvoření. Opojným vrcholem koncertu ovšem bylo věčné vyznání „Můj milý je můj a já jsem jeho“ od Bachova syna Johanna Christopha podle biblické Písně písní, ve které excelovala krásná pěvkyně i celý prvotřídní soubor vedený mladým cembalistou Torstenem Übelhörem.

Kadaňský chrám Povýšení svatého Kříže rozezněli virtuos na Panovu flétnu Matthias Schlubeck, od narození bez rukou od loktů, s harfenistkou Jenny Rupnikovou tajemnými tóny starých i současných skladeb pro tyto magické nástroje. Zcela suverénní flétnista překvapil i vlastní sólovou meditací, velmi působivou a emotivní, společně zasáhli publikum především dojemnou, jako ptačí zpěv okouzlující Sicilienne od nevidomé komponistky von Paradisové.

V Netzschkau zahajoval ve zcela zaplněném lutherském kostele místní farář Jens Mälzer přirovnáním interpretace hudby k praktickému duchovnímu životu s Bohem. Jeho slova pak svérázným způsobem potvrdili fenomenální houslista Pavel Šporcl s romskou cimbálovou kapelou Romano stilo. Mezi dvěma velkými barevnými vitrážemi s ukřižováním a vzkříšením Krista, mezi utrpením a nadějí, pod nápisem „Sláva Bohu na výsostech“ rozehráli divokou čardášovou bohoslužbu s fascinujícími cikánskými motivy z Ruska a Balkánu i z klasických kusů de Sarasateho, Brahmse nebo Chačaturjana, které v této strhující cimbálovkové aranži a živelnosti jistě přítomní ještě neslyšeli.

„Než jsem poznal Romano stilo, myslel jsem, že hraju rychle,“ glosoval koncert precizní Pavel Šporcl pro zcela nekostelně bouřící nadšené publikum.

Ohnivou jízdu krotil hudební kněz Šporcl a jeho charismatičtí romští ministranti s houslemi, kontrabasem a cimbálem zvraty nádherných jímavých romancí a balad, k slzám pohnuli přítomné například hudbou z filmu Schindlerův seznam na památku všech židovských, romských a dalších obětí nacistického běsnění. Bavorsko-česko-saský Festival uprostřed Evropy tak letos nakonec spojoval nejen lidi přes hranice a předsudky, nejen různé umělecké žánry a styly, ale i nebe se zemí.

Tomáš Kábrt

10.8.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Ilustrační foto

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení