VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

20.8.2017
SDÍLEJ:

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.Foto: Redakce

Měli možnost se s ní seznámit na výstavách nebo internetových stránkách. Pojďme se podívat na práci, která už vidět není.

Mohl bys mi přiblížit, jaká cesta předchází výslednému dílu? S jakou myšlenkou jsi pracoval? Pojďme si to ukázat třeba na téhle fotce.

Měl jsem za cíl vytvořit dramatický snímek, který skrývá příběh nespoutané a divoké ženy. Je to souhra prostředí planiny a postprocesu oheň. Chtěl jsem vytvořit něco, co lidem vyrazí dech. Změnit českou krajinu v hořící peklo. Vzal jsem svoji kamarádku Denču poblíž Karlových Varů na opuštěné pole, kde jsem aplikoval na model jednoduché pózování důležitý je výraz ve tváři. Má to působit neohroženě a zároveň jemně. Křehká dívka uprostřed ohně, možná by někdo řekl i ve válečném konfliktu. Záměr byl spojit jemnost a drama. Myslím, že se to povedlo. K doladění atmosféry holého pole jsem použil photoshop vsadil jsem do obrazu ohně a kouř a po několika hodinách dolaďování byl obraz hotový.

Dejme tomu, že jsi dostal nápad. Kolik času může zabrat příprava na focení, co všechno musíš udělat?
Vždycky jsem se řadil mezi fotografy, kteří si s přípravami moc nedělají hlavu. Každá fotografie je hlavně o vnitřních pohnutkách a pocitech, a proto se nerad ubíjím 14denním projektováním jedné fotografie. Abych vysvětlil, jak zrovna u mě tento proces plánování funguje poslouchám muziku, procházím se nebo sním a najednou mě napadne myšlenka, vize. Vždy když mě napadne námět, musím ho nejpozději do tří dnů zrealizovat, aby nevychladnul. Pokud jde o autoportrét (focení sebe sama), je to pro mě mnohem jednodušší, protože sám sobě rozumím, přesně vím, co chci vystihnout. Vezmu si stativ, svůj fotoaparát s wifi připojením, který na dálku odpaluji přes mobilní telefon.

Nastane i situace, kdy na focení potřebuji modelky. Naštěstí v Karlových Varech je jich spousta, asi za to můžou blahodárné prameny. Domluvím se s modelkou, kterou oslovím, jelikož se řídím pravidlem, že každá tvář se hodí do jiného specifického prostředí. Pokud chcete fotit fotografie s romantickou atmosférou nemůžete si na focení vzít černovlasou, rysově výraznou modelku.

Je to vše o porozumění s prostředím, ve kterém chcete pracovat, a díky tomu můžete vytvořit specifickou scenérii se zakomponovaným portrétem.

Takže abych to shrnul nejdůležitější jsou tři věci. Prostředí, model a hlavně komunikace mezi fotografem a modelem. Popsat pocity, které má vyjádřit.

Máš nějaké „nejhorší focení“, kdy jsi nějak zásadně bojoval s podmínkami?
Nejhorší focení je pro mě vždy okolo 12. hodiny (smích). To je věčný boj. Každý profi fotograf nemá rád, když mu v létě ostré světlo kazí stíny ve tváři modelky. Tento problém se dá vyřešit odrazovou deskou nebo zábleskovými světly, ale já nejradši fotím, když je zataženo, nebo se stmívá, protože pak se krajina i modelčina tvář zjemní. Ale občas, když není jiná možnost, tak hledám stíny pod stromy, abych se skryl před slunečními paprsky.

Měl jsi nějaké nápady, které nešly zrealizovat?
Na fotografii je krásné, že díky dnešním postprodukčním kouzlům (photoshop, lightroom) je možné zrealizovat úplně všechno, když fantazie pracuje. Je to jen o trpělivosti a puntičkářství.

Poslední dobou vídám fotky ze spolupráce s návrhářkou Debbie Brown. Zaujala mne fotka, kdy modelka v překrásných svatebních šatech cupitá sněhem v lodičkách. Jaká je spolupráce s Debbie a jak si rozumí fotografové a modelky s počasím?
Fotografovat pro Debbie Brown je kapitola sama pro sebe. Minulý rok se se mnou sešla mladá, ambiciózní dáma s projektem, který na mě působil velice troufale. Nafotit 30 nových svatebních šatů první kolekce Be Queen. Ze začátku jsem byl skeptický, že v Karlových Varech se nemůže snad ani takovýhle zázrak stát. Ale ani ne po roce Debbie Brown otevřela svůj první svatební ateliér v Praze a slaví jeden úspěch za druhým. Jsem na ni hrdý a i na celý náš tým. Naše modelky, které jsme vybrali, obětovaly spoustu času a hlavně úsilí tomuhle projektu. Fotili jsme v minus 10 stupních, kdy na sobě měly jen svatební šaty a brodily se sněhem. Někdy pršelo, někdy bylo 36 stupňů nad nulou a přes tohle všechno jsme dokázali pomoci Debbie Brown k její pohádce.

Na několika fotkách figurují zvířata. Jak se s nimi fotí?
Nezařazuji se mezi fotografa zvířat. Jsou to spíš jen momenty, kdy na nějaké narazím. Většinou je to jen vtipný „nástřel“, který pobaví mě a mé přátele, když na mě zrovna syčí kočka nebo mě divně pozoruje pes.

Kolik času se dá strávit nad úpravou fotek?
Čas na posprocesingu je výrazný zabere více času než samotné fotografování. Pokud se bavíme o času stráveném na mých uměleckých fotografiích, tak záleží hlavně na tom, jak chci mít fotku složitou. Jde o různé vkládání obrazů do obrazu. Moje nejdelší úprava jediné fotografie byla dohromady přibližně 26 hodin čisté práce. Naštěstí když se například fotografuje modeling, kde jsou fotografie poměrně podobné, tak na ně aplikuji už mé vytvořené filtry, které mi práci usnadní.

Na závěr, měl bys nějaký vzkaz pro začínající fotografy?
Kdybych měl dát radu začátečníkům, tak asi nejdůležitější je tato Nikdy se nevzdávejte svých nadějí, zkoušejte každý den, když se něco nepovede, povede se to zítra, protože slunce vyjde stejně a zase stejně zapadne. Fotografie nesmí být nucená, má vycházet z vás. Ať už fotíte krajiny nebo sport, musíte k tomu mít vztah, protože publikum to pozná. Žijeme relativně v otevřeném světě, kde má umění velkou sílu, a tudíž se nebojte tvořit cokoliv, co chcete. Vždycky se najdou alespoň dvě oči, které vaše práce zaujme. Je přeci krásné zachytit jediným cvaknutím něco, co už nikdo jiný nikdy nezachytí zamrazit čas a život navždy do jediného snímku.

Autor: Marie Peterová

20.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bezpečný virtuální svět?

Ilustrační foto

Řidiči, zpomal! Je mokrá silnice

Při úterní nehodě se zranilo osm lidí, z toho čtyři těžce

Karlovarsko - Čtyři těžká a čtyři lehká zranění - to je výsledek vážné nehody, která se stala v úterý po 21. hodině u Děpoltovic.

Garsonky pro netopýry jsou připravené na zimu

Nová Role - Netradiční podnájemníky mají v novorolské radnici. Do fasády přímo nad starostovnou se jim pravidelně každou zimu stěhují netopýři.

Geologové přišli o speciální přístroj

Cheb – O speciální přístroj za téměř milion korun přišli geologové.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení