VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orchestr Grandhotelu Pupp a Labitzký

Karlovy Vary – Ano, vážení Karlovaráci, přátelé českého a karlovarského krále valčíku Josefa Labitzkého.

14.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jakub Jiskra

Teprve činorodými aktivitami Orchestru Puppu bylo možné pravidelně od roku 1995 slyšet zapomenuté taneční skladby obou slavných krásensko-bečovsko- karlovarských kapelníků a skladatelů – otce Josefa (1802-1881) a syna Augusta (1832-1903) Labitzkých.

Zcela výjimečnými příležitostmi pak jsou od roku 2002 (200. jubileum) tzv. „Labitzkého víkendy“ s desítkami novodobých premiér. Labitzkého valčíky a polky byly donedávna také dramaturgicky „povinnou“ součástí oblíbených programů „straussovských“ koncertů v Lázních III. Tyto koncerty salonního orchestru obohacovaly kulturní nabídku lázeňským hostům i příznivcům Labitzkého odkazu.

Bohužel tomu tak bylo jen do generální opravy Dvořákova sálu v roce 2005, kdy následně došlo od nájemců budovy (kladenské firmy VESO) k enormnímu zdražení služeb, nájmu a úbytku sedadel. Tedy k nastavení podmínek, které žádný pořadatel není schopen překonat, a proto se v tomto kdysi významném koncertně- restauračním sále historických Lázní III, kromě týdenního koncertu KSO, dnes nic podobného nekoná. Nepomáhají ani intervence a žádosti o slevu, o grant. „Zakopal se zde pes, možná, že sedí i nějaká žába na prameni.“

Orchestr GH Pupp od té doby vystoupil – kromě silně deficitních Labitzkého víkendů (v Puppu, v Poštovním dvoře) v Karlových Varech veřejně pouze dvakrát, vždy na Mlýnské kolonádě při tzv. Kulturním létu, pořádaném magistrátem města. Naposledy v roce 2006. O to radostněji zahraje v okolí – v Sokolově, Klášterci, Ostrově, Kadani, nejvstřícněji pak v Labitzkého rodišti Krásnu nebo v Bečově, kde Labitzký vyrůstal.

A podruhé bohužel: výjimečná existence tohoto „nostalgického“ orchestru, a s ním od roku 2007 spojené „Společnosti přátel J. Labitzkého“, je v poslední době trnem v oku některým představitelům města. Ze sporadických aktivit orchestru usuzují, že dochází ke konfliktu zájmů a konkurenčních tlaků vůči KSO (?), že se zde zneužívají k privátním aktivitám hudebníci a nástroje KSO, a podobně. Že to je blbost a krátkozrakost? Polemizujte s technokraty, kterým je archeologie důležitější nad současnost. Viz od ledna veřejné dopisy pana náměstka Keřky a slečny náměstkyně Laubeové na webu města (www.mmkv.cz). Možná dobrý námět příspěvku pro podzimní Nejdlův historický seminář.

Orchestr GH Pupp nostalgicky „slaví“ v tomto roce 15 let toho jména. Ptám se proto v jeho zastoupení: „Má vůbec smysl ucházet se s žádostí o grant města pro Labitzkého koncerty, zejména již minulý rok do světa strausovských společností vyhlášený víkend „Josef Labitzký a Karlovy Vary 2011?“

Bohumír Hájek, dirigent orchestru

14.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení