VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Se symfoniky dnes vystoupí karlovarská houslistka

Karlovy Vary – Karlovarský symfonický orchestr uvede na dnešním koncertě v Lázních III v Karlových Varech dvě symfonické předehry – od Felixe Mendelssohna – Bartholdyho a Petra Iljiče Čajkovského – a houslový koncert Antonína Dvořáka. Orchestr řídí dirigent Miloš Formáček.

25.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Archiv

Felix Mendelssohn – Bartholdy, jeden z nejvýznamnějších německých romantických skladatelů, často cestoval. Velmi často navštěvoval Velkou Británii, kde zažíval velké úspěchy. Během svého života navštívil Británii desetkrát a na základě inspirace z cest napsal dvě významná díla – Skotskou symfonii a předehru Hebridy. Právě tato předehra zazní v úvodu koncertu. Koncertní předehru Hebridy, známou také pod názvem Fingalova jeskyně, zkomponoval Mendelssohn – Bartholdy v roce 1830. K napsání jej inspirovala jeskyně známá jako Fingalova na ostrově Staff v Hebridském souostroví poblíž západního pobřeží Skotska. Nejde o předehru ve smyslu předehry, která uvádí hru nebo operu, jak bylo obvyklé v romantické éře, ale o samostatnou skladbu, která se stala standardní částí orchestrálního repertoáru. Skladba byla věnována pruskému králi Fridrichu Vilémovi IV.

Původní název díla po dokončení v prosinci 1830 byl Opuštěný ostrov, poté, co skladatel upravil partituru v červnu 1832, skladbu přejmenoval na Hebridy. Předehra měla premiéru 14. května 1832 v Londýně.

Antonín Dvořák, jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob a světově nejproslulejší a nejhranější český skladatel vůbec, zkomponoval svůj Koncert pro housle a orchestr a moll v roce 1879, o rok později provedl revizi.
Houslový koncert je jedním z celkových sto dvaceti opusů, které Dvořák vytvořil. Většina z nich představuje velká orchestrální, vokálně-instrumentální či hudebně dramatická díla. Vedle koncertů pro housle složil Dvořák rovněž koncerty pro klavír a pro violoncello.

Jako sólistka se v Koncertu pro housle a orchestr a moll představí karlovarská houslistka Dominika Chrastilová, studentka Pražské konzervatoře.

Romeo a Julie – předehra je často uváděnou symfonickou básní ruského skladatele světového věhlasu Petra Iljiče Čajkovského. K jejímu napsání autora podnítil slavný klavírista a dirigent Milij Balakirev. Čajkovskij vytvořil v letech 1869 – 1870 celkem tři verze této básně. Zprvu nebylo dílo příliš úspěšné ani v Rusku ani v Evropě, na světové premiéře 1870 bylo přijato vlažně. Při uvedení v Paříži v roce 1876 skladba také velký úspěch neměla, nadšení z ní ale byli pařížští skladatelé a hudebníci, kteří začali dílo velebit. Teprve později se Romeo a Julie – předehra stala slavnou a často uváděnou.

Čajkovskij složil šest symfonií, symfonické básně, čtyři suity, smyčcová kvarteta, tři klavírní koncerty, houslový koncert, romance, sbory, kantáty a mnohá další díla. Dále mimo jiné složil i deset oper, nejvíce ho ale proslavila jeho baletní díla Labutí jezero a Šípková Růženka. Velmi populární, i mezi dospělými posluchači, je také pohádka Louskáček.

Koncert začíná v 19.30 hodin.

Lev Havlíček

Autor: Redakce

25.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení