VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V pondělí přiletí Karlovarští skřivánci

Karlovy Vary -

12.2.2011
SDÍLEJ:

Patnáctý ročník tradiční pěvecké soutěže Karlovarský Skřivánek.Foto: DENÍK/Jakub Kopřiva

Mladí zpěváci, chlapci a děvčata ve věku od 6 do 15 let, jsou většinou prvními, kdo nám v Karlových Varech zvěstují jaro. Zúčastňují se soutěže Karlovarský skřivánek, která za 15 let své dosavadní existence inspirovala k následování mládež z krajů celé republiky.

Pro vznik soutěže byl na začátku devadesátých let minulého století důležitý nápad tehdejšího ředitele Základní školy a Základní umělecké školy v Karlových Varech Rybářích Jindřicha Volfa.

Jako příznivé se ukázalo spojení s dnešním Mezinárodním pěveckým centrem a s řadou jeho spolupracujících pěvců a pedagogů z konzervatoří v Čechách a na Moravě, kteří pravidelně přijímají pozvání do poroty. Autoritu letošního Karlovarského skřivánka podpořili svými osobními záštitami hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný a primátor města Petr Kulhánek.

Soutěž má dvě kategorie pro děti od 6 do 10 let a rovněž dvě kategorie pro starší zpěváky do 15 let. Soutěžními úkoly je přednes národní písně a umělé písně podle vlastního výběru. To znamená, že uslyšíme písně taneční, náročnější úpravy národních písní, ale také první pokusy o přednes árie nebo dílka klasiků od těch, kteří se již v tomto věku věnují studiu sólového zpěvu.

Soutěž již začala školními koly, ze kterých jednotlivé školy v kraji nominovaly své zástupce do únorového karlovarského krajského kola, které se uskuteční v příštím týdnu v pondělí a v úterý 14. a 15. února v aule zmíněné Základní školy a Základní umělecké školy v Rybářích, vždy od 10 do 15 hodin. V druhé polovině března se pak opět v Karlových Varech koná celostátní finále.

V odborné porotě krajského kola přivítáme profesorky konzervatoří z Prahy Brigitu Šulcovou a Evu Svobodovou, z Plzně pak Ludmilu Kotnauerovou, profesora Akademie múzických umění v Praze Reného Tučka a pěvkyni Veroniku Mráčkovou-Fučíkovou. Soutěž má své pořadatele - výtečného moderátora Jiřího Zemana, tajemnici Marii Drlíkovou a několik učitelů dobrovolníků a pomocnic, kteří spolu s ředitelem ZŠ a ZUŠ Břetislavem Svobodou zajišťují její bezchybný průběh.

Účast veřejnosti je vítána, neboť diváci svým zájmem a potleskem povzbudí mnohé z těch, kteří budou zpívat na veřejnosti a dokonce v soutěži poprvé. Vážení čtenáři a čtenářky, přijďte si poslechnout dětský zpěv, který ve svém projevu často vyjadřuje upřímné představy o životě, touhách a nadějích, které jim my dospělí často závidíme.

Autor: Alena Jeřábková

12.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení