VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S dětmi z Holoubátek rozhodně nešijí žádní čertíci

„Malé děti si trému ještě neuvědomují, na jevišti jsou naprosto spontánní. Na pódiu běhají, dovádějí, je to pro ně zkrátka hra,“ říká Ivana Holubová.

11.11.2007
SDÍLEJ:

Někdy holoubátka, někdy čertíci...Foto: Archiv KD

Při Domě dětí a mládeže na Čankovské pracuje taneční oddělení s názvem Holoubátka. O děti se zde stará paní Ivana Holubová, která je také tanečnicí Souboru písní a tanců Dyleň. Práce s dětmi je její koníček a radost, a o této radosti jsem si s ní moc hezky popovídala.

Jak vznikl název tanečního oddělení Holoubátka?
Když jsme taneční oddělení otvírali, potřebovali jsme vymyslet název, který by byl pro děti snadno zapamatovatelný. Někoho tehdy napadlo, že když je vede Holubová, budou se její děti jmenovat Holoubátka.

Jsou Holoubátka samostatným tanečním oddělením?
Holoubátka jsou přípravkou Souboru písní a tanců Dyleň. Jsou to úplně ty nejmladší a nejmenší děti, které v karlovarském souboru najdete. Dalším oddělením jsou Blešky, kam chodí děti od první do třetí třídy, pak následuje Dětský soubor, pro děti do patnácti let. A pokud je i nadále tancování baví, mohou přejít do starší části, které říkáme Jeleni. Tam chodí středoškoláci a vysokoškoláci.

V kolika letech je možné přihlásit dítě mezi Holoubátka?
Mezi nás chodí děti od čtyř do šesti let. Tento rok navštěvuje nejmladší taneční oddělení dvacet dětí.

Jsou děti vždy taková hodná Holoubátka, nebo jsou to občas pořádní čertíci?
Samozřejmě děti umí také pořádně zazlobit a pak se z nich opravdu stanou malí zlobiví čertíci. Ale letos je musím moc pochválit, protože jsou hodné. Zatím s nimi žádní čertíci nešijí.

Co všechno se děti u vás naučí?
Učíme se lidové písničky, dětské taneční hry, jednoduché tance, vše na základě folkloru.

Jak taková taneční hodina vlastně probíhá?
Nejprve si zazpíváme písničku. Máme svoji oblíbenou, která se jmenuje Hřej, sluníčko, hřej. Pak si zacvičíme, protáhneme se a hrajeme si. U takto malých dětí probíhá celá hodina formou hry.

Pořádáte pro děti vystoupení? Zúčastňují se soutěží?
V rámci Souboru písní a tanců Dyleň pořádáme Vánoční vystoupení, na kterém mohou rodiče děti vidět. Letos je tomu ale jinak, jelikož dospělý soubor slaví 1.12. v Městském divadle padesát let od svého vzniku a program je opravdu hodně nabitý, nejmladší děti se do něj už bohužel nevešly. Ale rodiče je mohou vidět na Vánočním koncertě 18. prosince v hotelu Thermal od 17 hodin. Tuto akci pořádá Dům dětí a mládeže. Děti se letos zúčastnily také soutěže, která proběhla v dubnu v hotelu Thermal. Byla to Přehlídka dětských folklorních souborů Karlovarského a Ústeckého kraje. Neudělaly ostudu a porota si je moc chválila. Příští rok se děti zúčastní přehlídky v Teplé, na které se jednou za dva roky představují dětské soubory.

Děti se účastní opravdu řady akcí, ale bez spolupráce s rodiči by to asi nešlo. Jak taková spolupráce funguje?
Spolupráci s rodiči si nemůžu vynachválit. Když je děti potřeba někam odvézt, přivézt funguje naše spolupráce opravdu výborně. Pokud jedeme třeba na setkání do Teplé, jezdí řada rodičů s námi a pomáhají mi. Tímto bych jim ráda poděkovala.

Jak zvládají děti na velkých vystoupeních trému? Projevuje se u nich nějakým způsobem?
Ani ne. Malé děti si trému ještě neuvědomují. Na pódiu jsou naprosto spontánní, běhají, dovádějí, je to pro ně zkrátka hra.

Kdo děti na koncertech a zkouškách doprovází?
Máme vlastní klavírní korepetitorku paní Evu Dedichovou, která je doprovází na zkouškách i vystoupeních. Spolupráce s klavírem se ukázala jako ta nejlepší. Ve vyšším tanečním oddělení doprovází děti dudák a nejstarší děti mají již svoji muziku.

Vystupují děti v kostýmech?
Ano. Děti vystupují v dětských krojích.

Pokud se rozhodnou rodiče svoje dítě mezi vás přivést, co pro to mají udělat?
Vzít své dítě za ruku a přivést ho mezi nás. Zkoušíme každé úterý od šestnácti hodin v Domě dětí a mládeže na Čankovské.

11.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledaný muž: FERKO RADEK

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Ilustrační foto

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Sokolov – Kolotoč závodů Českého poháru v triatlonu se v sobotu zastavil v Sokolově, konala se tu Velká cena města Sokolova a Karlovarského kraje.

Falešný policista pokutoval sexuálního turistu. Inkasoval od něj 10 000 kor

Cheb – Obrat cizince toužícího po sexu se rozhodl pár podvodníčků. Čtyřicetiletý muž a jeho stejně stará partnerka vymysleli podfuk, ne příliš originální, ovšem účinný.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení