VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První lednovou akcí v muzeu bude interaktivní výstava Hry a klamy II

Karlovarsko - Nejdecké muzeum vystavuje Betlémy

25.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Až do 18. ledna bude uzavřeno karlovarské muzeum na Nové louce. První akcí v novém roce bude bude oblíbená interaktivní výstava Hry a klamy II. Vernisáž se uskuteční 19. ledna od 15 hodin. Výstava potrvá do 27. února.

Výstava interaktivních exponátů, vyrobených ve spolupráci s českými vědci, jednoduše a efektivně zprostředkuje a vysvětlí jevy, o kterých se dozvídáme nebo jsme je již zapomněli z hodin fyziky a biologie, mnohdy pouze vysvětlené bez názorné ukázky. Na výstavě tomu bude naopak!
Přesně podle známé myšlenky významného českého renesančního učence Jana Amose Komenského se každý návštěvník formou hry i poučí. Výstava zahrnuje exponáty ze zábavně-naučného centra iQpark Liberec. Snaží se přiblížit poznávání hlavně zábavnou a hravou formou. Důraz je kladen na logiku a interaktivitu exponátů.

Představuje hlavolamy, kvízy, hádanky, optické klamy a skládačky, které jsou atraktivní pro všechny věkové skupiny. Přibližuje svět přírodních věd, který aktivuje hravost a tvořivost návštěvníků. Lze si zde vyzkoušet přírodní zákony, osvěžit si zapomenuté znalosti ze školy, prověřit své smysly, změřit rychlost svých reakcí a hrát si v duchu hesla výstavy: Dotýkati se exponátů přikázáno!

Papírové betlémy v Nejdku

Výstavu Papírové betlémy můžete až do 9. ledna vidět v nejdeckém muzeu. Výstava zobrazuje Ježíška v jesličkách, Marii, Josefa a darovníky v pojetí mnoha malířů ze začátku minulého století i ze současnosti. Koncem 18. století se objevují v českých krajích betlémy jako papírové archy. Nejprve šlo o černobílé tisky ručně kolorované. S rozšířením litografické techniky se objevují i betlémy plnobarevné.

Snad nejznámější český betlém pochází od Mikoláše Alše, dalším známým betlémem jsou Pražské jesličky Josefa Weniga. Papírový betlém vydal i Josef Lada a Marie Fischerová-Kvěchová. V novodobé historii papírových vystřihovacích jesliček se setkáváme s betlémy například skautskými, indiánskými, muzikantskými nebo železničářskými, kdy figurky zmíněných skautů nebo hudebníků zaujaly místa darovníků.

Výstava také představuje papírové betlémy současných autorů. Můžeme obdivovat ztvárnění a pojetí tohoto tématu od Vladimíra Janáčka, Jarmily Haldové, Daniela Ladmana nebo od Nadi Kotrčové.

Autor: Alena Jeřábková

25.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení