V roce 2010 jsme vzpomínali na mistry baroka Georga Friedricha Händela a Johanna Sebastiana Bacha. Oba patří v dějinách hudby k nejvýznamnějším skladatelům, kterými vrcholí období baroka. Jejich dílo je obrovské. Zajímavý je jejich osud. Narodili se oba ve stejné zemi, ve stejném roce 1685, to znamená, že od té doby uplynulo 325 let. Přibližně stejně dlouho žili. Händel zemřel v roce 1753, Bach v roce 1750. Měli rozdílný život. Bach měl ze dvou manželství 20 dětí, z nichž některé byly mimořádně nadané. O Händelově manželství literatura žádné informace neuvádí. Bach nikdy nepřekročil hranice Německa. Händel zcestoval všechny metropole Evropy. Oba postihla v závěru života slepota. Zatímco Bach dále tvořil a diktoval složité polyfonní skladby, pro Händela znamenala ztráta zraku i konec tvůrčí činnosti.


V roce 2010 jsme si také připomínali 240 let od narození snad největšího hudebního génia Ludwiga van Beethovena (1770-1823). Jeho život byl plný bolesti od samého narození. Miloval svou matku, nenáviděl otce - surového pijana. Beethoven bojoval za ideály, jež přijal v duchu Francouzské revoluce. Staly se pro něj celoživotním inspiračním zdrojem. Devět symfonií, mezi nimi třetí Eroica, pátá Osudová, šestá Pastorální, ale zejména devátá d moll se čtvrtou větou s velkým vokálním rozměrem na Schillerovu Ódu na radost, řadí Beethovena mezi skutečné titány nepřekonané velikosti.


V roce 1810, tedy před rovnými 200 lety, se narodili dva skladatelé období romantismu a novoromantismu 19. století - Fryderyk Chopin (1810-1849) a Robert Schumann (1810-1856). Chopin je nazýván básníkem klavíru. Tragická událost v roce 1830, porážka polského protiruského povstání, způsobila, že Chopin, nadšený patriot, který byl do povstání zasvěcen, musel prožít další léta v emigraci a v ní také zemřel. Německý hudební romantik Robert Schumann se snažil o pokrok v hudbě jako interpret klavírista. Byl mistrem ve vyjádření citových nálad. Dokladem jsou jeho písňové cykly Láska a život ženy, Básníkova láska, Myrty nebo klavírní cykly Karneval, Motýli, Dětské scény aj. Byl osudově svázán s pianistkou Clarou Wieckovou, která se stala v roce 1840 jeho ženou a také ideální interpretkou jeho skladeb.


Jubilantem roku 2010 byl rovněž Petr Iljič Čajkovskij (1840-1893), nejvýznamnější osobnost ruské hudby. Jeho tvorba zasáhla do mnoha oborů. Od písní, duchovní hudby, komorních skladeb přes díla orchestrální, koncertantní až po opery a balety. Jeho Klavírní koncert b moll patří k nejvelkolepějším skladbám světové hudební literatury. Kromě baletů Labutí jezero a Louskáček napsal deset oper, z nichž Evžen Oněgin a Piková dáma patří k vrcholům operní tvorby.


V roce 2010 tomu bylo 150 let, kdy se v Kališti u Humpolce narodil Gustav Mahler (1860-1911), a v roce 2011 to bude v květnu 100 let od jeho úmrtí ve Vídni. Mahler byl mnohostrannou osobností. Okouzloval rozlehlostí svého talentu. Jeho významným dílem byly písňové cykly (Písně potulného tovaryše, Písně o mrtvých dětech, Chlapcův kouzelný roh) a na druhé straně 9 symfonií. Ve čtyřech z devíti symfonií používá zpěvní vložky. Píseň o zemi pak uzavírá Mahlerovo dílo, ve kterém zaznívá text: Ich suche Ruhe für mein einsam Herz – Hledám klid pro své osamělé srdce.


Před 120 lety se ve východočeské Poličce narodil Bohuslav Martinů (1890-1959). Na Pražské konzervatoři studoval housle, klavír a varhany. V letech 1920-23 působil jako houslista v České filharmonii. Skladbu studoval u Josefa Suka. Od roku 1923 žil trvale mimo vlast. Pokračoval ve studiu u Alberta Roussela. Ovlivnila jej hudba Pařížské šestky, především Igor Stravinskij. Před fašismem se uchýlil do USA, kde setrval až do roku 1953. Ve svém díle se mj. obracel k hudbě domova (Špalíček, Kytice). K vrcholným dílům patří z roku 1935-36 opera Jullietta neboli Snář, v padesátých letech jeho pozdní velké kompozice, jako jsou Symfonické fantazie – Symfonie č. 6 a průzračné dílo Fresky Pierra della Francesca. Na atmosféru II. světové války reagoval Polní mší a Památníkem Lidicím.


To byl malý výčet géniů hudby s jejich výročím v roce 2010. A jak tomu bude v roce 2011?

Alois Ježek