VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po Bibli krále Václava IV. vystavuje loketská knihovna Bibli Melantrichovu

Loket – Na výstavě s názvem „Papír v prostoru a čase“ je k vidění česká Bible Melantrichova

6.3.2012
SDÍLEJ:

Krásně restaurovaný exemplář renesanční Bible Melantrichovy představila na zahájení loketské výstavy vedoucí oddělení konzervátorství a restaurátorství na Střední průmyslové škole grafické v Praze Milana Vanišová.Foto: DENÍK/Jiří Linhart

Bibli krále Václava IV., jejíž luxusní faksimile bylo vystaveno v atriu loketské městské knihovny v únoru, vystřídala teď jiná „kniha knih“. Na výstavě s názvem „Papír v prostoru a čase“ je k vidění česká Bible Melantrichova. Tentokrát ovšem ne jako faksimile, nýbrž originál.

Bible Melantrichova, vytištěná v poměrně vysokém nákladu snad až několika set exemplářů v polovině 16. století v tiskárně Bartoloměje Netolického, je jednou z nejvýznamnějších knih české renesance, dodnes udivující vysokou uměleckou i typografickou úrovní. Bible, která byla vytištěna na svou dobu ve vysokém nákladu, se dochovala v několika desítkách exemplářů, a dokonce i dnes se ještě tu a tam nějaké dosud neznámé nacházejí. Kámen úrazu je ale v tom, že se nacházejí většinou ve stavu velice zchátralém, vyžadujícím okamžitou a vysoce odbornou péči.

I když Bible Melantrichova by za výstavu stála sama o sobě, tématem výstavy v loketské knihovně je právě ta péče, která jí byla poskytnuta. Kniha, která se našla zazděná za komínem vesnické chalupy napolo upečená, s rozpadávající se vazbou a červotočem prožranými deskami, byla svěřena studentům Střední průmyslové školy grafické v Praze. Péče, která se zde bibli dostala, je zdokumentovaná na několika desítkách fotografií, konečný výsledek pak si může každý prohlédnout ve vitríně.

Škola, která se dnes pyšní barokním názvem „Vyšší odborná škola grafická a Střední průmyslová škola grafická Praha“, se oboru konzervování a restaurování knih, papírových dokumentů a historické knižní vazby jako u nás jediná věnuje od roku 1979 a vychovala už celou řadu vynikajících odborníků (škola sama byla založena v roce 1920). Výstava v Lokti představuje ve zkratce náplň jednotlivých odborných předmětů, které se zde vyučují. Dokonalé zvládnutí knihvazačského řemesla dokládají vystavené makety historických i současných knižních vazeb, umění číst a psát historické abecedy zas faksimile historických rukopisů i vlastní volná kaligrafická tvorba studentů a stěžejní předmět výuky – praktické restaurování – dokumentuje již zmíněná Bible Melantrichova.

Autor: Jiří Linhart

6.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení