VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejkrásnější film v dějinách africké kinematografie uvidíte dnes v Drahomíře

Karlovy Vary – Souleymane Cissé je prvním africkým filmovým režisérem, který byl oceněn na festivalu v Cannes.

4.11.2010
SDÍLEJ:

Foto: Repro/FKKV

Souleymane Cissé se narodil v Mali, studoval v Dakaru a v Moskvě, aby se poté vrátil domů a začal točit filmy. Nejdříve dokumentární, v roce 1972 natočil první maliský hraný film Pět dnů v životě, svůj celovečerní debut Dívka dokončil v roce 1975. Do Cannes ho však dovedl až podmanivý a filozofický snímek Světlo, natočený v koprodukci Mali, Burkiny Faso, Francie a Německa, aby si odsud odvezl Cenu poroty.

Světlo je vyprávěním iniciační cesty mladíka za mystickým poznáním, která odděluje dětství od dospělosti. Hlavní hrdina mladý Nianankoro se seznamuje s veškerým věděním svého lidu Bambara a se silami Koro, jejichž moc by měl přijmout. Nadutý otec mu vztekle odmítá předat tyto znalosti. Nemůže přenést přes srdce, že by se mu syn mohl vyrovnat. Události tak nevyhnutelně vedou životy obou mužů ke klíčovémustřetu. Nianankoro má hledat svého strýce, který vlastní kouzelný talisman Křídlo Korê. Mladík ho potřebuje, aby se mohl s otcem utkat. Před rozloučením mu matka daruje Oko, které patří ke kouzelnému Křídlu. Nianankoro se vydává na dlouhou iniciační cestu, během níž se dostane z nebezpečných situací díky své kouzelné moci. Když jej fulbský král poprosí, aby zkusil léčit neplodnost jeho ženy, Nianankoro podlehne její kráse. Král Fulbů přesto nechá Nianankora odejít i s ženou, která otěhotní. Mladík nalezne strýce a dostane od něj Křídlo Korê. Obdařen jeho mocí se může utkat s otcem. V souboji oba zmizí v záři světla, ze kterého vzniká nový svět.

Zatímco Cissého obrazotvornost zahrnuje celý vesmír, on sám směřuje k intimitě a jeho sympatie jsou čistě osobní: „Film je příběhem herců, vypovídá o našem setkání, o tom, jak jsem jim pomáhal uchopit jejich role, o tom, co z nich vytvořili. Na začátku to nebyli profesionálové. Většina z nich neuměla číst, musel jsem jim vysvětlit každou nuanci, každou řádku. S každým hercem tak začal nový příběh.“

Působivost Světla vychází nejen ze síly jeho obrazů, ale také z divákovy představivosti a účasti na osudech hrdinů, jejich společenských a dramatických vztazích, které prožívají.

Film Světlo, který je považován za nejkrásnější film v dějinách africké kinematografie, uvádí dnešní filmový klub od 19.30 hodin v karlovarském kině Drahomíra.

(fk)

Místo události:
4.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení