VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V létě s Festivalem uprostřed Evropy ožívají chrámy kraje

Karlovarský kraj - Půvabné staré chrámy regionu ožívají v těchto dnech povznášející duchovní hudbou v interpretaci vynikajících mezinárodních umělců na koncertech letního Festivalu uprostřed Evropy.

19.7.2015
SDÍLEJ:

CHRÁM Nanebevzetí v Chlumu Svaté Maří hostil pražské Kvarteto Apollon s německými pěvci Tinou Zitzmannovou, Evou Dohnanyi-Mechlerovou, Michaelem Gehrkem, Thomasem Thomaschkem. Foto: Foto W. Schmidt

V Sokolově rozezněli barokní klášterní kostel svatého Antonína díly starých mistrů varhaník a kantor slavné drážďanské Frauenkirche Matthias Grünert s maďarským trumpetistou Viktorem Spáthem.

Poutní chrám Nanebevzetí v Chlumu Svaté Maří hostil pražské Kvarteto Apollon s německými pěvci Tinou Zitzmannovou, Evou Dohnanyi-Mechlerovou, Michaelem Gehrkem, Thomasem Thomaschkem a Haydnovými Sedmi posledními slovy našeho Vykupitele na kříži, ve žlutickém středověkém kostele svatých Petra a Pavla prožilo festivalové publikum s lipským triem La Mouvance dechberoucí anglickou mariánskou mši ze 14. století.

Sokolovský klášterní kostel je odsvěcený a slouží jako koncertní a výstavní síň. O to zajímavější je, když se do něj vrací spiritualita prostřednictvím umění. Drážďanský varhaník hrající na nástroj nezvykle umístěný nad oltářištěm a maďarský trumpetista zde působivě zahájili Vejvanovského vznosnou sonátou g moll a pokračovali Bachovým nádherně provedeným pohlazením „Ježíš je má věčná radost", Purcellovou něžnou sonátou v G a úchvatný zážitek vyvrcholil slavnostní Von Sachsen-Weimarovou sonátou D dur. Drážďanský kantor je prokládal meditativními kompozicemi pro sólové varhany.

Provedení oratoria Sedm posledních slov našeho Vykupitele na kříži, jednoho z nejvýznamnějších děl Josepha Haydna, v bohatě zdobeném poutním chrámu v Chlumu Svaté Maří, bylo velmi expresívní a zasahující. Zvláště v gradujícím vyvrcholení „Žízním", snad nejdojemnější Haydnově hudbě, a „Dokonáno jest", fascinujícím vícehlasu, znepokojivém a zároveň vysvobozujícím, se přítomným díky opravdu skvělým interpretům dostalo hlubokého vnitřního očistného prožitku.

Koncert středověké anglické duchovní hudby ve starobylé svatyni ve Žluticích byl pak okouzlující výpravou nejen do jiného věku, ale i do jiného světa.

Hluboce soustředěné, jemné a nesmírně vroucné podání velmi vzácných skladeb hráčkami na dobové nástroje fidulu, zobcovou flétnu a empatickou pěvkyní Christine Mothesovou bylo zvláště působivé v „gregoriánském" latinském konduktu „Buď pozdraveno Boží tělo" a truchlivé staroanglické písni „Stůj pevně, matko, pod křížem". Přes staletí náhle zazněla k festivalovému publiku čirá, nevtíravá a podmanivá hudba z časem dávno zastřených počátků hostitelského svatostánku.

Festival uprostřed Evropy pokračoval v sobotu v chebském kostele svaté Kláry, radikálně barokním skvostu od Kryštofa Dientzenhofera na Františkánkém náměstí, unikátním koncertem ansámblu čtyř kontrabasistů „Bassiona amorosa" z Potsdami. Více o této přehlídce na www.festival-mitte-europa.com.

Tomáš Kábrt

Autor: Redakce

19.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení