Přehlídku regionálních hudebních kapel Regionbeat Ostrov 2011 pořádá v sobotu ostrovský dům kultury. Akce se uskuteční v předsálí a ve společenském sále kulturního domu. Na dvou pódiích se od 14 do 22 hodin vystřídá celkem 16 kapel různých hudebních žánrů. Informoval o tom Marek Poledníček, ředitel ostrovského domu kultury.

Diváci se tak mohou těšit na kapely Menfiltr, Mimo-To, Neparkovat vjezd, St.Age, Tajfun, Plesnivý Fazole, Liwid, Shoe Cut, Choose Avail, Cutterred Flesh, Unnecessarity, Animal Resources, Ex Archa, Noisebone, Censorshit a Spoodwind.
V rámci přehlídky si budou moci návštěvníci prostřednictvím SMS zvolit nejoblíbenější kapelu, která získá deset hodin nahrávacího času v nahrávacím studiu.

Regionbeat není jen big beat

První ostrovská přehlídka hudebních skupin Regionbeat Ostrov 2011 je festival současných kapel z našeho regionu, zaměřených na moderní hudební žánry jako rock, rock-metal, hard-rock, pop-rock a další styly. Regionbeat by měl být startem k obnově někdejší tradice 70. let, kdy v domě kultury existovala Točna jako oblíbený hudebně aktivní klub. Pořadatel akce dům kultury v čele s ředitelem Markem Poledníčkem s předstihem uveřejnil na internetu výzvu k podávání návrhů, jak by se tato nová hudební přehlídka měla jmenovat. Z navržených názvů pak vybral „Regionbeat“.
Poté se ozvalo pár nespokojených hlasů, kterým v názvu vadilo slovo „beat“. Tito lidé vznesli námitku, že přece rock nebo metal nejsou totéž co big beat.

„Protože organizátorům Regionbeatu záleží na tom, aby všichni hudebníci i jejich fanoušci byli spokojeni, ráda bych z jazykového hlediska vysvětlila, co vlastně tento název znamená, proč právě Regionbeat. První část tohoto složeného slova naznačuje, že se jedná o přehlídku regionálních rozměrů, zahrnující Ostrov a okolí. U druhé, diskutované části názvu se trochu pozastavím. V minulém století, v šedesátých letech, nastal do té doby nevídaný přelom v hudbě, když namísto sólových zpěváků doprovázených orchestrem nastoupily na pódia několikačlenné kapely, složené většinou z kytar a bicích a v nichž jediný hlas nahradily složené vokály. Novým prvkem byly elektrické kytary a zesilovače, které přinesly nejen netradiční „sound“ (zvuk), ale také typický rytmus a hlasitost. Proto dostal tento hudební směr název big beat, tedy volně přeloženo „velký rámus“. Big beat jako žánr byl na světě a jeho prvními nejznámějšími představiteli byli Beatles. Big beat však zdaleka neznamenal jen nový proud v hudbě, nýbrž se zobrazil i v dalších oblastech života, v oblékání, účesech, ale také ve změně názorů, přístupu k životu a bez nadsázky lze říci, že odstartoval celosvětovou revoltu mladé generace. Proto také proti big beatu tvrdě brojily totalitní režimy, protože jejich představitelé se báli ani ne tak samotné hudby jako nového myšlení mladých a jejich vzpoury. Z big beatu se pak začaly odvíjet i další hudební styly, které ale už vždy měly podobný základ: několikačlennou kapelu, kytary, bicí a vždy upřednostňovaly především výrazný rytmus, tedy „beat“. Slovo „beat“ už dávno není pouhým označením hudebního směru, stalo se symbolem. Proto tedy: Regionbeat. Jako doplňující zdůvodnění jistě postačí několik výrazů z anglicko-českého slovníku, uvedených u slova beat: úder, rána, tep, tlukot, tempo, takt, rytmus… Věřím, že s těmito významy slova „beat“ se mohou ztotožnit nejen kapely všech žánrů, které na Regionbeatu vystoupí, ale i jejich fanoušci a vůbec všichni příznivci současné moderní hudby,“ uvedla Irena Janečková, editorka Ostrovského měsíčníku.