VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věřili v pravou víru a ideály. Přesto jsou ztraceni a sami

Karlovy Vary - Divadelní studio D3 uvedlo svou dlouho očekávanou premiéru hry Vladimíra Körnera Psí kůže. Jedná se v pořadí už o 142. premiéru Déčka.

25.5.2017
SDÍLEJ:

Psí kůže je už 142. premiérou Divadelního studia D3.Foto: Barbora Šmudlová

Hra o návratu domů v divákovi postupně vyvolává otázky: Co je domov? Je to místo, kde jsme se narodili? Nebo je to místo, kam se můžeme vrátit a cítit se v bezpečí? A když už se konečně domů dostaneme, je konec? Najednou se nám před očima zhmotňuje síla i slabost lidského charakteru v nalomené době, kdy se bojovalo za ideály. KALICH, VÍRA, VLAST. Jenže ideály prohrály a teď musí všichni nějak přežít dobu míru. Ale co je to za mír, když je najednou vyhlášen nepsaný zákon Psí kůže. Všichni, kteří sběhli a přežili, se vracejí domů, mohou být beztrestně popravováni. Vyčerpaní a zoufalí začínají uvažovat nad tím, proč vlastně do této války, která trvala třicet let, šli. Odpověď je ale stále stejná. „Za ideály." Po prohře už ale není uspokojivá. Bojovali za „pravou víru." A konec války jim také nepřinesl mír. Spíše naopak. O to víc totiž platilo „zabij, nebo buď zabit." Víra se stala přepychem, který si najednou nemohou dovolit. Daň za ni je příliš vysoká.

Přišli o rodiny, přátele, domov a teď chtějí najít místo, kde jednou složí své kosti, ale místo toho jsou z nich štvanci a katolíci pořádají kruté hony na ty, kteří se vzepřeli jejich víře. „Prohráli jsme, to je celá naše vina," říká jedna z postav a má pravdu. Jejich největší vinou je jejich prohra.

Přeživší a nejen vojáci se musejí po válce popasovat s vlastním svědomím, svádět vnitřní boj sami se sebou, ale i s našeptávači, kteří chtějí vidět téct krev. Haugvic (Petr Richter), strýc hlavní postavy, stojí před volbou, zda si zachovat vlastní lidskost nebo střechu nad hlavou. O tu je totiž může připravit návrat ztraceného syna Eliáše (Martin Cirkl) z války. Všichni si mysleli, že je mrtvý, ale on se doplazil až domů. Situaci komplikují i jeho kumpáni Arnolf (Luboš Štěpán) a Vilkis (Tomáš Mutinský).

Dějem diváka provází Smrtka (Eva Šollová) se Smrťákem (Petr Johanovský), kteří dění komentují a doplňují svými malými hrami. Právě oni paradoxně dodávají příběhu jeho lidskou tvář a moudrost věků. Samotná Smrtka nakonec vystihne to nejdůležitější. „Jde o život, ne o duši."

Beznaděj, ze které čiší bolestná touha po naději. Tou je v době zdánlivého temna slepá Rozárka (Magdaléna Hniličková). Nejen pro svého bratra Eliáše, ale i pro Arnolfa. Právě výkon Magdalény Hniličkové dodává postavě Rozárky potřebnou nevinnost a zvláštní pocit bezpečí, který vyzařují malé děti. Jenže z tohoto dítěte se stane žena.

Herci Divadelního studia D3 jsou sehraní jako stroj v orloji. Jejich postavy diváka vtáhnou do děje a najednou se i oni rozhodují, jak se zachovat. Svou nedílnou zásluhu na tom má sama kmenová režisérka Déčka Anna Ratajská, která dokázala pomocí déčkařů přenést své představy na divadelní jeviště natolik dobře, aby divák mohl plně vnímat a chápat tíhu doby těsně po třicetileté válce. Kůže je příběhem dvou hunclederů Eliáše a Arnolfa, ale pro mě je hlavně příběhem Rozárky.

Psí kůže je přesně to, co naší lokální scéně chybělo. Něco, co má v sobě víc, než se na první pohled zdá. A zároveň to není laciné ani podbízivé. A co že si divák odnese po večeru s Psí kůží? Vědomí, že i v té největší tmě je zrníčko naděje. A dnes ji můžete opět vidět v Husovce od 19:30. Bude se hrát o život.

Autor: Barbora Šmudlová

25.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plzeňská Viktoria vstupuje do nové sezony v nových dresech!

ANKETA: Návrat k tradici. Viktoria opět mění dresy. Hlasujte, který je nejhezčí

Jana Vildumetzová na lovosické radnici

OTÁZKA PRO: Janu Vildumetzovou, hejtmanku Karlovarského kraje

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

FOTO: Kvůli zemětřesení vyráží až na Island

Karlovarský kraj – Jak se chovají zemětřesné roje, jakým způsobem přesně vznikají a jaké škody mohou způsobit.

Ostrov bude o víkendu slavit ve velkém stylu

Ostrov - Tento víkend bude v Ostrově rušno. Už v pátek se sjede deset kovářů z celé České republiky na kovářské sympozium, kde předvedou své řemeslné umění.

Povídky z Krušnohoří putují po obou stranách hranice

Krušné hory, Schwarzenberg Česko-německé literárně-hudební putování odstartovalo v pátek na zámku Schwarzenberg v Sasku. V rámci slavnostního zahájení organizátoři představili novou knihu „Stíny nad Krušnými horami“, která je souborem krátkých povídek českých a saských spisovatelů s nádechem krušnohorského tajemna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení