VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Šostakovič publikum strhne,“ říká koncertní mistr KSO Jakub Sedláček

Karlovy Vary – Karlovarský symfonický orchestr uvede v pátek 31. března v Lázních III (původně se měl konat v Grandhotelu Ambassador Národní dům) koncert, na němž zazní Šostakovičův Koncert pro housle a orchestr a moll a suita Šeherezáda Rimského-Korsakova.

27.3.2017
SDÍLEJ:

Jakub Sedláček.Foto: Jana Mensatorová

V obou dílech se představí koncertní mistr KSO, houslista Jakub Sedláček. V Houslovém koncertu jako sólista, v Šeherezádě pak v řadě houslových sól, které suita obsahuje.

„Není běžné, aby sólista hrál následující skladbu programu v orchestru, ale v případě Šeherezády, kde je mnoho houslových sól, se tato alternativa jevila jako logická,“ uvedl Sedláček, který v KSO působí již čtvrtým rokem.

Proč jste si ze všech houslových koncertů vybral k sólovému provedení právě Šostakovičův?
Každý rok se snažím v KSO uvést alespoň jeden houslový koncert. Koncerty ruských autorů se mi dobře hrají, byť se řadí k technicky nejnáročnějším. Pro publikum jsou velmi atraktivní. O tomto koncertu to platí obzvlášť. Je neuvěřitelně efektně vystavěný, graduje za plného zvuku celého orchestru a publikum naprosto strhne.

V tomto koncertu se výrazně střídají různé nálady. Jak náročné je při hře přecházet z jedné emoce do další?
Základem je správné nastudování skladby po technické stránce. Ovšem nejtěžší v této skladbě je souhra. Kromě sólových houslí má velmi obtížný part zejména klarinet, výrazné jsou i vstupy fagotu a na začátku třetí věty zazní v sólové pasáži anglický roh. Koncert má čtyři části, ale 3. a 4. věta je attacca s vloženou kadencí v sólovém partu. Já osobně řeším takto charakterově rozdílné části koncertu tím, že si ke každé vytvořím nějaký příběh nebo ve mně evokují určitou situaci, ať už veselou či smutnou a mým úkolem je přenést přes housle tyto emoce na posluchače.

Angažmá u KSO je vaše zatím nejdelší…
Nejdelší, nejlepší a věřím, že ještě bude pokračovat. Práce v orchestru mě baví, protože KSO je orchestr tvárný a tvárnost orchestru znamená ochotu a schopnosti hráčů.
Do orchestru vkládám hodně sil i mnoho ze svého volného času, ale vložená energie se mi vrací a posouvá mě dál. Na post koncertního mistra jsem přišel s jasnou představou, jak by měl orchestr fungovat a tu se snažím naplnit. Až se tyto ideje naplní, bude na čase říci si, co dál.

Naplňuje se vaše představa?
Orchestr jednoznačně umělecky roste. Jednak díky vedení šéfdirigenta Jana Kučery a jednak díky silnému organizačnímu týmu a vedení KSO. Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje pracovní morálku a finální výkon na koncertě, je výjimečně přátelský kolektiv hráčů. Do budoucna chceme udržet stoupající kvalitu. Stále kladu největší důraz na souhru a připravenost hráčů na zkoušky. Velice zodpovědně přistupujeme k výběru nových hráčů na konkurzech. To je zcela zásadní pro další životnost a uměleckou kvalitu orchestru.

V posledním roce se nám podařilo získat výrazné posily. Do skupiny prvních houslí nastoupila Milena Kolářová, mj. členka orchestrální akademie České Filharmonie, a do skupiny kontrabasů absolvent jedné z nejslavnějších škol na světě Juilliard School of Music – Matthew Weber.

Máte vedle náročné práce koncertního mistra čas na vlastní umělecké projekty?
Ano, nedílnou součástí mého hudebního života jsou i komorní a sólové koncerty po celé republice i v zahraničí.

Jak vypadá běžný den koncertního mistra?
Pro mne je nejlepší, že žádný den není stejný. Denní rozvrh ovlivňuje náročnost a četnost vystoupení a tomu předcházející délka přípravy, tedy cvičení na housle. Můj běžný den začíná brzy ráno, abych byl v orchestrální zkušebně v Lázních III po půl šesté. A nejsem tam první! Pravidelně mě vítá kolega pan Hasselbauer, vedoucí skupiny bicích nástrojů. Cvičím cca dvě hodiny a tato práce je nejefektivnější z celého dne. Následuje dopolední zkouška orchestru a většinou cvičím i odpoledne, pokud nejedu někam na vystoupení. Mám rád aktivní odpočinek, cyklistiku a běh, a když je málo času přes den, často po večerech zbloudile běhám po lázeňských lesích s čelovkou na hlavě…

Pocházíte z Plzně, žil jste v Bangkoku, v německém Rudolstadtu, v Praze.. Jak se vám bydlí v Karlových Varech?
To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem tady - město, promenády, lázeňská architektura, genius loci. Karlovy Vary jsou krásné a inspirativní místo. Zajímavá by tato otázka mohla být pro moje sousedy - jak se jim žije vedle houslisty, který doma nepřehrává vždy jen skladby krásné a libozvučné.

Autor: Zdeněk Hnízdil

27.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhá objevená fotka (vpravo) pochází z tábora v Mauthausenu a zachycuje podle ředitele Runda tutéž holčičku.
3

Kdo je holčička na fotce? Pátrá ředitel sokolovského muzea

Sokolovská tenistka Markéta Vondroušová

Pála poslal Vondroušovou do boje i v neděli, ta ukázala co v ní je. Vyhrála.

Akce Marcela odhalila devět cizinců, kteří u nás pracovali ilegálně

Karlovarský kraj - Během bezpečnostní akce „Marcela" zajistila cizinecká policie 9 cizinců.

Běžci vzali o víkendu útokem Hroznatův běh, na startu se jich sešla rovná stovka

Hroznětín - Masakr, masakr a ještě jednou masakr. Ano, přesně tak. Kdo o víkendu zavítal pod Krušné hory, přesněji do Hroznětína, zcela jistě nelitoval, jelikož si připsal do svého běžeckého života opravdu nezapomenutelný zážitek.

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

OTÁZKA PRO: Karla Holoubka, majitele hokejového klubu HC Energie

Karlovy Vary - Majitel klubu o sestupu z extraligy ledního hokeje do první ligy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies