VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věřili v pravou víru a ideály. Přesto jsou ztraceni a sami

Karlovy Vary - Divadelní studio D3 uvedlo svou dlouho očekávanou premiéru hry Vladimíra Körnera Psí kůže. Jedná se v pořadí už o 142. premiéru Déčka.

25.5.2017
SDÍLEJ:

Psí kůže je už 142. premiérou Divadelního studia D3.Foto: Barbora Šmudlová

Hra o návratu domů v divákovi postupně vyvolává otázky: Co je domov? Je to místo, kde jsme se narodili? Nebo je to místo, kam se můžeme vrátit a cítit se v bezpečí? A když už se konečně domů dostaneme, je konec? Najednou se nám před očima zhmotňuje síla i slabost lidského charakteru v nalomené době, kdy se bojovalo za ideály. KALICH, VÍRA, VLAST. Jenže ideály prohrály a teď musí všichni nějak přežít dobu míru. Ale co je to za mír, když je najednou vyhlášen nepsaný zákon Psí kůže. Všichni, kteří sběhli a přežili, se vracejí domů, mohou být beztrestně popravováni. Vyčerpaní a zoufalí začínají uvažovat nad tím, proč vlastně do této války, která trvala třicet let, šli. Odpověď je ale stále stejná. „Za ideály." Po prohře už ale není uspokojivá. Bojovali za „pravou víru." A konec války jim také nepřinesl mír. Spíše naopak. O to víc totiž platilo „zabij, nebo buď zabit." Víra se stala přepychem, který si najednou nemohou dovolit. Daň za ni je příliš vysoká.

Přišli o rodiny, přátele, domov a teď chtějí najít místo, kde jednou složí své kosti, ale místo toho jsou z nich štvanci a katolíci pořádají kruté hony na ty, kteří se vzepřeli jejich víře. „Prohráli jsme, to je celá naše vina," říká jedna z postav a má pravdu. Jejich největší vinou je jejich prohra.

Přeživší a nejen vojáci se musejí po válce popasovat s vlastním svědomím, svádět vnitřní boj sami se sebou, ale i s našeptávači, kteří chtějí vidět téct krev. Haugvic (Petr Richter), strýc hlavní postavy, stojí před volbou, zda si zachovat vlastní lidskost nebo střechu nad hlavou. O tu je totiž může připravit návrat ztraceného syna Eliáše (Martin Cirkl) z války. Všichni si mysleli, že je mrtvý, ale on se doplazil až domů. Situaci komplikují i jeho kumpáni Arnolf (Luboš Štěpán) a Vilkis (Tomáš Mutinský).

Dějem diváka provází Smrtka (Eva Šollová) se Smrťákem (Petr Johanovský), kteří dění komentují a doplňují svými malými hrami. Právě oni paradoxně dodávají příběhu jeho lidskou tvář a moudrost věků. Samotná Smrtka nakonec vystihne to nejdůležitější. „Jde o život, ne o duši."

Beznaděj, ze které čiší bolestná touha po naději. Tou je v době zdánlivého temna slepá Rozárka (Magdaléna Hniličková). Nejen pro svého bratra Eliáše, ale i pro Arnolfa. Právě výkon Magdalény Hniličkové dodává postavě Rozárky potřebnou nevinnost a zvláštní pocit bezpečí, který vyzařují malé děti. Jenže z tohoto dítěte se stane žena.

Herci Divadelního studia D3 jsou sehraní jako stroj v orloji. Jejich postavy diváka vtáhnou do děje a najednou se i oni rozhodují, jak se zachovat. Svou nedílnou zásluhu na tom má sama kmenová režisérka Déčka Anna Ratajská, která dokázala pomocí déčkařů přenést své představy na divadelní jeviště natolik dobře, aby divák mohl plně vnímat a chápat tíhu doby těsně po třicetileté válce. Kůže je příběhem dvou hunclederů Eliáše a Arnolfa, ale pro mě je hlavně příběhem Rozárky.

Psí kůže je přesně to, co naší lokální scéně chybělo. Něco, co má v sobě víc, než se na první pohled zdá. A zároveň to není laciné ani podbízivé. A co že si divák odnese po večeru s Psí kůží? Vědomí, že i v té největší tmě je zrníčko naděje. A dnes ji můžete opět vidět v Husovce od 19:30. Bude se hrát o život.

Autor: Barbora Šmudlová

25.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Areál karlovarské plynárny čeká rozsáhlá sanace.

Sanace areálu plynárny bude pravidelně kontrolována

Ilustrační foto.

Přikládáte si pod kotel? Bez návštěvy kominíka a revize můžete mít problém

Oběti holocaustu nejsou zapomenuty, připomínkou jsou kameny zmizelých

Chodov, Karlovy Vary – Františku, Alici a Věru Bergmannovy připomínají další tři kameny zmizelých, stolpersteine, které přibyly v Chodově před služebnou policie ve Staroměstské ulici v neděli v podvečer.

FOTO: Zleva doprava, šancí milion a gólů moře

Karlovy Vary – Energie ukázala svoji sílu. Tým z Benátkek nad Jizerou borci v zeleném deklasovali jasně 8:1.

Opilec napadl záchranáře, jednoho poranil

Dalovice - Opilý muž napadl v Dalovicích u Karlových Varů posádku záchranné zdravotnické služby, která přijela k zásahu.

Kraj je odpadovým skokanem roku

Karlovarský kraj – Vytřídit odpad do správných popelnic se stává pro obyvatele kraje čím dál větší samozřejmostí. Není proto divu, že se celý Karlovarský kraj stal největším skokanem roku 2016, co se třídění odpadu týče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení