VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový divadelní spolek DIFadlo rozjíždí sezonu

Ostrov - Nový amatérský spolek DIFAdlo má velké plány. O vzniku souboru a jeho budoucnosti jsme si povídali se zakladatelkou Martinou Novotnou.

6.3.2017
SDÍLEJ:

Členům souboru rozhodně nechybí dobrá nálada. Další představení se chystá už během března. Foto: Arnošt Mrázek

Kdy a kde váš spolek DIFAdlo vznikl a kolik má členů? Přibíráte další? Kdo byl iniciátorem vzniku spolku a co bylo důvodem?

No ono je to trošku jinak, pravda je, že nejsme v amatérském divadelním světě žádní nováčci. Vzniku našeho spolku vlastně nejprve předcházel záměr ředitele domu kultury Jana Filipa transformovat amatérskou divadelní scénu při DK Ostrov na spolek. Díky tomu mě napadla myšlenka na nový začátek. Důležité bylo, že jsem v tom nebyla sama. Podpořili mě herečtí kolegové Olga Zavoralová a Jakub Liška, kteří byli na stejné vlně a já to tušila. I oni totiž cítili, že samotná láska k divadlu pro zdravě fungující spolek prostě nestačí.

Rozhodli jsme se tedy trhnout a v současné době má Ostrov spolky dva. Čímž jedině získal. Náš spolek byl zapsán v prosinci minulého roku a bere si za cíl nenechat zhynout amatérské divadlo, naopak ještě více ho přiblížit lidem. Vlastně to nejlepší na tom je, že hrají obyčejní lidé, které můžete znát z každodenního života, a dokonce se sami můžete členem stát.

Mě konkrétně hraní amatérského divadla skvěle ventiluje, a pokud se jen někdo trochu rád předvádí a chce tomu dát formu, vřele každému doporučuji. V současné době spolek tvoří 9 členů, ale vypadá to, že se budeme rozrůstat. Členem se může stát kdokoliv, kdo bude respektovat naše stanovy, desatero a zaplatí drobný členský příspěvek. Nebráníme se ani dobrovolnictví.

Máte už za sebou nějaká vystoupení? Na jaký žánr se zaměřujete? Tvoříte rovněž autorské hry?

S DIFadlem jsme poprvé vystoupili na Zlatém adventu v Ostrově s minipříběhem Vánoční příběh, kde šlo o moji autorskou pohádku, kterou mi Jakub drobně upravil. Minipříběh vypráví o tom, jak je důležité mít kamaráda, i když to je třeba jenom kapr. Na Vánoce se, když máte štěstí, plní přání.

Musím říct, že jsme se na zkouškách ohromně pobavili, zvlášť když kolegyně Olga Zavoralová přinesla kostým kapra, který si ušila, a nasadila kapří výraz. V tu chvíli, kdy místnost naplnila ta bezvadná uvolněná atmosféra, jsem věděla, že jsme se rozhodli dobře. Pohádku jsme pak hráli ještě v Rodinném centru Ostrůvek.

Tím základním, co by naše DIFadlo mělo tvořit, je hlavně svobodný, rovnocenný přístup všech členů. Je důležité, když tvoříte určité společenství, na to nikdy nezapomenout, i když to vždycky nemusí být lehké, každý jsme prostě jiný. Dramaturgii na rok 2017 jsme volili s ohledem na to, že začínáme s holou zadnicí a také nevíme, s kolika členy můžeme počítat.

Zařadili jsme tedy dvě pohádky. První, kterou právě zkoušíme, je inspirovaná Karlem Čapkem a jeho doktorskou pohádkou, nese název Jak se léčí strašidla a hrát v ní budou už i noví členové. Druhá pohádka by měla být vánoční. Dále plánujeme hry Bez píšťalky ne! od Lumíra Kubátka a Nejlepší kamarádky od Pavola Weisse. Součástí našeho repertoáru jsou i animační programy, které právě vymýšlíme pro akci Den pro Ostrov a na ostrovskou Michaelskou pouť.

Jaké máte plány, chcete jezdit po amatérských divadelních festivalech, menších pódiích, nebo míříte někam jinam?

Plánů by bylo, jen toho času je nějak málo! Ne, vážně, všechno, co zrealizujeme, bychom rádi hráli všude tam, kde o to bude zájem. Už dnes máme naplánované štace mimo Ostrov. Kromě animačních programů bychom se právě chtěli zaměřit i na amatérské soutěže a přehlídky.

K tomu by měla být právě určena hra Lumíra Kubátka Bez píšťalky ne! Rádi bychom se právě s autorem dohodli na výhodnějších podmínkách, abychom mohli s hrou takhle jezdit. Režie se ujal Jakub Liška, který má s podobnými soutěžemi mnoho zkušeností z dramaťáku ze ZUŠ Ostrov.

Bereme rok 2017 jako takový rozjezd, abychom si ujasnili, co lze, na co máme a co všechno od DIFadla chceme. Je nám jasné, že spoustu toho pravého nám ukáže až čas.

Kdy vás mohou lidé spatřit v nejbližší době?

V březnu uvedeme v premiéře pohádku Jak se léčí strašidla na Horním hradě a v dubnu nás čeká Dům kultury v Ostrově. Máme nasmlouvané i další termíny, ale nechci je ještě prozrazovat, dokud to není tutovka.

Sídlíme v Domě kultury v Ostrově, kde jsme navázali na spolupráci, takže určitě nás divadelní fanoušci budou moci spatřit na akcích, které tato příspěvková organizace připravuje ve spolupráci s městem Ostrov, a pak také v okolí Ostrova.

Jak vás mohou zájemci o přidání se k vystoupení kontaktovat?

Pokud by s námi chtěl někdo amatérské DIFadlo spoluvytvářet, rádi ho u nás přivítáme.

Do připravované divadelní hry sháníme také kolegy, především muže. Takže pokud se chcete zúčastnit, nebo víte o někom, kdo by rád využil příležitosti si zahrát, ať dá vědět na spolekdifadlo@gmail.com nebo na čísle 774 971 108.

Autor: Zdeněk Hnízdil

6.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trubačský soubor Žluťásek přivezl domů cenu skokan roku.
3

Trubačský soubor Žluťásek přivezl domů cenu skokan roku

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

OTÁZKA PRO: Josefa Železného, starostu Ostrova

Ostrov - Starosta Ostrova o úložištích radioaktivního odpadu.

Kouzlo poutního místa Skoky inspiruje mladé umělce

Skoky - Grafické sympozium Listy z Gasthausu se blíží do finále. Celý týden se do Skoků sjížděli mladí a talentovaní umělci do provizorního ateliéru, aby nasáli atmosféru místního genia loci a vytvořili přímo na místě grafické listy, které se budou prodávat na sobotní vernisáži v Gasthausu.

Prasata zahnala řidiče na plot

Karlovy Vary – Na plotě v karlovarské čtvrti Tašovice našel útočiště řidič autobusu MHD, jehož v časných ranních hodinách při cestě do práce poněkud zaskočila divoká prasata.

Hasiči dovezli lékaře k pacientovi na čtyřkolce, byl v nepřístupné oblasti

Karlovy Vary – Telefonát s prosbou o pomoc kvůli špatnému zdravotnímu stavu přijal v sobotu večer operátor karlovarské tísňové linky 112.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení