VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pěvecká soutěž A. Dvořáka je letos s novinkou. Představí operní naděje

Karlovy Vary - Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka vstoupí příští týden do 49. ročníku. Pro přihlášené účastníky je připraveno na odměnách za umístění v jednotlivých kategoriích celkem 215 000 korun. Soutěžit bude kolem 120 pěveckých nadějí ze 20 zemí. Novinkou je letos soutěž Operní naděje, která bude jakýmsi prologem ke hlavní soutěži.

7.11.2014 2
SDÍLEJ:

PĚVECKÁ SOUTĚŽ může začít. O novinkách informoval její ředitel Alois Ježek, o podpoře města hovořil náměstek primátora Jiří Klsák (zleva). Letos je do soutěže přihlášeno kolem 120 pěvců.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

Největší zastoupení mezi účastníky 49. ročníku pěvecké soutěže Antonína Dvořáka bude mít tradičně Česko, reprezentovat ho budou téměř tři desítky pěvců. Hodně mladých talentů ale přijede rovněž ze Slovenska nebo Ruska. Ředitel soutěže Alois Ježek poznamenal, že na zájmu o soutěž se naštěstí nijak nepodepsala krize na Ukrajině a spory s Ruskem.

Přijedou ale i pěvci ze vzdálených destinací, Japonska, Jižní Koreje, Spojených států, a dokonce i Tunisu. „Předsedou odborné poroty bude opět Peter Dvorský. Pro porotu to bude velmi náročné. Vyslechnout musí na 37 pěvců za den po třech soutěžních úkolech je nesmírně náročné. Soutěž bude probíhat v prvním kole od devíti do 18 hodin,"konstatoval Ježek.

Letošní novinkou je zařazení nové kategorie Operní naděje. Podle Ježka vznikla na základě návrhů ředitelů konzervatoří a je určena mladým talentům od 16 do 20 let z Česka a Slovenska. „Byli jsme zvědaví, jestli se nám přihlásí dost zájemců, ale nakonec jich přijede 40. Takže už vymýšlíme, jak soutěž v příštím roce upravit, abychom tolik soutěžících zvládli," dodal Ježek.

Soutěž vznikla před 50 lety a už tehdy byl u jejího zrodu Ježek, tehdy čerstvý absolvent konzervatoře. Soutěž si podle něj získala za ty roky mezinárodní prestiž a řada z těch, kteří se na ní blýskli poprvé, jsou dnes mezinárodními hvězdami a vystupují v prestižních operních souborech po celé Evropě.

Náklady na pořádání pěvecké soutěže ale nejsou malé, rozpočet je zhruba 1,7 milionu korun. Velkou měrou se na financování podílí město Karlovy Vary, které letos dokonce navýšilo příspěvek pro Mezinárodní pěvecké centrum A. Dvořáka, které je pořadatelem, na 500.000 korun. Další peníze jdou z ministerstev školství a kultury, od kraje, ale i od řady sponzorů.

„Město dalo soutěži tolik, kolik dalo. já osobně bych i něco přihodil, ale rozhoduje většina," podotkl náměstek primátora Jiří Klsák. Pokud jde o podporu jubilejního 50. ročníku soutěže, který se uskuteční příští rok, jednání o financích teprve začne.

„Je otázkou, nakolik nové vedení města bude považovat podporu soutěži za důležitou. Někteří jeho členové jsou založeni spíše sportovně," dodal Klsák.

Autor: Vladimír Meluzín

7.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení