VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Dobré Vodě hrály k pohodě „Slzy štěstí“

Dobrá Voda – Romská kapela Bachtale Apsa v čele se známým hudebníkem Máriem Bihárim zahrála o víkendu v Dobré Vodě u Toužimi.

27.5.2012
SDÍLEJ:

Romská kapela Bachtale Apsa.Foto: Archiv kapely

Čtyřčlenná sestava, která patří k nejlepším romským skupinám v Čechách, dokázala současnými i tradičními romskými písněmi přilákat k poslechu většinu dobrovodských obyvatel. Doplňkem k vystoupení kapely byl i bubenický workshop a africké pohádky pro děti v podání divadelní společnosti Fígl. Akci organizovalo občanské sdružení Artists 4 Children ve spolupráci s organizací Český západ, která působí v Dobré Vodě a dalších sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku.

Kapela Bachtale Apsa (Slzy štěstí) vznikla před třemi roky kolem všestranného romského hudebníka Mária Biháriho, který v minulosti se skupinou KOA doprovázel Zuzanu Navarovou. Zpěv a virtuózní akordeon Mária Biháriho doplňuje kytarista a zpěvák Peter Horváth, basista František Raba a perkusista Tokhi. Repertoár kapely zahrnuje rytmy písní balkánských, maďarských, španělských, ruských i slovenských Romů. Nechybí ani klasické čardáše.

Muzikanti kapely Bachtale Apsa dorazili do Dobré Vody v sobotu odpoledne. Děti i dospělé poté čekal zhruba dvouhodinový program – vystoupení kapely, bubínkový workshop, ale také povídání o romské hudbě, kultuře, historii. Znovu se zpívalo večer u táboráku. Zatímco si děti žádaly zvláště moderní romské písně, starší lidé znali a zpívali spíše tradiční romské písně. V neděli se kapela do Dobré Vody vrátila ještě jednou a její písně se pravidelně střídaly s africkými pohádkami divadelní společnosti Fígl manželů Vojtěcha a Magdaleny Duřtových.

Český západ z Dobré Vody spolupracuje s organizací Artists 4 Children (Umělci pro děti) již několik let. Umělci za dětmi do Dobré Vody již několikrát přivezli divadlo, hudebníky, ale i žongléry. „Jezdíme za dětmi v sociálně vyloučených romských komunitách, ale také dětmi žijícími v zemích zasažených přírodní katastrofou nebo válečným konfliktem," představuje činnost organizace Artists 4 Children její zástupkyně Renáta Králová. Další návštěvu do Dobré Vody plánují umělci na podzim. Děti se již nyní mohou těšit nejen na muziku, ale i na vystoupení žonglérů a ohnivou show.

Občanské sdružení Český západ působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku v Karlovarském kraji. Zde poskytuje sociální služby, nabízí vzdělávání, poradenství při zaměstnávání a právní poradenství, volnočasové programy a zapojuje občany do veřejného života. Pomáhá lidem řešit jejich tíživé životní situace zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou. Principem práce Českého západu je, že se snaží nedělat práci za druhé, ale podporuje lidi tak, aby postupně dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a uměli brát své životy do vlastních rukou.

Autor: Redakce

27.5.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení